120 Hz ekranda yüksek FPS olmasına rağmen kasma sorunu

bathndogan

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Avukat
Arkadaşlar iyi günler, Monster laptop 120 Hz ekranlı bir bilgisayar kullanıyorum. Şimdi benim 2 tane sorum olacak sizlere. 1. olarak ben ekran ayarlarından HZ degisikligi yapamıyorum orada sadece 120 Hz yazıyor bunun değişmemesinin sebebi nedir? 2. olarak oyunlarda 90'ya da 100 FPS aldığım zaman oyunlarda kasma oluyor bu normal midir? Bunun yüzünden her oyunu da 120 Hz oynamak istemiyorum ve oyun ayarlarında V-Sync açmama rağmen oyun FPS'si 60'a sabitlenmiyor onun dışında NVIDIA ayarlarından oyun programını ekleyip orada da V-Sync açmama rağmen oyun gene 60 FPS olmuyor ben de FPS limitlemeyi 60'a indirdiğim halde oyun sabit 60 FPS kalıyor fakat ne yazık ki sanki 10 FPS'de oyun oynuyormuşum gibi kasıyor. Bundan önceki bilgisayarım 60 Hz'di ve V-Sync açık bir sekilde 60 FPS sabit alıyordum ve tamamen akıcı oynuyordum. Arkadaşlar tam olarak asıl sorunum şu: Her oyunu 120 Hz'de oynamak istemiyorum ve bu oyunları nasıl 60 FPS'de akıcı oynayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun yüzünden her oyunu da 120 Hz oynamak istemiyorum ve oyun ayarlarında V-Sync açmama rağmen oyun FPS'si 60'a sabitlenmiyor onun dışında NVIDIA ayarlarından oyun programını ekleyip orada da V-Sync açmama rağmen oyun gene 60 FPS olmuyor ben de FPS limitlemeyi 60'a indirdiğim halde oyun sabit 60 FPS kalıyor fakat ne yazık ki sanki 10 FPS'de oyun oynuyormuşum gibi kasıyor. Bundan önceki bilgisayarım 60 Hz'di ve V-Sync açık bir sekilde 60 FPS sabit alıyordum ve tamamen akıcı oynuyordum. Arkadaşlar tam olarak asıl sorunum şu: Her oyunu 120 Hz'de oynamak istemiyorum ve bu oyunları nasıl 60 FPS'de akıcı oynayabilirim?
Vsync'in amacı oyunu monitörünüzün yenileme hızı (Hz) kaçsa ona eşitlemektir. Eski mönitörünüzün yenileme hızı 60 olduğundan Vsync açıksa ondan 60 FPS'e sabitliyordu. Şimdiki 120 Hz olduğu için 120 FPS'e sabitliyordur. Nasıl düzelteceğiniz konusunda da bazı oyunların kendi ayarı oluyor FPS limiti ordan 60'a çekebilirsiniz ama her oyunda bu olmuyor ne yazık ki.

V-Sync'in amacı oyunu monitörünüzün yenileme hızı (Hz) kaçsa ona eşitlemektir. Eski monitörünüzün yenileme hızı 60 olduğundan V-Sync açıksa ondan 60 FPS'e sabitliyordu. Şimdiki 120 Hz olduğu için 120 FPS'e sabitliyordur. Nasıl düzelteceğiniz konusunda da bazı oyunların kendi ayarı oluyor FPS limiti oradan 60'a çekebilirsiniz ama her oyunda bu olmuyor ne yazık ki.

Anladım fakat bilgisayarım orta ya da yüksek sistem isteyen oyunları 120 FPS'ye sabitleyemediği için ve 60 FPS'ye daha rahat sabitlediği için böyle istemiştim. Yok mudur hocam bir çözümü yani mesela bilgisayar ekranımın Hz'sini de değiştiremiyorum o neden?

Yeni konular

Geri
Yukarı