1080p ve 27 inch Monitör Önerisi

CHALLENGER33

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Aklımda bir kaç soru var bu monitörler ile ilgili. Şimdi ben oyun oynarken daha çok keyif almak için büyük ( 27") monitör almak istiyorum fakat malum fiyatları biraz yüksek. En fazla 1000 lira falan verebilirim ki bu fiyatta olan 27 inch monitörlerin özellikleri 1ms/60Hz ve 1080p. 1440p' ye çıkınca fiyat bayağı artıyor. İnternette araştırdığıma göre 27 inch 1080p olan monitörlerde 1080p az kalıyormuş ve pikseller uzaktan oynanmayacaksa biraz belli oluyormuş. 27 inchte en az 1440p alın diye tavsiyeler vs. gördüm. Bu doğru mudur ? 27 inch 1080p monitör kullanan arkadaş varsa tecrübelerini paylaşabilir mi? Eğer böyle bi piksellenme mevcutsa çok bariz mi olur, rahatsız eder mi? Teşekkürler.

Almayı düşündüğüm monitörler:
ASUS 27" VS278H 1ms Full HD HDMI Gaming Monitör
BenQ 27" RL2755HM 1ms/60Hz Full HD Gaming Led Monitör

Az kalıyordan kastı şu ; 15.4inç bir leptop ekranı düşün görüntüsü parlak net herşey gayet iyi okunuyor dimi. Leptopun standart çözünülürlüğü 1366x768 dir. Şimdi leptopun ekranında bir tane piksel seçin örneğin Bilgisayarım kelimesinin B harfini oluşturan pikselleri. Şimdi yeni bir monitör aldınız ve boyu sizin salonun duvarı büyüklüğünde var. Ne olacak eğer çözünürlülük 1366x768 yansıtırsanız B harfi yaklaşık ekranda bir küçük boy kitap kadar büyüyecektir. Bu nedenle pikseller arası mesafeler daha açık gözükecek ve siz ekrana ne kadar yakınsanız o kadar kötü göreceksiniz ekranı. Ancak çözünülürlüğü 1920x1080(hd) yaparsanız b harfi bu sefer bir küçük silgi kadar küçülecek. Demek istediğim ekran büyüdükçe çözünülürlüğün büyümesi gerekir ki aynı görsellikte kalitede size görüntü sunulabilsin. Alacağınız monitör ne boy olursa olsun iyi bir çözünülürlüğü desteklemesini tavsiye ederim. O bulanıklıktan kasıtları B harfinin bir kitap boyutunda gözükünce piksellerin arasının açılması ve sanallaştırılmış görüntünün ortaya çıkmasıdır ve ekran biraz flu gözükür. Ekran ne kadar büyükse çözünülürlülük o derece büyürse sorun ortadan kalkar. Tabi en boy oranı da etkili burada eğer 1920x1080 çöünülürlülük değilde 1900x1080 verirseniz yada 1920x1060 verirsenin en boyda daralma yaratacağından yine görüntü bozulur ve flu görüntü ortaya çıkar. Piyasada çoğunluklu şu sıralar herkez iyi ekran kartı alıyor ama monitörü iyi olmuyorsa bu sorunları çekiyor. Yani 1920x1080 yollayan ekran kartı monitör en fazla 1680x1050 destekliyorsa net görüntü alamayıp mecburen ayarlarını 1440x720 ye düşürmek zorunda kalıp net görüntü alabiliyorlar. Fiyat her zaman etken ancak herşey dengeli olmalı en iyi seçim bu olacaktır. Umarım bilgilendirebilmişimdir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ekran kartım 1080p çözünürlük gönderiyor evet. O zaman 27 inchte 1080p çözünürlük bir sorun teşkil etmez ama eğer çözünürülüğü 1600x900 falan yaparsam ancak o zaman bozulur diye bir sonuç çıkardım doğru mudur?

Cevabınız için teşekkür ederim. Ekran kartım 1080p çözünürlük gönderiyor evet. O zaman 27 inchte 1080p çözünürlük bir sorun teşkil etmez ama eğer çözünürülüğü 1600x900 falan yaparsam ancak o zaman bozulur diye bir sonuç çıkardım doğru mudur?
aynen doğrudur almanız gereken 1680x1050 dir doğru olan ama 1600x900 olursa gözlere sıkıntı

27" ekran oyun için biraz abartı. Gözleri yoruyor. Yani almadıysanız tavsiye etmem.
Hocam bende zaten 21.5'' monitör var ama ben bilerek oyunları büyük ekranda oynamak istiyorum. Alacağım monitörlerde düşük mavi ışık denilen gözü yormayan teknolojilerden bulunuyor. Sorun olacağını sanmıyorum .

Son düzenleme:
Hocam bende zaten 21.5'' monitör var ama ben bilerek oyunları büyük ekranda oynamak istiyorum. Alacağım monitörlerde düşük mavi ışık denilen gözü yormayan teknolojilerden bulunuyor. Sorun olacağını sanmıyorum .
Benden demesi, 27" WQHD ekran kullanıcısı olarak önerim. Edit için harika yoksa; ama oyun için 24'ten ötesi abartı.

Bir de 27" için en iyi çözünürlük 2K'dır. 1080p biraz düşük kalıyor o boyutta.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı