12 GB vs 16 GB vs 20GB RAM

Samet Sönmez

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba laptopumda 2x4 GB 3200MHz DDR4 RAM'ler var. Bunları yükseltmek istiyorum ve çift kanal olsunlar istiyorum. Elimdeki seçenekler şunlar:

2x8GB RAM almak.
1x16 GB RAM alıp elimdeki 4 GB ile birlikte kullanmak ve toplamda 20GB RAM'e sahip olmak.
1x8GB alıp elimdeki 4 GB ile kullanıp 12 GB RAM'e sahip olmak.

Benim bilgisayarı kullanma amacım oyun oynamak. Her ne kadar 8 GB yetse de internette gördüğüm ve videolardan izlediğim kadarıyla, bir oyun ortalama 12 GB RAM istiyor rahat rahat çalışmak için.

4 ve 16 GB RAM'i birlikte kullansam garip olur mu ya da performans kaybı yaşar mıyım?

Bir de Laptop'um HP Pavilion. RAM takvsiyesini kendim yapsam garanti dışında kalır mı bilginiz var mı?

Merhaba laptopumda 2x4 GB 3200MHz DDR4 RAM'ler var. Bunları yükseltmek istiyorum ve çift kanal olsunlar istiyorum. Elimdeki seçenekler şunlar:

2x8GB RAM almak.
1x16 GB RAM alıp elimdeki 4 GB ile birlikte kullanmak ve toplamda 20GB RAM'e sahip olmak.
1x8GB alıp elimdeki 4 GB ile kullanıp 12 GB RAM'e sahip olmak.

Benim bilgisayarı kullanma amacım oyun oynamak. Her ne kadar 8 GB yetse de internette gördüğüm ve videolardan izlediğim kadarıyla, bir oyun ortalama 12 GB RAM istiyor rahat rahat çalışmak için.

4 ve 16 GB RAM'i birlikte kullansam garip olur mu ya da performans kaybı yaşar mıyım?

Bir de Laptop'um HP Pavilion. RAM takvsiyesini kendim yapsam garanti dışında kalır mı bilginiz var mı?
Garanti bozulur serviste yaptırın.

16 GB RAM ile 4 GB RAM muhtemelen birlikte çalışmayacak, çalışsa bile dual channel olmayacak. 8x2 bir kit almak en mantıklısı.

Benim bildiğim kalmıyor, ama en iyisi HP desteğe sormak. Zamanında HP Pavilion 15 CB-008 NT yi Teknosa'dan alırken çalışan kalmıyor demişti.

Hocam şöyle söyleyeyim bir süre önce bende bir yükseltme yaptım ve her yerde araştırma yaptım. Şöyleki: Eğer imkanın varsa elindeki RAM'ın aynısından al. Mavi ekran hatası alabilirsin. Kesin bir şey söyleyemem. Hiçbir yerde zaten kesin bir bilgi yok ama 4x4 veya 8x8 kullanmanı öneririm. Bunlar dışında CL değerlerinin de bir birlerine yakın olması dikkat et.

Geri
Yukarı