120-130 FPS alırken 144 Hz monitör gerekli mi?

paraksiteles

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

RTX 2060 ekran kartım var ve şu anda 60 Hz TV'de kullanıyorum. Monitör alacağım fakat araştırdığımda kafamı karıştırabilecek şeyler okudum. Şu anda TV'de kullandığım için bu kartı kullanamıyorum desem bile yeridir. PUBG'de 130-120 civarı FPS alıyorum. 144 Hz monitör alırsam ve bunda 120 FPS alırsam akıcılık azalır gibi şeyler okudum. 60 Hz monitörde 40 FPS almak ile 144 Hz monitörde 120 FPS almak aynı şey mi?

Şu anda oyunlarda çok fazla yırtılmalar mevcut. 60 Hz ekranda 120-130 FPS oynamaya çalıştığım için. 75 Hz monitör alsam bunda 120-130 FPS'de muhtemelen yine yırtılmalar olacaktır. Acaba monitör konusunda tavsiye verebilecek arkadaşlar var mı?

Hayır yırtılma olmaz 144fps alamasan bile 120 fps alırsın bu yine senin için avantaj. Hikayeli oyunlarda freesync veya gsync açarak fps 60a düşse bile kasmadan oynayabilirsin.

Yırtılma denilen olay monitörün Hz değerinin 60 olduğunu varsayalım sen 75fps alıyorsun yani ekran kartın monitörünün desteklediği kare sayısını aşıyor ve monitör yetişemediği için aynı kareyi tekrar gösteriyor bunada yırtılma deniyor. Oynadığın oyuna monitörün Hz değerine göre FPS sabitleme yaparsan büyük derecede yırtılmaların önüne geçersin. 144Hz monitör alırsanda 120-130FPS gayet yeterli ve akıcılığını hissettirir. Birazda grafik kısarsın ama PUBG’de zaten sabit 144 sıkıntı, oyun sıkıntılı.

Anladım yani Hz yükseltmenin yırtılmayı ortadan kaldırması gibi bir durum yok. 144 Hz alıp 200 fps alırsam yine yırtılmalar olacak anladığım kadarıyla. Aslında kısacası 75 Hz mi 144 Hz almaya değer mi kararsız kaldım. Merak ettiğim nokta 144 Hz monitörde 100 120 fps alırsam nası sorunlar olur veya olur mu?

Freesyncli bir monitör al ve yırtılmalara elveda de.

Va panel 1 ms 144 hz ile tn panel 1 ms 144 hz arasında gecikme farklılıkları olur mu? Va panellerin görüş açısı ve netliği daha iyi diye okudum. Ben siyahların griye çalmasını pek sevmiyorum.

Bu cihaz nasıldır mesela GSYNC’te var yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı