12 yaşında kodlamaya nereden başlanmalı?

DGDev

Decipat
Katılım
15 Aralık 2020
Mesajlar
1.413
Çözümler
6
Yer
Bir Volvo hayranı.
Baştan başlaman lazım. İlk önce 2D oyunlar yapmaya çalış. Bunun için en iyi program Unity.
Daha sonra 3D boyutlu oyunlar yapmaya başla. Bunun için de Unreal Engine 4 kullanmanı tavsiye ederim, ve Blueprint öğren derim.
 

nenerdeyim

Femtopat
Katılım
4 Mayıs 2021
Mesajlar
44
Yer
Beijing, China
Sorum başlıkta olduğu gibi 12 yaşındayım İngilizcem gayet iyi peki kodlamaya nereden başlayabilirim ?
öncelikle daha basit bir dille başlamanı öneririm. herhangi bir web dili, C++, C#, Java gibi dillerden şimdilik uzak dur, belki ikinci veya üçüncü dil tercihin bunlardan birisi olabilir. ilk öğrendiğin dilin amacı sana programlamanın temellerini öğretmek, o yüzden hangi alanda çalışmak istediğinle de ilgili olmasına gerek yok.
önce bi "algoritma geliştirme" ve "akış diagramları" ile ilgili bir kaç kitap okumanı öneririm, kağıt üzerinde bir kaç basit proje tasarımı yapmanı öneririm. temeli buradan kurmak daha mantıklı olacaktır.
Daha sonra C ile başlayabilirsin, çok uzun zaman harcamana gerek yok, bir kaç proje sonra ikinci bir dile geçebilirsin. bu yukarıdaki dillerden birisi olabilir.
veya benim de favorim olan Python ile başlayabilirsin, temelde basit ama aslında alanı geniş bir dil olduğu için Python ile başlayıp öyle devam edebilirsin. internette de kolayca kaynak bulabilirsin zaten. Python kod yapısı olarak yazım düzenine de önem verdiği için, kodlama ile ilgili çok iyi alışkanlıklar olur.
 
Yukarı