13.000 - 16.000 TL laptop önerisi

Bütçe
16000

Raikkonen

Hectopat
SSD veya HDD modeli
512 GB SSD
Merhaba iyi günler,
13.000 -16.000 TL civarı bütçem ile dizüstü bilgisayar arıyorum. Geçen hafta Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Ryzen 5 5600H 16GB DDR4 RTX 3060 GDDR6 6GB 512GB SSD 15.6" FHD 165Hz FreeDos Notebook gözüme ilişmişti ancak bu hafta başı indirimi bitmiş ve fiyatı 17.700 bandına yükselmiş. Bu konu çerçevesinde sormak istediğim birkaç soru var, fikir paylaşmak isteyenlere şimdiden teşekkürler.

Siz fikirlerinizi paylaşmadan önce bilgisayar kullanım tarzımdan bahsetmemde fayda var. Çok üst düzey oyunlar oynamıyorum, ama bazı dönemler artan hevesimle yeni çıkan oyunlara yoğunlaşabiliyorum, 5-6 sene bu hevesli dönemlerde beni üzmeyecek Ultra'da olmasa da high grafiklerde oynatabilecek bir laptop arıyorum.
  • Laptoplarda RTX 3050 Ti ile RTX 3060 arası performans farkı, gelecekte 'keşke diğerini seçseydim' dedirtecek kadar önemli mi?
  • RTX 3050 Ti'a sahip çoğu sistemde 8 GB RAM görüyorum. Bu miktar yeterli mi, yakın gelecekte sorun yaratır mı?
  • İlk paragrafta bahsettiğim gibi bir indirimin tekrar olma olasılığına karşın şu an alım için acele etmiyorum. Bu doğru bir hamle mi yoksa malum ekonomimizi düşündüğümüzde geçen her gün benim için kayıp mı?

3050ti iyi kart ama kart hafızası 4gb. Bu şimdiki oyunlar için bile yetersiz kalabiliyor. O kadar uzun süre götürmez bence. 3060 6 gb her türlü daha iyi sonuçlar verir.

Laptoplarda RTX 3050 Ti ile RTX 3060 arası performans farkı, gelecekte 'keşke diğerini seçseydim' dedirtecek kadar önemli mi?
Maalesef önemli. NVIDIA'nın 50 serisi son zamanlarda hep rezalet olarak çıktı. 3050'nin masaüstü versiyonu bile 2060 laptop modelinin gerisinde kalıyor.
RTX 3050 Ti'a sahip çoğu sistemde 8 GB RAM görüyorum. Bu miktar yeterli mi, yakın gelecekte sorun yaratır mı?
Bunu bir görselle anlatmak isterim. Yavaşça sol üst köşedeki RAM kullanımına bak. Ayrıca bildiğim kadarıyla o kullanım sadece oyuna ait, Windows vs. dahil değil.
bf.png

3050ti 8gb versiyonunu 13bıne aldım şimdi 1 tb 970 evo plus ve ekstra 8gb ram aldım yükseltmek için. maliyeti 15 civarı oldu şimdiden. Bu seri ısınan bir seri haberin olsun. rdr2 ve gta yı yuksek ayarlarda oynayabiliyorum rahat bir şekilde 75 80 arası ısı ölçümleri alıyorum. normal bir seviye ama kasaya aşırı ısı veriyor. klavye alev alıyor resmen. klavye kalitesi çok iyi, elit bir hava veriyor. şikayetçi olduğum tek konu kasaya gelen ısı. o da bana etki etmiyor kablosuz klavye mouse kullandığım için. tavsiye ederim almanı ama aldıktan sonra yükseltme yapacaksın sende benim gibi bunu düşünerek al. oyunlarda 8 ram yetmeyecek ekstra cl22 8gb sodimm ram alacaksın. içinde hynix marka ram var yine hynix almanı tavsiye ederim. ssd konusunda 2 yatağı var biri 22x80 biri 22x42. küçük olana depolama için 500 gb samsung alabilirsin. kendi üstündeki ssd yide 500den 1tb ye çekersin 970 evo plus işini fazlasıyla görür. üstünde micron ssd var. onuda satarsın 500 600 tl eder.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, genel tavsiyeler doğrultusunda indirimleri takip ederek 3060 ekran kartına sahip bir laptop bulmaya çalışacağım.

Geri
Yukarı