11. sınıfta açığa geçilirse kalınan derslerin sorumluluğu verilir mi?

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
~11.sınıfı okuyordum ve kaldım bu sene gene 11. sınıfı okuyacağım mecbur olarak ama açık öğretime geçmek istiyorum. Kaldığım için 4-5 tane dersten sorumlu bırakmışlar. Ben ayrıyeten 11. sınıf sınavlarını verirken 11. sınıfın sorumluluklarını da verecek miyim?
~9 ve 10. siniftan da kalma sorumluluk sınavlarım var bu derslerin sınavlarını seçecek miyim ders seçerken. Kaç tanesini seçebilirim?
~Sınavlar kaç ayda bir oluyor? ~seçtiğimiz sınavları tek bir günde mi oluyoruz?
~Normal sınavlara ve sorumluluk sınavlarına nereden nasıl çalışıp yüksek puan alabilirim?
~Örnek verirsek 11. sınıf edebiyatına ve sorumluluk olarak 10.sınıfın matematik dersine çalışacağım. Nasıl çalışabilirim derslere?

~İmam hatip lisesine özel derslerden sorumluluğum var ama açık liseyi normal okuyacağım için o sorumluluklar gidecek mi?

Sorularıma yanıt verip içimi rahatlatan kişilerden Allah razı olsun :)

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Son düzenleyen: Moderatör:
Sakin ol, geldim :D

Kaldığım için 4-5 tane dersten sorumlu bırakmışlar.

Sınıfta kaldığın için sorumlu bırakamazlar yahu. Kaldı ki sınıfı geçememişsin, niye sorumlu kalasın ki?

9 ve 10. siniftan da kalma sorumluluk sınavlarım var bu derslerin sınavlarını seçecek miyim ders seçerken? Kaç tanesini seçebilirim?

Seçmen gerektiğini, en fazla dönemlik 35 kredilik ders seçebileceğini önceki konunda belirtmiştim ama.

Sınavlar kaç ayda bir oluyor?

1 ve 2. dönem oluyor. Genellikle aralık, Mart ayı içerisinde olur.

Seçtiğimiz sınavları tek bir günde mi oluyoruz?

Yüz yüze olursa iki güne yayıyorlar eğer Online olursa belirli bir süre veriliyor. Kardeşim 3 gün süre, 3 gün süre içerisinde ne zaman yaparsan yap ama bu sınavları bitir deniyor mesela.

Normal sınavlara ve sorumluluk sınavlarına nereden nasıl çalışıp yüksek puan alabilirim?

Çıkmış sorular üzerinden gidebilirsiniz.

Örnek verirsek 11. sınıf edebiyatına ve sorumluluk olarak 10. sınıfın matematik dersine çalışacağım. Nasıl çalışabilirim derslere?

İmam hatip lisesine özel derslerden sorumluluğum var ama açık liseyi normal okuyacağım için o sorumluluklar gidecek mi?

Eğer açık lisede ilgili dersler yoksa derslerin sorumluluğu düşer. Ek olarak sorumlu kaldığın ders açık lisede karşına seçmeli ders olarak çıkarsa da düşer. Sonuç olarak açık lisede seçmeli derslerden kesin geçme zorunluluğu bulunmuyor.

Sakin ol, geldim :D

Sınıfta kaldığın için sorumlu bırakamazlar yahu. Kaldı ki sınıfı geçememişsin, niye sorumlu kalasın ki?

Seçmen gerektiğini, en fazla dönemlik 35 kredilik ders seçebileceğini önceki konunda belirtmiştim ama.

1 ve 2. dönem oluyor. Genellikle aralık, Mart ayı içerisinde olur.

Yüz yüze olursa iki güne yayıyorlar eğer Online olursa belirli bir süre veriliyor. Kardeşim 3 gün süre, 3 gün süre içerisinde ne zaman yaparsan yap ama bu sınavları bitir deniyor mesela.

Eğer açık lisede ilgili dersler yoksa derslerin sorumluluğu düşer. Ek olarak sorumlu kaldığın ders açık lisede karşına seçmeli ders olarak çıkarsa da düşer. Sonuç olarak açık lisede seçmeli derslerden kesin geçme zorunluluğu bulunmuyor.
Hocam ben 11dim ve sınıfta kaldım şimdi gene 11 e gideceğim ve benim 5-6 tane zayıfım vardı bu zayıf derslerimden sorumlu bırakmışlar böyle bir şey mümkün mü?
Hocam 3 dönem varmış ben öyle biliyorum. yani böyle mi? 1. dönem girdim sınava ve o dersi geçtim 2.dönem de o sınava girmeme gerek var mı ?

Bir de böyle örnek vereyim hocam mesela benim 9.sınıfta ingilizce sorumluluk sınavım kalmış.
Ben ders seçerken AÖL de lise1 1-2 dönem olarak geçtiği için ingilizce 1-2 seçeceğim demi sorumluluğun kalkması için?
Sadece ingilizce 1 i seçsek ne olur?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Hocam baksanız?
Hocam 25-30 sorumluluk sınavı olan birinin okulda devam etmesini mi açığa mı geçmesini önerirsiniz?

Son düzenleme:
Açık lisede örgündeyken girdiğin sorumluluklar geçersiz oluyor. Yani sınavına girdiysen o sistemde görünmüyor. Ama sorumlu olduğun derslerin sınavını başka dersler ile kapatabiliyorsun illa o dersleri seçmen gerekmiyor. (Girişimcilik, sanat tarihi vs.) Sistem o derslerden muaf tutuyor. Ama değişiyor mu bilmiyorum ben sorumluluklardan muaftım. Kredin 220 olsun mezuniyet için yeterli. (170 puan 18 yaş üzeri için) İmam hatip dersleri kalkar ama yerine din kültürünü vermen gerekir. 9'dan itibaren bütün din kültürü dersleri yani. Bu da 12'ye kadar 8 tane din kültürü dersi demek. Sınavlar biraz değişkenlik gösterir ama her dönem bir sınav olur örgündeki gibi bir dönemde iki sınava girmezsin. Sınava çalışırken de halk eğitime derslerin çıktısını alıp kitapları alabilirsin.

Benim 5-6 tane zayıfım vardı bu zayıf derslerimden sorumlu bırakmışlar böyle bir şey mümkün mü?

Sınıfta kaldığın için sorumluluğuna girmeye gerek yok.

Hocam 3 dönem varmış.

Zorunlu olarak 8 dönem bulunuyor, 18 yaş ve üzeri açık lisesi öğrenciler için zorunlu dönem sayısı 5'tir.

Sadece İngilizce 1'i seçsek ne olur?

Yıl sonuna göre sorumlu kaldığın için 1 ve 2'yi seçmen istenecektir. Kaldı ki kalan zorunlu ders sayısında gözükürse seçmek zorundasın.

Hocam 25-30 sorumluluk sınavı olan birinin okulda devam etmesini mi açığa mı geçmesini önerirsiniz?

Ben olsam örgünde kalırdım. Sorumlu dersin fazla olduğu için açık lisede biraz düşük krediden başlatabilir.

Geri
Yukarı