Çözüldü 12100F boştayken OBS'de %80 kullanıma ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Siodhach

Hectopat
Merhaba, OBS üzerinden 12100F ve RX6600 ile 1600x900 60FPS yayın yapıyorum. Ama hem yayındayken hem yayın dışı fark ettim ki OBS yüzde 75-80 arası kullanıyor. Yani o kadar fazla ve ayar yok veya arkada herhangi bir uygulama açık değil. Yine de yüzde 80 kullanıyor. Yayını ekran kartından veriyorum. GTA 5 gibi Online oyunlarda drop giriyor. 1-2 ayar yaparak bu dropu azalttım. Fakat o kadar kullanması rahatsız ediyor ve FPS düşürüyor. Önerilerinizi bekliyorum.
Not: Yayınlarda falan herhangi bir türlü sorun yok. Diğer çoğu oyunu ve işi dropsuz izletebiliyorum.

Sistem: 16 GB RAM-RX 6600-1 TB SSD-12100F-550 WATT PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba.

OBS işlemciye yük bindiren bir program. İşlemciniz sadece 4 çekirdek ve 8 threadli. Oyundan oyuna değişiklik göstermekle birlikte akıcı olarak hem oyun hem yayın için en az 6 çekirdek ve 12 thread bir işlemci kullanmanız gerekiyor, yer yer bazen 8 çekirdek ve 16 thread bile kullanmak gerekebilir. Bu sebepten dolayı yer yer drop yemeniz normal.

GTA V akıcı bir deneyim için en az 4 çekirdek isteyen bir oyun. Aynı zamanda stream etmek istediğinizde işlemciniz, GTA V + OBS programlarının beraber çalışması durumunda aşırı yük altında kalıyor.

Mevcut sisteminizle işlemcinize binen yükü belli bir yere kadar azaltabilirsiniz. Eğer ekran kartınız Nvidia olsaydı GeForce Experience üzerinden yayın yapmanızı önerirdim, bütün yük ekran kartı üzerinde olacağından işlemciniz bu yükün altında olmayacaktı.

İmkanınız varsa i5-12400F işlemcisine yükseltme yapın.
Merhaba.

OBS işlemciye yük bindiren bir program. İşlemciniz sadece 4 çekirdek ve 8 threadli. Oyundan oyuna değişiklik göstermekle birlikte akıcı olarak hem oyun hem yayın için en az 6 çekirdek ve 12 thread bir işlemci kullanmanız gerekiyor, yer yer bazen 8 çekirdek ve 16 thread bile kullanmak gerekebilir. Bu sebepten dolayı yer yer drop yemeniz normal.

GTA V akıcı bir deneyim için en az 4 çekirdek isteyen bir oyun. Aynı zamanda stream etmek istediğinizde işlemciniz, GTA V + OBS programlarının beraber çalışması durumunda aşırı yük altında kalıyor.

Mevcut sisteminizle işlemcinize binen yükü belli bir yere kadar azaltabilirsiniz. Eğer ekran kartınız Nvidia olsaydı GeForce Experience üzerinden yayın yapmanızı önerirdim, bütün yük ekran kartı üzerinde olacağından işlemciniz bu yükün altında olmayacaktı.

İmkanınız varsa i5-12400F işlemcisine yükseltme yapın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı