11. Sınıfta Kaç Matematik Kaynağı Bitirilmeli?

12. sınıf sayısalım. Geçen sene 4 bu senede 4 kitap bitireceğiz yani bu seneki devam ediyor. Eşitsen çok fazla çözmene gerek var mı düşünmüyorum ama hevesliysen çöz tabii sana 2 tane kitap önereceğim '3 4 5 AYT matematik giriş seviyesi kitaptır 11.sınıf konularını bitirdikten sonra kalanını seneye bırakabilirsin orijinal AYT matematik ise orta yüksek seviye diyebildiğimiz kitaptır 3 4 5 bittikten sonra bu kitabında 11.sınıf yerlerini bitirebilirsin eşit ağırlık için güzel olur.

"Önemli olan çok kitap bitirmek değil mantığını anlamak" benim görüşüm. Çok zor kitaplara gerek yok mesela. Orta-zor seviyesinden kitaplarla konu iyice öğrenilir sonra kasmaya, abartmaya gerek yok.
11. sınıf matematiğini sağlam yap -yani seneye bu zamanlar da tekrar etmesen bile matematik konularını azıcık da olsa hatırlayabil.- ve eşit ağırlıkçısın sözel dersler kadar TYT matematik de önemli. 345 TYT matematikle ilk 12 konu ve problemlere başlayabilirsin.
Eşit ağırlıkçıların türkçesi genelde iyi olur zaten bir sayısalcı olarak ona bir şey diyemiyorum.

Öncelikle 2 kaliteli kitabı tam anlamıyla bitirin. Boşunuz, yanlışınız, anlamadığınız sormadığınız soru kalmasın. Boş ve yanlışlarınızı sorduktan sonra silip tekrar çözebilir hale gelin. Hala ihtiyacınız varsa 3. bir kitap alır çözersiniz.

Önemli olan kitapları %100 anlayarak bitirmek. Aşırı zor kitapları zorlamanın, veya ortalama altı kitap ve ortalama altı sorularla vakit harcamanın manası yok. Orta-üst 2 kitabı çok iyi anlayarak çözerseniz başka ihtiyacınız kalmaz.

9-10'da 1, 11'de 2, 12. sınıfta 3 matematik kitabı bitirerek Türkiye derecesi yaptım.

(Bizim dönemde YGS-LYS için ayrı kitaplar vardı, 2 kitap YGS, 3 kitap LYS çözdüm diye hatırlıyorum. Toplamda 5 kitap oluyor ama YGS ve LYS Mat ayrı ders diye düşünün. Her dersten 2-3 kitap derken bu ikisinden ayrı ayrı bahsediyorum elbette. Her konu 2-3 kitaptan çözülecek kısacası)

Okuyan sayısalcılara da tavsiyem, fizik-kimya-biyo ve geometri için de bu bahsettiğimi güzelce uygulamaları. Önemli olan çalıştığınız dersin ve çözdüğünüz soruların kalitesi ve size öğrettikleri. Soru sayılarına gömülmeyin, 2 kaynağı tam anlamıyla özümseyerek, konuları tekrarlaya tekrarlaya çözün.

Son düzenleme:
11. Sınıfta 2 matematik kaynağı bitirmiştim sadece. Bir tane TYT, bir tane de ara sınıf kitabı sadece.

Fakat çok kitap çözmek önemli değil, çözdüğünü anlaman önemli. Ama bir sayı isterseniz, 1 problem, 1 TYT ve 1 tane ara sınıf kitabı çözülebilir. Özellikle 11. Sınıf trigonometri ve parabolu iyi öğrenin. 12. sınıf konularında rahat edersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı