12.000-13.000 TL İş Bilgisayarı Toplama

Erşah

Kilopat
Merhabalar arkadaşlar. Ben kurgucuyum. Yeni bir şirkette çalışmaya başladım. Benden şirkette render amaçlı kasa tavsiyesi istediler. Fakat yapımcımız workstation kafasına girmekte ve de bunların fiyatı bana göre gayet mantıksız durumlarda. Kaldı ki gerekte yok. Sizden ricam 12.000TL'yi geçmeden bir sistem kurmanız. Üst limit 13.000TL. Kasayı eğer kafalarına yatırabilirsem haftaiçi burda gerekli görselleri de paylaşırım. Benim kafamdaki kasayı buraya koyayım ve de fikirleri de alayım. Bu arada sisteme mümkün olduğunca overclock yapılmayacaktır.

Teşekkürler, iyi forumlar.

İ7 6850K : 2.538TL
MSI X99A Godlike Gaming Carbon : 2.322TL
Corsair 4X8 GB DDR4 2400MHz RAM : 613 TL
MSI GTX 1080 : 3012 TL
Samsung 950 Pro 512 GB M2: 1.311 TL
Corsair RMx 750W PSU : 593 TL
Master Case 5 Pro : 631 TL

Toplam: 11.020 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar. Ben kurgucuyum. Yeni bir şirkette çalışmaya başladım. Benden şirkette render amaçlı kasa tavsiyesi istediler. Fakat yapımcımız workstation kafasına girmekte ve de bunların fiyatı bana göre gayet mantıksız durumlarda. Kaldı ki gerekte yok. Sizden ricam 12.000TL'yi geçmeden bir sistem kurmanız. Üst limit 13.000TL. Kasayı eğer kafalarına yatırabilirsem haftaiçi burda gerekli görselleri de paylaşırım. Benim kafamdaki kasayı buraya koyayım ve de fikirleri de alayım. Bu arada sisteme mümkün olduğunca overclock yapılmayacaktır.

Senin yazdıgın sistem tamam zaten fakat anakartın abartı, gösterişli. MSI X99A SLI Plus işini görecektir. Aynı platformdalar ikiside X99A sonuçta performans olarak hiç kaybın olmayacak sadece süse para vermeyeceksin, yarı fiyatından daha ucuz SLI Plus dikkate almanı öneririm. Onun dışında SSD 950 Pro yerine 850 tercih ederek fiyatı düşürebilirsin aralarında performans olarak dağlar kadar fark yoktur. Güç kaynağını da 850W yapabilirsin. Bu ikisini değiştirirsen çıkardıgın 11 binlik sistemin fiyatı 9.5 civarlarına iner daha mantıga ve iş verenlerinin aklına yatar seviyelere gelir.

İşlemci: İ7 6900K
Anakart: MSI X99A SLI Plus
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 (4x8) GB 2400 Mhz
Ekran Kartı: MSI GTX 1080 Gaming X
HDD: Seagate Barracuda 3 TB 7200 RPM
SSD: Samsung 950 Pro 512 GB
İşlemci Soğutucu: Thermaltake Water 3.0 120
Kasa: Cooler Master Mastercase 5
Güç Kaynağı: Corsair RM850X 80+Gold 850 W
Toplam 11.894 TL

İnventus'tan toplandı. Güç kaynağı sayesinde ileride SLI yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
6900k bütçeyi aşmakta. 11.000 seviyesini geçemiyorum. Anakartı değiştiricez. RAM olarak Corsair 2400MHz 4X8GB şeklinde ürün hiçbir stokta bulunmadığından kingston HyperX Fury Black 2666MHz yaptık. SLI düşünmüyorum. Yazılımlar hâlâ SLI performansını tam olarak alamamakta. SLI yapılmayacağı için PSU'da da değişikliğe gitmeyi düşünmüyoru. Media Encoder gibi CUDA kullanan programlarda ikinci kart max. %70 performans vermekte. Bunun yerine o kartı satıp sıfır daha güçlü bir kart alma taraftarıyımdır. Soğutucu olarak H115İ alınacak. SSD konusunda değişikliğe gidilmeyecek. Başka fikirleriniz varsa açığım.

6900k bütçeyi aşmakta. 11.000 seviyesini geçemiyorum. Anakartı değiştiricez. RAM olarak Corsair 2400MHz 4X8GB şeklinde ürün hiçbir stokta bulunmadığından kingston HyperX Fury Black 2666MHz yaptık. SLI düşünmüyorum. Yazılımlar hâlâ SLI performansını tam olarak alamamakta. SLI yapılmayacağı için PSU'da da değişikliğe gitmeyi düşünmüyoru. Media Encoder gibi CUDA kullanan programlarda ikinci kart max. %70 performans vermekte. Bunun yerine o kartı satıp sıfır daha güçlü bir kart alma taraftarıyımdır. Soğutucu olarak H115İ alınacak. SSD konusunda değişikliğe gidilmeyecek. Başka fikirleriniz varsa açığım.
Önce 12.000 TL'yi geçmeyen sistem olsun diyorsunuz, sonra üst limit 13.000 TL diyorsunuz, şimdi de 11.000 TL diyorsunuz. Konu açarken doğru düzgün açın. Amacım kalp kırmak değil, ancak gelecek sefere daha açıklayıcı olmanızı isterim;

İşlemci: İ7 6850K
Anakart: MSI X99A SLI Plus
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 (4x8) GB 2400 Mhz
Ekran Kartı: MSI GTX 1080 Gaming X
HDD: Seagate Barracuda 3 TB 7200 RPM
SSD: Samsung 950 Pro 512 GB
İşlemci Soğutucu: Deep Cool Captain 120 EX
Kasa: Cooler Master Mastercase 5
Güç Kaynağı: Silverstone Strider Gold S 80+Gold 750 W
Toplam 10.157 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

Bence iş amaçlı kullanılacak ve yüksek işlem hacmin çalışacaksan xeon işlemcili bilgisayar al. Evet belki üst seviye i7 ile aynı hızlara sahip xeon işlemci kullandığında ilk gerçekleştirdiğin işlemde farkını görmeyeceksin fakat bir kaç saat içerisinde iyi ki xeon işlemci tercih etmişim diyeceksin.
İ7 işlemciler ecc ram desteklemez. Bunun için xeon işlemcili platform tercih edilmelidir. Ecc ram yani (Error-correcting code) anlamına gelir. İşlemci ile ram arasınsa 1 ve 0 iletilen sinyal voltaj problemi ya da da başka sebeplerden dolayı 1 geleceği erde 0 gelir ve bu hatalar birikerek sistemin yavaşlamasına sebep olur. Bilgisayarı yeniden başlatmamızın en önemli sebebpleri bu yüzdendir. Standart ram üzerinde 8 ecc ram üzerinde ise 9 adet çip bulunur. 9.su hata düzeltmeye yarar. Bu çip farkı sebebiyle normal ramlerden daha yavaş olduğu söylenir. Fakat yüksek işlem hacmi gerçekleştiren iş yaptığımızda hata oranımız yükseleceğinden ben ecc ramli bir bilgisayar ve gtx 1080 ekran kartı yerine pny quadro m2000 tercih ederdim hatta bütçeni arttırıp 3600liraya quadro m4000 modelini alabilirsin.
Mutlaka samsung'un 512 gb 950pro modelini tercih et. Sata girişinden max 600mb veri akışı gerçekleştiği için sistemin olduğu belleği ya da diski sata ile bağlamamanı öneririm. Kurguda sddnin yazma hızı hayati önem taşımakta. Render alımımlarında süreyi ciddi kısaltıyor.
Dell marka work station bilgisayarları incele derim.

İnatla i7 hatta quadro yerine geforce ekran kartı kullanan biri olarak şirkette ecc ram ve quadro kartın farkını gördükten sonra "Dell precision t7810 plüton" modeline bakmanı öneririm. quadro m2000 ekran kartı mevcut İleride quadro m4000 ekran kartı alınabilir. Ya da ekran kartı yerine m4000 ile değiştirme seçeneğinde var. Tabiki bütçe ile alakalı. şuan için bu modelin aşağı yukarı 12bin liralık fiyatı varmış. 13'e çıkabileceğini düşünürsek fiyat farkına 1tb 950 pro alınabilir. 32gb'lık ram ihtiyacını görecektir diye düşünüyorum.

"Dell precision t7910 merkür" modeli 13500 -14000 lira arasında hem daha yeni teknoloji quadro m4000 ekran kartı var 32gb ecc rami ve ayrıca 2 adet xeon e5-2630 v4 işlemcisi var. xeon e5-2630 v4 işlemci testten 14.303 puan alırken i7 6950x yani extreme serisi i7 ise 20.005 puan almış.
İki adet xeon işlemci teoride 28.606 puan etmesi gerekir hadi 24bin puan diyelim Her durumda i7 extreme serisinden hızlı olmuş oluyor

Birader hemen bir sinir stres. Fake bir sistem toplamıyorum. Donanımlar alındı. Vatanda montajı yapılıyor. Bir aksilik çıkmazsa yarın görselleri de paylaşırım. Sanki kötü birşey yazmışım gibi bir de azar işitiyorum. İlginç bir forum olmaya başladı burası...

Birader hemen bir sinir stres. Fake bir sistem toplamıyorum. Donanımlar alındı. Vatanda montajı yapılıyor. Bir aksilik çıkmazsa yarın görselleri de paylaşırım. Sanki kötü birşey yazmışım gibi bir de azar işitiyorum. İlginç bir forum olmaya başladı burası...
Ben sinirli ya da stresli değilim. Mesajımı düzgün okusaydınız anlardınız. Zaten sahte (fake) olduğunu da söylemedim. Ben sadece "Gelecek sefere daha açıklayıcı olmanızı" söyledim. Bunun neresi azar?

Yapımcıya sistemi gösterip kabul ettirmem lazım. E adamın da bir üst limiti var. Ama o üst limite de ulaşılsın istemiyor. 13.000TL, buradaki üst limit olduğu için yazdım. Yani mümkünse 11-12 bin TL seviyelerinde olsun anlamında. Gayet basit. Buranın nesini anlamadınız da atarlı bir yorum yaptınız, ben orasını anlamadım. 6900k kendi başına 4.300 TL seviyesinde bir işlemci. Yani neredeyse 1700TL gibi bir fiyat takdir edersiniz ki ciddi bir miktar... Anakartı değiştiğimi belirtmiştim. Güç kaynağı Thermaltake Smart Digital 750W ile değiştirildi. İstediğim PSU stokta yoktu. RAM'ler Hyper X 2666MHz ile değişti.

Yapımcıya sistemi gösterip kabul ettirmem lazım. E adamın da bir üst limiti var. Ama o üst limite de ulaşılsın istemiyor. 13.000TL, buradaki üst limit olduğu için yazdım. Yani mümkünse 11-12 bin TL seviyelerinde olsun anlamında. Gayet basit. Buranın nesini anlamadınız da atarlı bir yorum yaptınız, ben orasını anlamadım. 6900k kendi başına 4.300 TL seviyesinde bir işlemci. Yani neredeyse 1700TL gibi bir fiyat takdir edersiniz ki ciddi bir miktar... Anakartı değiştiğimi belirtmiştim. Güç kaynağı Thermaltake Smart Digital 750W ile değiştirildi. İstediğim PSU stokta yoktu. RAM'ler Hyper X 2666MHz ile değişti.
Üst limit deyince "Fiyat 12.000 TL'yi geçmesin, geçerse de en yüksek 13.000 TL olsun." anlamında diye düşündüm. Sonra da 12.000 TL'yi geçmeyen bir sistem topladığımda da bu sefer "11.000'i geçemem." dediğinizde kafam karıştı. Yanlış anladıysam özür dilerim. Zaten mesajımda da belirttiğim gibi amacım kalp kırmak değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı