12. sınıfta açık liseye geçiş

WhiteWolf

Hectopat
Seneye 12 olacağım okulu bırakıp dershane + evde kendim çalışmayı düşünüyorum. Bu okula devam edersem bir üniversite kazanabileceğimi sanmıyorum. 8 saat okul 1 saat gidiş geliş 1 saat de eve gelince dinlenme derken günün 10 saati çöpe gidiyor. Eve geliyorum saat beş, yemek, dinlenme, şu bu derken kendime hiç vakit ayıramıyorum anca birkaç saat ders çalışabiliyorum. Açığa geçersem Günde 7-8 saat uyku, 7-8 saat konu çalışıp 2-3 saat soru çözmeyi düşünüyorum. Kalan 6-7 saatte de birçok şeye vakit ayırabilirim. Böyle bir planım var ancak aklıma takılan birkaç şey de var:

1) Her isteyen açık liseye geçebiliyor mu bir şartı falan var mı?
2) Ben 9. sınıfta biyolojiden kalmıştım. Biliyorum sorumluluk dersi değil sonraki sene herhangi bir kurtarma sınavına girmedim ama açığa geçince bunu vermem gerekir mi?
3) Açık lisede ders seçimi nasıl oluyor? İstediğim dersleri mi seçeceğim yoksa okuldaki derslerin aynısını mı göreceğim? (Mesela hala felsefe, almanca gibi aptal dersleri alır mıyım?)
Not: Alanım sayısal.

Cevap yazanlara teşekkür ederim :).

Merhabalar. Ben bu durumu tecrübe ettim. Eğer çalışma disiplinine sahip değilsen bence bırakma. Diyorsan ki bu disipline sahibim ve yapabilirim o zaman dershaneyi de bırakıp bence Raunt'la çalışmaya şimdiden başlayabilirsin. Oldukça faydası olan bir online koç olduğu için bulunmaz bir nimet. Bence bir araştır derim :D

1. İsteyen herkes geçebiliyor. Zorunluluk yok. 2 türe ayrılıyor, Kredi ve normal not. Şansınız var ise Kredi ile okursunuz, ne sınıfta kalırsınız ne puanlamaya göre ilerlersiniz.
2. Açık öğretim normal okuldan daha farklı, kaldığınız sınavları çok takmazlar. Zira bende de aynı şey olmuştu.
3. Ders seçimi yapmıyorsunuz. Okulda ki tüm derslerin sınavını olmayacaksınız. Felsefe olur musunuz bilmiyorum ancak Almanca gibi saçma derslerin sınavını olmayacaksınız.
Merhabalar. Ben bu durumu tecrübe ettim. Eğer çalışma disiplinine sahip değilsen bence bırakma. Diyorsan ki bu disipline sahibim ve yapabilirim o zaman dershaneyi de bırakıp bence Raunt'la çalışmaya şimdiden başlayabilirsin. Oldukça faydası olan bir online koç olduğu için bulunmaz bir nimet. Bence bir araştır derim :D
Çalışma veya disiplin ile alakası yok. Hiçbir sınava çalışmadan çok rahat bir şekilde kredi puanlarımı alıyorum. Online bir koç mantıklı olmaz. Sınıfa göre eğitici kitaplar alıp, zaman buldukça bakmak daha mantıklı olur. Ayrıca Açık Öğretim Lisede zaten çalışma kitapları veriliyor. Ek olarak kitap almanın mantığı yok.

Valla çalışırım hocam tembellik yapmam günde 7-8 saat konu çalışma planım var 2 saat de soru çözme. Baktım sıkılıyorum, çıkar basketbol oynarım, bisiklet sürerim, spor yaparım geri gelir tekrar devam ederim nasılsa zamanım çok. Fakat okul olunca böyle bir imkanım yok. Sabah güneşten önce uyan, okula git, güneş batmaya yakın geri eve gel. Eve gelince de yatana kadar ders çalış. Düzen bu. Ayrıca günlük 7-8 saat çalışmamın okuldaki 8 saatten çok daha verimli olacağına eminim.

Dershanem gayet iyi bırakmayı düşünmüyorum yine de teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı