1080P'nin ömrü ne kadar kaldı?

TR'de bu dedikleriniz. Yurt dışında 1 senesi var en fazla.
XX60 serisi bir kart bile 1440P için çıkıyorsa 1080P bitmiştir.

Kullanıcıların arasında karşılık bulup genelgeçer seviyeye ulaşması ile firmaların üfürmesi biraz farklı. Nvidia'ya baksaydık Pascal mimarili kartlar çıktığında mouse ve klavyeleri çöpe atıp VR devrine geçiyorduk, Ampere çıktığında da her yer Ray Tracing oluyordu ve oyuncuların en büyük isteği buydu. Ama gerçekte bu olmadı. Bir de piyasayı AAA oyunlar belirler ve next-gen sıçraması henüz olmadı. Ray Tracing ile piyasaya en son çıkmış AAA oyunu en son çıkan 60 serisi kartla 1080P 60 FPS'de kullanıyorsan o henüz 2K kartı olamamış demektir, vaat ettiği teknolojiyi asgari olarak kullandığı çözünürlük ve kalite önemli. Çünkü bunun 1 sene sonrası 2K ekranda ayar kısmak, 3 sene sonra 1080P çözünürlüğe düşürmek demektir. GTX 1060 ve halefi kartların bile bugünkü kullanıcısı sayısı en tepelerdeyse bu adım 1 senede gerçekleşmez. Global monitör fiyatlarında o beklenilen düşüş henüz gelmedi. $200-250 seviyesine kalıcı olarak inmesi lazım. Şu anda geçiş sürecindeyiz ama giriş ve orta seviye kartların hedefi ve ideal performansı 1080P ise en az 1, ideal olarak 2 nesil daha kart beklememiz lazım. Bu da 2-4 sene yapar 2K'nın son kullanıcı arasında çoğunluğu kazanması için.

1080p bir birim, karakterli bir mefhum degil. Dolayisiyla bir omru oldugunu dusunmuyorum. Mevcut goruntuleme teknolojileri devam ettigi muddetce kullanilacaktir.

Bence daha 4/5 sene var. Full HD'deki HZ değerlerini 2k ve 4k ekranlarda almak zor ve fiyatları malum. Zamanla bunlar aşılınca ve 2 k monitörler Full HD fiyatına gerileyince o zaman tarih olmaya başlar.

Şu an atıyorum Steam'de bir anket olsa kullanıcıların en az %30'u 1080P %25/30'u 1440p ve üstü kalanlar 1080P altı kullanıyordur. Gayet de yaygın.

1080 ve 1440 kullananlar da uzun yıllar önce geçmediği için, 1080 kullananların 1440'a geçmesi, 1080 altı kullananlarında daha yeni 1080 kullanmaya başlaması en az 5-6 yıl alır neticede. Ülkemiz için durum böyle. Dış mihraklar çoktan geçmiştir.

3060Ti gibi bir kartla bile 2015-2016 PC çıkışlı GTA 5'de 130 küsur FPS ancak alınır iken 1080p'de bu ve bunun muadili kartlar en üst seviye ekran kartlarından 2 3 gömlek aşağıların da olmasına rağmen sonuç bu ise ki son dönem oyunlarından olan RDR 2 de bile maksimum bu kart ile 65-70 üstü anca alınabiliyor 1080p de, bana göre 1080p çözünürlük ile bir süre daha beraberiz.

1080 ve 1440 kullananlar da uzun yıllar önce geçmediği için, 1080 kullananların 1440'a geçmesi, 1080 altı kullananlarında daha yeni 1080 kullanmaya başlaması en az 5-6 yıl alır neticede. Ülkemiz için durum böyle. Dış mihraklar çoktan geçmiştir.
Bizim ülkede zaten rahat var 3 senesi.
Yurt dışında 1-2 sene içinde geçerler.

Geri
Yukarı