11. sınıfta açık liseye geçmek

Serhanks

Hectopat
Merhabalar öncelikle ben genelde sessiz sakin birisiyimdir sınıftaki çalışkan inek denilebilecek bir tipimdir ancak COVID falan olduğu için 9. sınıftan bir anda 11.sınıfa geçtim notlarımda 79.5 ile bitirdim 10.sınıfı ancak bu dönem hastalandım Özürlü devamsızlık 11 gün oldu (20'de doluyor) ve hala okula gidemiyorum. Hem ishalim oluyor, hem de kalbimde ağrılar karnıma acayip kramplar giriyor adeta yerimde kitleniyorum. Bu gidişle devamsızlıktan sınıfta kalacağım ama daha 1. sınavlara girmedik meslek lisesinde muhasebe okuyorum ve aklıma açıktan okumak ya da bırakmak geliyor. 1 sene kaybı benim için acayip büyük bir dert ve bunun olmasına izin vermek istemiyorum. Aklımdaki plan hem çalışıp hem okumak (açıktan okuyarak ayrıca devamsızlıktan kalmam) hem liseyi bitirip üniversiteden devam etmek. Sizce ne yapmalıyım? Uzaktan eğitime geçilse sıkıntı yok ancak yapmayacaklar gibi. Sizin fikirleriniz neler açık lise zor mudur deneyimleyenleriniz varsa söylerseniz sevinirim gerçekten kara kara düşünüyorum geceleri artık uykularım kaçıyor. Sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleme:
Benim çoğu arkadaşım üniversite sınavına çalışmak için 11 ve 12. sınıfta açık liseye geçtiler. İşe başlayanların hepsi mezuna kaldı hocam. Herkesin belli bir kapasitesi vardır ancak meslek lisesinde okuduğunuz için zaten iyi bir eğitimden mahrum kalıyorsunuz. Bir de üstüne çalışırsanız derse hiç kafanızı veremeyebilirsiniz. Sadece çevremden örnek verdim yoksa sizin için böyle bir durum olmayabilir. Fakat anlattıklarınıza göre açık liseye geçmek bana göre daha mantıklı.

Benim çoğu arkadaşım üniversite sınavına çalışmak için 11 ve 12. sınıfta açık liseye geçtiler. İşe başlayanların hepsi mezuna kaldı hocam. Herkesin belli bir kapasitesi vardır ancak meslek lisesinde okuduğunuz için zaten iyi bir eğitimden mahrum kalıyorsunuz. Bir de üstüne çalışırsanız derse hiç kafanızı veremeyebilirsiniz. Sadece çevremden örnek verdim yoksa sizin için böyle bir durum olmayabilir. Fakat anlattıklarınıza göre açık liseye geçmek bana göre daha mantıklı.

Çalışmak sadece fikir meslek lisesine sadece muhasebe için gittim zaten ancak hastalık yüzünden sınıfta kalacağım bu gidişle haftaya sınavlarım var kara kara düşünüyorum ne yapacağımı şaşırdım.

Merhabalar öncelikle ben genelde sessiz sakin birisiyimdir sınıftaki çalışkan inek denilebilecek bir tipimdir ancak COVID falan olduğu için 9. sınıftan bir anda 11.sınıfa geçtim notlarımda 79.5 ile bitirdim 10.sınıfı ancak bu dönem hastalandım özürlü devamsızlık 11 gün oldu (20'de doluyor) ve hala okula gidemiyorum. Hem ishalim oluyor, hem de kalbimde ağrılar karnıma acayip kramplar giriyor adeta yerimde kitleniyorum. Bu gidişle devamsızlıktan sınıfta kalacağım ama daha 1. sınavlara girmedik meslek lisesinde muhasebe okuyorum ve aklıma açıktan okumak ya da bırakmak geliyor. 1 sene kaybı benim için acayip büyük bir dert ve bunun olmasına izin vermek istemiyorum. Aklımdaki plan hem çalışıp hem okumak (açıktan okuyarak ayrıca devamsızlıktan kalmam) hem liseyi bitirip üniversiteden devam etmek. Sizce ne yapmalıyım? Uzaktan eğitime geçilse sıkıntı yok ancak yapmayacaklar gibi. Sizin fikirleriniz neler açık lise zor mudur deneyimleyenleriniz varsa söylerseniz sevinirim gerçekten kara kara düşünüyorum geceleri artık uykularım kaçıyor. Sağlıklı günler dilerim.

Eğer üniversite hedefiniz yoksa geçebilirsiniz.
Aksi takdirde çok zorlanırsınız ve zorlanma nedeniniz de üniversiteye hazırlanmak olur.
Çünkü açık lise üniversite sınavı için bilgi birikimi sağlamaz.

Aksi takdirde çok zorlanırsınız ve zorlanma nedeniniz de üniversiteye hazırlanmak olur.
Çünkü açık lise üniversite sınavı için bilgi birikimi a

Çünkü açık lise üniversite sınavı için bilgi birikimi sağlamaz.

Tamamdır bunu düşüncem üniversite hayalim var ancak böylede bayağı sıkıntı devamsızlıktan sene kaybı olacak artık düşünmekten gece uykularım kaçıyor.

Tamamdır bunu düşüncem üniversite hayalim var ancak böylede bayağı sıkıntı devamsızlıktan sene kaybı olacak artık düşünmekten gece uykularım kaçıyor.

Üniversite hedefiniz büyükse zor olur ama imkansız değil.
Çok ta büyük bir hedefiniz yoksa dershane yardımıyla bile belli miktar puan alırsınız veya verimli çalışmayla.
Zor bir karar, hakkınızda en iyisi neyse o olsun.

Üniversite hedefiniz büyükse zor olur ama imkansız değil.
Çok ta büyük bir hedefiniz yoksa dershane yardımıyla bile belli miktar puan alırsınız veya verimli çalışmayla.
Zor bir karar, hakkınızda en iyisi neyse o olsun.

Öncelikle çok teşekkürler ancak üniversite okusam mı kararsızım ancak okumadığımı varsayarsak açıktan okumalı mıyım ve ekstra zorlukları ve kolaylıkları nelerdir yazarsanız sevinirim.

Öncelikle çok teşekkürler ancak üniversite okusam mı kararsızım ancak okumadığımı varsayarsak açıktan okumalı mıyım ve ekstra zorlukları ve kolaylıkları nelerdir yazarsanız sevinirim.

Hedefiniz nedir öncelikle onu belirleyin ondan sonra üniversiteye gidip gitmeyeceğinize karar verebilirsiniz.
Hastalık mevzuları varsa açık üniversitedeki bölümlere de göz atabilirsiniz yalnızca 180 puan üstü yapmak yeterliymiş.
Ben 10. sınıfın yarısında açık liseye geçiş yaptım benim de bazı sebeplerim vardı.
Açık liseden mezun oldum açık üniversiteyi bilemem.
İyi yanları;
-Evdesin, çoğu vakit sana ait.
-Sadece sınavlar için yılda sanırım 2 veya 3 kez belirledikleri okullara gidip sınav oluyorsunuz.
-Sizin kapasitenize bağlı aslında ve belli ki başarısız öğrenci değilsiniz.
Eksi yanları;
-Sonuç olarak ders anlatan veya anlamadığın soruları soracağın bir öğretmenin yok.
-İnsanın kendi kendine disiplin sağlaması gerçekten çok zor.
-Açık lise kitaplarına gelince edebiyat, dil anlatım vs. kitapların açık lise versiyonları var ama fizik, matematik, kimya vb. sayısal dersler için verdikleri kitaplar okuldaki ders kitaplarının aynısı.
Bilirsiniz ki hiçbir matematikçi matematik ders kitabından ders işlemez genelde deftere yazdırır.
-Hedefiniz sözel ise sayısaldan daha kolay olur.
-Sınav soruları bana çok kolay geldi ve zaten açık lise sadece liseyi bitirmek isteyenlerin yeri genel olarak. Bu yüzden üniversite sınavı zor bir sınav sorun yaratabilir. Ben kitaplardan çalışıp ta kolay bir şekilde mezun oldum ama sayısallar zorlayabilir çünkü matematik ders kitabından anlamak oldukça zor bu yüzden sayısal dersler için ayrı bir konu anlatımlı kaynak ve artık internette ders anlatan öğretmenler de var onlardan faydalanabilirsiniz.
Bana sorarsanız ben bazı sebeplerden hala üniversiteye gidemedim ama çalışsaydım kesinlikle giderdim bu bana özel bir mevzu.

Hedefiniz nedir öncelikle onu belirleyin ondan sonra üniversiteye gidip gitmeyeceğinize karar verebilirsiniz.
Hastalık mevzuları varsa açık üniversitedeki bölümlere de göz atabilirsiniz yalnızca 180 puan üstü yapmak yeterliymiş.
Ben 10. sınıfın yarısında açık liseye geçiş yaptım benim de bazı sebeplerim vardı.
Açık liseden mezun oldum açık üniversiteyi bilemem.
İyi yanları;
-Evdesin, çoğu vakit sana ait.
-Sadece sınavlar için yılda sanırım 2 veya 3 kez belirledikleri okullara gidip sınav oluyorsunuz.
-Sizin kapasitenize bağlı aslında ve belli ki başarısız öğrenci değilsiniz.
Eksi yanları;
-Sonuç olarak ders anlatan veya anlamadığın soruları soracağın bir öğretmenin yok.
-İnsanın kendi kendine disiplin sağlaması gerçekten çok zor.
-Açık lise kitaplarına gelince edebiyat, dil anlatım vs. kitapların açık lise versiyonları var ama fizik, matematik, kimya vb. sayısal dersler için verdikleri kitaplar okuldaki ders kitaplarının aynısı.
Bilirsiniz ki hiçbir matematikçi matematik ders kitabından ders işlemez genelde deftere yazdırır.
-Hedefiniz sözel ise sayısaldan daha kolay olur.
-Sınav soruları bana çok kolay geldi ve zaten açık lise sadece liseyi bitirmek isteyenlerin yeri genel olarak. Bu yüzden üniversite sınavı zor bir sınav sorun yaratabilir. Ben kitaplardan çalışıp ta kolay bir şekilde mezun oldum ama sayısallar zorlayabilir çünkü matematik ders kitabından anlamak oldukça zor bu yüzden sayısal dersler için ayrı bir konu anlatımlı kaynak ve artık internette ders anlatan öğretmenler de var onlardan faydalanabilirsiniz.
Bana sorarsanız ben bazı sebeplerden hala üniversiteye gidemedim ama çalışsaydım kesinlikle giderdim bu bana özel bir mevzu.

Evet genel olarak okul ortalamasına göre başarısız birisi değilim ve açık liseye geçince onların müfredatına göre çalışmam gerek ancak onların verdiği kitaplar mı oluyor sınavlar ve okula gidiş günleri falan detaylı açıklayabilirseniz sevinirim çünkü vereceğim bu karar hayatımın gidiş yönünü değiştirecek ve bu arada gerçekten çok teşekkürler yazdıklarınız için. (ve bu arada puan sistemi neye göre artıyor maalesef bir bilgim yok açıklarsanız sevinirim)

Evet genel olarak okul ortalamasına göre başarısız birisi değilim ve açık liseye geçince onların müfredatına göre çalışmam gerek ancak onların verdiği kitaplar mı oluyor sınavlar ve okula gidiş günleri falan detaylı açıklayabilirseniz sevinirim çünkü vereceğim bu karar hayatımın gidiş yönünü değiştirecek ve bu arada gerçekten çok teşekkürler yazdıklarınız için. (ve bu arada puan sistemi neye göre artıyor maalesef bir bilgim yok açıklarsanız sevinirim)

Öncelikle dediğim gibi açık liseye özel kitaplar var ama onlar sadece dil anlatım, edebiyat, İngilizce ve seçmeli dersler ama geri kalan matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi zor derslerin açık lise basımlı kitabı yok onların yerine okuldaki 10. sınıf 11. sınıf 12. sınıf kitapları veriliyor anlamışsınızdır umarım.
Okula gitme meselesi de sınav olmak için gideceksiniz internetten takip etmelisiniz sınav tarihlerini ve sınav belgesi çıkarttırıyorsunuz her günün sınavı için ve sınavda yanında sınav belgesi mutlaka olacaktır. Sınav yanlış hatırlamıyorsam 2 gün sürüyordu ve yılda 3 kereydi. Sınav için gideceğiniz okul zaten sistemde gözükecek yani açık lisenin de e-Okul gibi bir sistemi var. Sınav belgesi de orada gözükecek ve yazdır tuşundan yazdırarak halledeceksiniz.
Kaydolmak için gidilmesi gereken yere gidip oradan bilgi alabilirsiniz.
Açık lisede kredi sistemi var aynı lisedekine benzer örneğin matematik 6 ders olduğu için 6 ile çarparak notunu hesapladığın gibi açık lisede de her dersin kredi puanı var.
Öncelikle her dönem 35 kredilik ders seçeceksiniz bunu sistemden kendiniz yapacaksınız.
Zorunlu dersleri seçmek zorundasınız fakat 35 krediye tamamlamak için birkaç seçmeli de almak zorunda kalabilirsiniz çünkü genelde kalınıyor.
Ama açık liseden mezun olmak için tüm zorunlu derslerden geçerli not almanız lazım aksi takdirde geçesiye kadar o sınavlara gireceksiniz.
Yani her geçtiğiniz ders için o dersin kredi puanını alacaksınız. Örneğin matematik 6 kredi ise matematikten geçtiğinizde 6 kredi kazanacaksınız. Yanlış hatırlamıyorsam mezun olmak için 192 krediye ihtiyacınız var. İşte derslerden geçerek kredi kazanacaksınız ve en sonunda mezun olacaksınız.
Umarım anlatabilmişimdir karışık gelebilir ama alışırsınız. 🙂
Elbette örgün eğitimdekilere yetişmek için çok çaba harcayacaksınız işte orada da başka kaynaklar kullanın. Başka kitaplardan çalışın yani matematik ve fizik gibi dersleri.
Yanlış karar da verdirtmek istemiyorum bildiklerimi ve deneyimlerimi söyledim.
Dediğim gibi olmak istediğiniz mesleğe de bağlı.
Rica ederim 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı