11.nesil Intel, AMD ve NVIDIA'ya rakip

Intel'in Core i7-1165G7 işlemcisi ile yaptığı xe grafik birimi sonucları göründü. Bu teste göre Core i7-1165G7 içinde bulunan igpu Ryzen 7 4800U'nun içinde bulunan Vega 8 igpu sunu ezdiği açıkça görünüyor. Ayrıca MX350'yi geçtiğini söylemek de mümkün.

20200706_012418.jpg

Xe mimarisiyle beraber igpu ile kurulan masaüstü ve laptoplarda güzel bir performans artışı yaşanacağını soylemek mümkün. Intel bu durumda sadece AMD'ye değil NVIDIA'ya karşı da rakip konumunda.

Siz bu duruma ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel görünüyor, ancak çıkmadan net bir şey söyleyemeyiz. Fiyatlandırma konusu zaten üç aşağı beş yukarı belli. Normalinden daha pahalı olacaktır.

Bu başarının güç tüketimine de yansımasını ümit ediyorum. iGPU kullanan adam için önemli olan performans değil teknolojidir, güç tüketimidir, açığa çıkardığı ısı enerjisidir.

iGPU olarak böyleyse harici GPU'ları nasıl olacak merak ediyorum. NVIDIA'ya adam akıllı rakip çıksın da rahatlayalım artık. AMD 2 nesildir stabilite, performans ve teknoloji olarak geriden geliyor desek yanlış olmaz muhtemelen. Tamam düşük bütçede performansı çok iyi ancak 1000 serisinde 1080'e, 2000 serisinde de 2080'e adam akıllı rakip sunamadılar. Işın izlemeyi saymıyorum bile.

Bu başarının güç tüketimine de yansımasını ümit ediyorum. iGPU kullanan adam için önemli olan performans değil teknolojidir, güç tüketimidir, açığa çıkardığı ısı enerjisidir.

iGPU olarak böyleyse harici GPU'ları nasıl olacak merak ediyorum. NVIDIA'ya adam akıllı rakip çıksın da rahatlayalım artık. AMD 2 nesildir stabilite, performans ve teknoloji olarak geriden geliyor desek yanlış olmaz muhtemelen. Tamam düşük bütçede performansı çok iyi ancak 1000 serisinde 1080'e, 2000 serisinde de 2080'e adam akıllı rakip sunamadılar. Işın izlemeyi saymıyorum bile.
Yeni seride ışın izleme teknolojisinin geleceğini duymuştum. Tahminimce bununda akabinde stabilite sorunları çözülecektir.

Intel geçmişten ders almıştır diye düşünüyorum. İşi hemen batırmaz herhalde. Artık şu harici GPU'ları çıkarmasını ve 3 marka rekabetini merak ediyorum. 14nm'den kurtulmanın yakınında zaten.

Geri
Yukarı