11.000TL civarına 1440P sistem

dvnc

Centipat
Merhaba dostlar,

Monitörü önceden almıştım. Açıkçası monitör için biraz acele ettim. ASUS VG27vq (1080P, 144-165 MHz) modelini almıştım. Maalesef 1080P. Sistemi aldıktan sonra para denkleyip 2. elden satarak VG27aq (1440P, 144-165 MHz) alacağım.

Kafamda 1440P toplamak yoktu. 1080P toplayacaktım fakat sonradan 1440P toplamanın daha mantıklı olduğuna karar verdim. Baktığınız zaman adam akıllı 1080P Ultra bir sistem toplamak bence 8.000 TL civarı tutuyor. O parayı verdikten sonra 1080P Ultra'da 120 FPS'lerde oynamak sorun olmayacakken 1440P'de Ultra'da 50 FPS'lerde kalmak beni üzerdi. Üstüne 3.000-4.000 TL daha ekleyip hem 1080P Ultra'da 144 FPS oynamak hem de 1440P Ultra'da stabil 60 FPS'te oynamak daha mantıklı geldi.

Sistem bu haliyle 11.500 TL tuttu. 1440P Ultra'da stabil 60 FPS almayı ve CPU, GPU sıcaklıklarının daima düşük kalmasını hedefliyorum. Aşağıya bıraktım. Sizden istediğim aşağıda benim yaptığım gibi fiyatı artıracak veya azaltacak önerilerde ayrı ayrı ve madde madde bulunmanız. Teşekkürler.

sxrTAZ3.png

1) Değiştirmek istemediğim şeyler:
• Kasanın kesinlikle iyi hava almasını ve kaliteli olmasını istiyorum.
• 2070 Super. (Daha altına düşersem 1440P Ultra'da 60 FPS'te stabil oynayamam gibi. Üstüne çıkarsam da CPU ve anakartı da bir üste çıkarmak gerekecek. Maalesef 2-3 aşamalı artırmaya giriyor.)

2) Fiyatı düşürmek adına:
-CPU'nun kendi fanı kullanılabilir.
-Bazı donanımların RGB'siz olanları daha uyguna mevcut.
-GPU konusunda fiyat bandını bir tık aşağıya çekecek bir sürü model var.
-1 TB SATA SSD yerine 250GB veya 500GB SATA SSD alıp 1 TB HDD alınabilir.

3) Fiyatı artıran ama daha iyi olabilecek tavsiyeler: Aslında GPU'ya daha rahat bir çalışma ortamı sağlamak ve ileride yükseltmeye elverişli olması için yapılacak şeylerden oluşuyor ve hepsini birden yapmaktansa birini yapmam daha mantıklı olacaktır çünkü fiyatın çok artmasını istemiyorum.
+Anakart modelini bir üst seviyeye çıkartabilirim.
+İşlemci modelini bir üst seviyeye çıkarabilirim. (Sonuçta işlemci fanını satın alacağım. 1 aşamalı fiyat artırma oluyor.)
+Kasa ve PSU'yu ayrı ayrı alıp PSU'yu 750W alabilirim. (Ama bunu yapmanın mantıklı olması için anakartı bir tık üste atmak gerekiyor gibi. Baktığımızda 2 aşamalı gibi duruyor. Değecekse değerlendirilebilir.)
+Güzel bir AMD-Intel sıvı soğutma alabilirim. (Bunun için işlemciyi bir tık üste atmak daha mantıklı olacaktır. Maalesef 2 aşamalı fiyat artırma gibi gözüküyor. Değecekse değerlendirilebilir.)
+1 TB SATA SSD yerine 1 TB M.2 SSD tercih edilebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
ss433.PNG

- Kasa en iyi hava akışı olan kasalardan biri.
- PSU 750W 80+ gold, tam modüler ve 10 yıl garantili.
- 3600'e göre 3600X yanında daha iyi bir stok soğutucu barındırıyor o yüzden bir sıkıntı yaşamazsınız stok soğutucuyla.
- 512GB M.2 SSD depolamasının yanında 1TB HDD, HDD sevmiyorsanız çekebilirsiniz, size kalmış.

Bir de 3600MHz istiyorsanız CL18 önermiyorum, 3200MHz CL16 ile aralarında pek bir fark yok. 3600 CL16'lar ise 1000TL bandında, çok istiyorsanız o fiyatı ödeyip değiştirebilirsiniz benimkilerle.
Topladığım site: Sinerji Bilgisayar - sinerji.gen.tr - PC Toplama

1588390393417.png

SSD'de hem NVMe hem de 1TB ve micron kalitesi bence mantıklı geldi.
Anakartta X570'in sağladığı yenilikler ve malzeme ve kapasitör kalitesinden kaynaklı ilerde verimli bir OC içinde güzel seçim olabilir.
High Power'ı son 3 PC imdede kullandım her zaman aklımdaki en net yer burası oluyor güç kaynağında ve hiç üzmüyor
İşlemcide bende 3600X'den yanayım hem OC performansı daha iyi hem de soğutucusu bir tık daha iyi OC yapmadan götürüyor ilerde yapacağınız tek şey iyi bir soğutucu alarak PC'ye +2 yıl daha katmak olur kanımca.

RTX 2080 Super alternatif:

X570 alternatif:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı