1080P'nin ömrü ne kadar kaldı?

Steam üzerinden bununla alakalı bir veri vardı, yanlış hatırlamıyorsam.
Açıkçası ben en az 5 sene veriyorum. Çünkü kartlar eskidikçe çözünürlük düşürüyoruz.

Yeni konsollarla beraber oyun grafiklerinde de uzun süredir beklenen next-gen sıçramanın gerçekleşeceğini düşünürsek (GTA VI, Elder Srolls VI en iyi temsilcileri olacak), yeni nesil kartların mevcut oyunlardaki aşırı yüksek performansının bu next-gen oyunlar ile standart hale dönmesi hızlı olur.

Gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde bile henüz 2K/4K dominasyonu yok. Bunun global olarak yayılması ve monitör fiyatlarının düşmesi de önemli. 1080P 144/240 Hz kullanıcıları için uygun fiyatlı 2K 144/240 Hz monitörler ucuzlamalı fakat hala pahalılar. Kimse de yüksek çözünürlük için hertz miktarından kısmak istemez. Tahminimce en az 3 sene daha 1080P'nin yeri sağlam olacaktır. Sonrasında ise monitör fiyatlarının düşmesine göre hızlı geçiş başlayabilir.

1080P bitiş sürecinde artık. 3 sene sonra kullanıcısı pek kalmayacaktır. Şuan 2K monitörler 2bin TL bandına inmiş durumda. 3 Yıl içinde bu fiyat artmazsa - ki daha da düşecektir- bu süre içinde yeni monitör alan biri artık 1080P tercih etmeyecektir. Bu yüzden 1080P' nin pek ömrü yok. Bana kalınırsa çoktan 1080P' ye toprak attım. Şuan günümüzün ideali 2K 144/165HZ, 3 yıl sonra ideal olacak olan en az 4K 240HZ olur diye düşünüyorum.

1080P 144/240 Hz kullanıcıları için uygun fiyatlı 2K 144/240 Hz monitörler ucuzlamalı fakat hala pahalılar. Kimse de yüksek çözünürlük için hertz miktarından kısmak istemez.
AAA oyuncuları için 1080P 144 Hz fiyatına 2K 75 Hz var, bulunmaz nimet. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı