11000 TL'ye i3-6100 Sistem Güncelleme

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Mevcut kullandığım parçalar:

• i3 6100
  • MSI B150 Gaming M3
  • MSI RX 470 4 GB
  • HyperX Fury 16 GB (2x8) CL14 2133 MHz
  • Areocool KCAS 80+ Bronz 600W Güç Kaynağı

Yerine ikame edeceklerim ise;

Ryzen 5600X
Asus TUF Gaming B550M Plus 4800 Mhz
Ekran kartı bir süreliğine aynı kalacak (maksimum 1 yıl), sonrasında 6700 XT ve türevlerine bütçeme göre bakarım.
Corsair Vengeance 16GB (2x8) CL16 3600 Mhz
Güç kaynağınıda bir süre kullanmayı düşünüyorum sizce idare eder mi?

Ekstra olarak;
WD Blue 500GB 1750-2400MB/s NVMe M.2 SSD (ileride 1 adet daha ekleyebilirim anakartta bildiğim kadarıyla 2 adet M.2 yuvası mevcut)
Arctic Freezer 34 Esports Duo

Siz olsanız burada bu bütçeye hangi alternatifleri kullanırdınız? Intel düşünmüyorum bu arada anakartları pahalı olduğu için. Örneğin Corsair RAM yerine aynı fiyat bandında daha performanslı alternatif var mıdır? Ya da SSD okuma yazma hızı olarak düşük mü kalıyor? NVMe nedir bilmiyorum ama anakart NVMe destekliyor mu?

İşlemci soğutucusunun grisini almak istiyorum aslında ama arada 500 TL fark var neredeyse!

Bir de bu RAM'leri taktığımda doğrudan 3600 MHz'de mi çalışırlar yoksa XMP ile ayarlamam mı gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sen mevzuyu çözmüşsün zaten konu açmasan da olurmuş :D. Güzel tercihlerde bulunmuşsun. Attığın RAM'in stoğu kalmamış haberin olsun.
XMP ile ayarlaman gerekecek ama basit bir işlem o rahat halledersin.
Anakartta iki tane M.2 slotu var dediğin gibi. Daha sonra ihtiyacın olduğu zaman PCIe Gen4 SSD eklemesi yapabilirsin.

@xXenom teşekkür ederim. 😄 Bir süre uzak kaldım yeni nesil bileşenlerden, belli bütçe ile toplayan arkadaşların konularını okuyarak bişeyler yapmaya çalıştım. O zaman şimdi indirim fırsatı kollama zamanı 😊

Başka RAM alternatiflerine de bakıyorum, konu açarken Corsair de karar kılmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı