Çözüldü 12500H 3050 laptopta CPU temelli oyunlarda FPS dalgalanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren0710

Femtopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar 3050 95W laptop kullanıyorum. i5 12500 H, 8 GB RAM var. Oyunlarda FPS dalgalanması oluyor ve ara sıra drop yiyorum takılma tarzı anlık. Örnek olarak CS:GO'da 130 FPS ortalama oynarken anlık 105 110'lara düşünce takılma hissi yaratıyor. LoL'de de aynı sorunu ara sıra yaşıyorum, sorun ne olabilir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam benim laptopumda Acer Nitro 5 3050 modeli olan o zaman RAM taktirmak sart oldu.

Evet tek 8 GB RAM var ısınma değerleri normal hocam.

Hocam peki bir şey daha sormak istiyorum mesela aynı sorunu PUBG'de falan da yaşadım 70-80'lerden 50-60'lara düştü FPS birkaç kişi işlemci kullanımını falan sormuş Görev Yöneticisi'nden baktığımda işlemci 40-60 arası geziyor ekran kartıda 60-85 arası falan sürekli değişiyor gösteren kullanım böyle 20-30 değerlerinde anlık değişmesi normal mi kullanımın? İşlemci ve ekran kartında.
Kullanımlar sabit kalmaz değişmesi normal işlemcinin o kadar kullanılması oyun içi normaldir ekran Kartı da rama bağlı kullanılıyor mesela 8 ram daha aldıktan sonra çoğu ağır oyunda yüzde yüz kullanacak, ekran kartı kullanımın da normal şu anlık, dediğim gibi dropların laptoptaki ana kaynağı ramdir. İşlemcin 90 derece üstünde sürekli değilse sıcaklık ile ilgili olması muhtemel değil.
Sorun şu ki sevgili dostum, CPU ağırlıklı oyunlar ekran kartına değil CPU ve RAM’a yüklenir. Bundan dolayı eğer RAM 8 ise, böyle güçlü sistemler için RAM darboğazı gibi bir şey meydana gelir ve stabil performans alamazsın. 8 GB yeni RAM al tak ve farkı gör. Sorun RAM.

Aynı sorunu yaşıyordum. 8 GB RAM takviyesi sorunumu kesin olarak çözdü.

Hocam benim laptopumda Acer Nitro 5 3050 modeli olan o zaman RAM taktirmak sart oldu.

Tek kanal RAM olabilir. İşlemci sıcaklıklarına da bakabilirsin.

Sorun şu ki sevgili dostum, CPU ağırlıklı oyunlar ekran kartına değil CPU ve RAM'a yüklenir. Bundan dolayı eğer RAM 8 ise, böyle güçlü sistemler için RAM darboğazı gibi bir şey meydana gelir ve stabil performans.

Hocam peki bir şey daha sormak istiyorum mesela aynı sorunu PUBG'de falan da yaşadım 70-80'lerden 50-60'lara düştü FPS birkaç kişi işlemci kullanımını falan sormuş Görev Yöneticisi'nden baktığımda işlemci 40-60 arası geziyor ekran kartıda 60-85 arası falan sürekli değişiyor gösteren kullanım böyle 20-30 değerlerinde anlık değişmesi normal mi kullanımın? İşlemci ve ekran kartında.

Kullanımlar sabit kalmaz değişmesi normal işlemcinin o kadar kullanılması oyun içi normaldir ekran Kartı da rama bağlı kullanılıyor mesela 8 ram daha aldıktan sonra çoğu ağır oyunda yüzde yüz kullanacak, ekran kartı kullanımın da normal şu anlık, dediğim gibi dropların laptoptaki ana kaynağı ramdir. İşlemcin 90 derece üstünde sürekli değilse sıcaklık ile ilgili olması muhtemel değil.

Çözüm
Kullanımlar sabit kalmaz değişmesi normal işlemcinin o kadar kullanılması oyun içi normaldir ekran kartı da RAM'e bağlı kullanılıyor mesela 8 RAM daha aldıktan sonra çoğu ağır oyunda yüzde yüz kullanacak, ekran kartı kullanımın da normal şu anlık, dediğim gibi dropların laptoptaki ana kaynağı RAM'dir. İşlemcin 90 derece üstünde sürekli değilse sıcaklık ile ilgili olması muhtemel değil.

Çok sağ ol hocam dediğin gibi işlemcimin max gördüğü değer 90. Hep 80-90 arası geziyor dedim acaba işlemci ve ekran kartı kullanımı sürekli değişiyor 20-30 aşağı yukarı diye ondan kaynaklı olabilir mi sorun diye o zaman o da normal. 8 GB RAM daha ekletmek farz oldu. Tekrardan teşekkür ederim, çok yardımcı oldun içim rahatladı :)

Arkadaşlar 3050 95W laptop kullanıyorum. i5 12500 H, 8 GB RAM var. Oyunlarda FPS dalgalanması oluyor ve ara sıra drop yiyorum takılma tarzı anlık. Örnek olarak CS:GO'da 130 FPS ortalama oynarken anlık 105 110'lara düşünce takılma hissi yaratıyor. LoL'de de aynı sorunu ara sıra yaşıyorum, sorun ne olabilir acaba?
Aynı laptopu kullanıyoruz Ram aldıktan sonra düzeldi Cs:Go 250 300fps arası droplarda çözüldü.

Geri
Yukarı