12.000 TL dizüstü mü 12.000 TL dizüstü + masaüstü mü?

keremkerem22

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun süredir kullandığım Monster notebook ömrünü doldurdu. Yeni bir dizüstü istemiyorum açıkçası ancak ekran kartlarındaki karaborsa kısa süre içinde bitecek gibi durmuyor. Şimdi kısaca seçeneklere ve nedenlerine değinmek istiyorum.
Ekran kartlarının masaüstü versiyonları karaborsada olsa da Mobile versiyonlarında sıkıntı yok anladığım kadarıyla. Yakın zamanda (Monster'ın söylediğine göre şubat ayı içinde) RTX3060'lı laptoplar piyasaya çıkacak ve tahminimce fiyat aralıkları Monster özelinde 10.500-13500 lira olacak.
İkinci seçeneğim ise 7000-7.500 lira bandında bir kasa toplayıp 1300 TL monitöre ekleyip yanına da 3.500 liraya ASUS Vivobook almak.
Şimdi sebeplerime gelirsem okulda dizüstü gerekli maalesef. Öyle aşırı performans gerektiren bir dizüstü değil standart içinde bir adet M.2 olan her dizüstü işimi görür. Derslerde not almak ve özet çıkarmak için kullanıyorum.
Bu koşullarda direkt oyuncu laptopuyla işi kökten çözmek mantıklı gibi gözükse de 1.5-2 sene sonra yaşatacaklarını Allah düşmanıma yaşatmasın. Fikrimde net gibi gözüküyorum şu an farkındayım ama aklımı kurcalayan bir nokta var.
Şu an 7-7.5 bandında toplayabileceğim bilgisayarda yüksek ihtimalle GTX1660 Super olacak ve ben 3 yıl kadar bir süre bu kartı kullanacağım. Mobile de olsa 3060 sahibi olmak GTX1660 Super'e göre daha cezbedici açık konuşayım. Aynı zamanda aynı anda iki bilgisayar almak da israf gibi geliyor biraz.

Uzattım farkındayım o yüzden özetlersem aynı anda 2 bilgisayar alıp ekran kartımın GTX 1660 Super olması mı yoksa orta vadede üzmesi yüksek ihtimal olan 3060'lı dizüstü olması mı? Oynadığım oyunlar genelde AAA ve 1660 Super 3-4 sene mutlu eder mi emin değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
10.000TL'ye diz üstü al ve ekstra monitör, klavye, mouse ve kulaklık al. Al sana hem dizüstü hem masaüstü.

13.000 TL'ye günümüz şartlarında RTX3060 notebook satma ihtimalleri çok düşük bence.Kasa toplayıp yanında ucuz bir notebook almak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Dizüstü bilgisayar ne kadar iyi olursa olsun, birkaç sene sonra yıpranmaya başlıyor. Benim tavsiyem 7500 masaüstü+ laptop şeklinde olacak. Ben şu an Rx570 kullanıcısıyım, 1 sene önce aldım, 2 sene çok rahat götürür. 1660Super ekran kartlı bir bilgisayar 3 sene seni hayli hayli götürecektir.

Bence hiç 13000tl lik laptop alacağım diye bakma. Güzelce masaüstünü topla ve laptopunla da dersini işini gör.

Geri
Yukarı