12 bin TL sistem önerisi

Bütçe
13000

GokhanC42

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayar toplama konusunda yardımlarınızı bekliyorum, çok anladığım söylenemez. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Amacım yeni çıkan, mağazada gördüğüm oyunları oynamak, yılda belki 5-6 oyun, çok nadiren render almak. Bütçe 10-12 bin ile kısıtlı ama daha uygun bir bilgisayar bulabilirsem daha iyi olur.

Öncelikle seçimlerim konusunda da fikirlerinizi rica ediyorum, bir de seçimlerime uygun olarak anakart, kasa, işlemci soğutucu ve güç kaynağı tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Intel Core i5 12400F.
Buna muadil AMD işlemcileri önerenler oluyor, ancak aynı fiyatlardaki AMD'lerin çıkış tarihleri 2-3 yıllık, daha yeni model veya Intel olması tercih sebebi midir? Intel işlemciler bana daha stabilmiş gibi geliyor AMD hiç kullanmadım.

RX 6600 Mech 2X g
Intel işlemci ile AMD ekran kartı darboğaz yaşatır diyorlar ısrarla, bunun forumda pek kabul görmediğini biliyorum ancak bu işlemci ve ekran kartı hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha mantıklı diyebileceğiniz bir ekran kartı var mıdır?

Kingston 16 GB Fury Beast 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
Fiyatı uygun ve marka bilindik diye tercih ettim, bilgim yok. Belki daha sonradan bir 16 GB daha alabilirim, 8x2 mi yoksa 16 mı olması daha mantıklı olur bilemiyorum.

12 yıl kadar önce 600W Power Supply almıştım ama kullanmamıştım, bu yeni model malzemelere uyum sağlar mı?

Özellikle anakart ve işlemci soğutucu hakkında hiçbir fikrim yok, bu malzemelere uygunluğunu ve soğutucunun yeterli gelip gelmeyeceğini nasıl anlayabilirim? 1700PIN anakart olması yeterli mi? Tamamen farklı fikirlerinize de açığım, hazır sistem bilgisayarlara baktığımda bu işlemci ve ekran kartlı sistemler çok daha pahalı gibi, yardımlarınız için şimdiden tekrar teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bütçeye 12400F sığdıramazsın. 12100F işini görecektir. RX 6600 ile iyi ikili olur.
Derdin oyun ise 2x8 GB RAM yeter. İşlemci soğutucu için de bütçe yetmeyecek onu da şimdilik askıya al.

Eski PSU'yu sat gitsin risk alma.
Anakartta şu an bulabileceğin en ucuz anakart bu diye attım yoksa özellikle M-G öneriyor değilim.
Kasayi yine araştırırsın: Aerocool Prime Mesh Panel AE-PRM-V4 RGB Fan ATX Oyuncu Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu bütçeye 12400F sığdıramazsın. 12100F işini görecektir. RX 6600 ile iyi ikili olur.
Derdin oyun ise 2x8 GB RAM yeter. İşlemci soğutucu için de bütçe yetmeyecek onu da şimdilik askıya al.

Anakartta şu an bulabileceğin en ucuz anakart bu diye attım yoksa özellikle M-G öneriyor değilim.
Kasayi yine araştırırsın: Aerocool Prime Mesh Panel AE-PRM-V4 RGB Fan ATX Oyuncu Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Hocam çok teşekkürler, 12400F itopyada 3100 TL, elimde Monitör, SSD ve PowerSuppy'de var. gerekirse RAM'i 8'e düşürsem yine de sığmaz mı? çünkü uzun yıllar kullanmak istiyorum bilgisayarı bir tık iyi olsun istiyorum işlemci.

Hocam cahilliğime verin, işlemci soğutucu olmadan olur mu?

Intel Core i5 12400F 4.40GHz 18MB Önbellek 6 Çekirdek Soket 1700 10nm İşlemci 3.171,74 TL
MSI Radeon RX 6600 MECH 2X 8GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı 5.877,53 TL
Kingston Fury Beast 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 KF432C16BB1/16 Ram 1150 TL
MSI PRO H610M-G Intel LGA1700 DDR4 Micro ATX Anakart 1.560,73 TL
Aerocool Prime Mesh Panel AE-PRM-V4 RGB Fan ATX Oyuncu Kasa 568 TL

Şuan için bulabildiğim fiyatlar bunlar. bütçeme zorla sığıyor gibi,
Peki işlemci ve ekran kartı için o fiyata şunu al dediğiniz önerdiğiniz modeller var mı?

Son düzenleme:
Bütçe yeterse 12400F de olur tabii. Böyle sistemde RAM kısılmaz ama.
12. nesilin stok sogutucusu şimdilik işini görür. Önce bir kasaya topla sistemi çalıştır ısınıyorsa öyle bakarsın soğutucu.
Yerinde olsam RX6600 tier list diye yazıp aratırdım. İyi soğutması olan F/P bulursun sanıyorum. Mech bunlardan biri olmayabilir çünkü.
Sistem kasa hariç iyi gibi duruyor. Kasaya da bak tek fanla mı geliyor 3 fanla mı geliyor. Ona göre 500 TL kasa önerisi diye konu açarsın arkadaşlar yardımcı olur.

Bütçe yeterse 12400F de olur tabii. Böyle sistemde RAM kısılmaz ama.
12. nesilin stok sogutucusu şimdilik işini görür. Önce bir kasaya topla sistemi çalıştır ısınıyorsa öyle bakarsın soğutucu.
Yerinde olsam RX6600 tier list diye yazıp aratırdım. İyi soğutması olan F/P bulursun sanıyorum. Mech bunlardan biri olmayabilir çünkü.
Sistem kasa hariç iyi gibi duruyor. Kasaya da bak tek fanla mı geliyor 3 fanla mı geliyor. Ona göre 500 TL kasa önerisi diye konu açarsın arkadaşlar yardımcı olur.
hocam ilginize teşekkürler

Bu nasıl hocam ? ben dışarıdan baktığım için MSI süperdir diğerleri yan sanayi mal gibi sanıyordum ama forumda konuları okudum Sapphire içinde iyi marka denmiş ve önerenler olmuş. Tier list diye arattım ancak bir şey anlamadım hocam. Doğrudan önerebileceğiniz bir kart var mıdır ?

Bu 3'ünden birini sipariş et. Benim gönlüm pek Sapphire'den yana değil gerçi.
İnternetten soğutma performanslarını kıyaslayan veri bulabilirsen hangisi iyi ise onu al. Bulamazsan al Sapphire geç :D

Geri
Yukarı