13.000 MSI laptop önerisi

bogazicics01

Femtopat
Merhaba.

13000 civarına, taksit sayısı uygun olursa 14000'e kadar MSI laptop alacağım fakat piyasa berbat durumda. Yaklaşık bir buçuk aydır araştırıyorum, işte corona vardı dolayısıyla üretim yapılamadı stok bitti stok geldikçe fiyatlar düşer karne dönemi vs. fakat düşmedi yükseldi.

512 SSD, i7 10750H, RTX 2060 (bu piyasada zor gibi, 1660 Ti olacak sanırım), 17.3 120Hz.

Yukarıda yazdığım özelliklerde bir laptopun hakkı maksimum 9TL, MSI markasını da ekle 10 olsun fakat şu an 13-14'ten aşağı yok, onlarda da RTX 2060 yok.

MSI'dan başka marka düşünmüyorum, ASUS ROG serisi de olabilir fakat piyasada hem stok yok hem de fiyatı 17-18 civarlarında.

En başından beri almayı düşündüğüm bilgisayar şuydu:

Fakat hem FreeDOS, hem taksit yapınca fiyatın 14'ü geçmesi hem de karşında bir muhatap olmaması nedeniyle Vatan Bilgisayar'daki şu model daha mantıklı geliyor.
Aralarındaki fark Vatan'dakinde Windows 10 var, + 1 TB HDD var. Tam alma arefesindeyken baktım verdiğim para 14000 TL, aldığım ekran kartı 1660 Ti. İçime sinmedi.

Şu model yine 14000TL, RTX2060'lı, 144Hz fakat ekran için %45 ntsc diyor, ne olduğunu tam bilmiyorum fakat araştırdığım kadarıyla IPS panel değil ve %45 olması ciddi bir dezavantaj? %45 ntsc olayında aydınlatabilecek var mıdır?

Sonra şu modelin Türkiye'ye geldiğini gördüm.
Fiyatına göre on numara bilgisayar, fakat ekran kartı 1660 Ti'ye göre bile bayağı zayıf araştırdığım kadarıyla. Ayrıca yine ekranı %45 ntsc yazıyor?

Bilgisayarı kardeşime alıyoruz, üniversiteye başlayacak nasip olursa, istiyorum ki en az 5-6 sene rahat ettirecek bir bilgisayar alalım.

Siz ne düşünüyorsunuz, bravo serisi yukarıdakilere göre mantıklı mıdır? %45 ntsc olayını bilen birisi aydınlatırsa sevinirim, IPS olmadığı kesin mi vs.

Teşekkür ederim şimdiden.

Not; masaüstü değil laptop, MSI veya ASUS ROG serisi dışında düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD laptop ile rahat verim alamaz aşırı ısınma da yapar bence, laptop için konuşuyorum AMD tercih etmeyin, diğer bahsettiğiniz olay ntsc olayı ise ekran yansıma oranı çok fark edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Çoğu laptop ta bu oranı vermezler bile bilgi olarak.

14 bin lira 2060'lı laptop özelliklerine göre çok iyi. ntsc olayı benim bildiğim kadarıyla renklerle ilgili bir özellik değeri. genelde 73 95 falan olabiliyor. 45 ise düşük bir sayıymış. fakat oyunumu oynar geçerim diyorsanız öyle iğrenç ötesi bir ekran falan da çıkmaz tabii ki biraz daha dar bir renk skalası olacak sanırım ekranın..

Ekranın renklerine ve tepki süresine önem veriyorsanız 144Hz IPS panelli laptoplara bakın (17 inch: Tulpar T7, Helios 300, pahalı olsa da MSI GE75; 15 inch: Tulpar T5, Y540, ve 240Hz MSI GE65).

Çok önemi yoksa 120Hz IPS'li MSI GL75 işinizi görür.
AMD laptop ile rahat verim alamaz aşırı ısınma da yapar bence, laptop için konuşuyorum AMD tercih etmeyin, diğer bahsettiğiniz olay ntsc olayı ise ekran yansıma oranı çok fark edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Çoğu laptop ta bu oranı vermezler bile bilgi olarak.
Ryzen 4800’ün intel i7 10.nesilden daha iyi olduğunu okumuştum, yanlış mı?
Ntsc için internette oranın en az %95 olması gerektiği yazıyor, diğer durumlarda özellikle 45’te görüntünün kötü olduğu yazılmış.

Ryzen 4800’ün intel i7 10.nesilden daha iyi olduğunu okumuştum, yanlış mı?
Ntsc için internette oranın en az %95 olması gerektiği yazıyor, diğer durumlarda özellikle 45’te görüntünün kötü olduğu yazılmış.
%72 NTSC laptop panelleri için yeterli bir değer, %99 sRGB civarına denk geliyor.

GL75'de kullanılan panelin ucuz Asus TUF ve Strix modellerinde kullanılan Panda IPS paneli olma ihtimali var. Bunların da 144Hz %45 NTSC versiyonu var çünkü. 120Hz paneli alsanız bile her türlü renkleri ve tepkime süresi kötü panel alacaksınız yani.

Ryzen 4800’ün Intel i7 10.nesilden daha iyi olduğunu okumuştum, yanlış mı?
Ntsc için İnternet'te oranın en az %95 olması gerektiği yazıyor, diğer durumlarda özellikle 45’te görüntünün kötü olduğu yazılmış.

Grafik tasarım işleri ile mi uğraşacak kardeşiniz ne yapacak? Niye takıldinız bu kadar ntcs olayına onu anlamadım, ben laptopta AMD tercih etmem nedenini de yazdım.

Grafik tasarım işleri ile mi uğraşacak kardeşiniz ne yapacak? Niye takıldinız bu kadar ntcs olayına onu anlamadım, ben laptopta AMD tercih etmem nedenini de yazdım.
Niye takılmayayım dünyanın parasını verip kötü bi ekran almak istemiyorum olay bu. Eyvallah.
%72 NTSC laptop panelleri için yeterli bir değer, %99 sRGB civarına denk geliyor.

GL75'de kullanılan panelin ucuz Asus TUF ve Strix modellerinde kullanılan Panda IPS paneli olma ihtimali var. Bunların da 144Hz %45 NTSC versiyonu var çünkü. 120Hz paneli alsanız bile her türlü renkleri ve tepkime süresi kötü panel alacaksınız yani.
Bunu bilmiyordum hocam, iyi bi ekran almak için hangi özellikteki bilgisayarı seçmemiz lazım? 120hz IPS ekran da iş yapmıyorsa sıkıntı. Ayrıca 120hz IPS bile kötüyse %45 NTSC’leri direk elemek gerekir mi sence?

Niye takılmayayım dünyanın parasını verip kötü bir ekran almak istemiyorum olay bu. Eyvallah.

Bunu bilmiyordum hocam, iyi bir ekran almak için hangi özellikteki bilgisayarı seçmemiz lazım? 120Hz IPS ekran da iş yapmıyorsa sıkıntı. Ayrıca 120Hz IPS bile kötüyse %45 ntsc’leri direk elemek gerekir mi sence?

Klasik Türk mantığı dünya para verdim en iyisi olsun ihtiyacınıza göre seçim yok sana da eyvallah.

Klasik Türk mantığı dünya para verdim en iyisi olsun ihtiyacınıza göre seçim yok sana da eyvallah.
Yok ya paranın değerini almak istemekten daha mantıklı birşey yok bence. Aynı fiyat bandında Y540, Helios 300 ve bazı Monster Tulpar'lar daha iyi panelli ekran veriyorlar, MSI niye vermesin?

Mesela benim de bunlardan haberim yoktu ve sırf "IPS" yazıyor diye %45 NTSC panelli bir laptop aldım. Tabi sonra paneli değiştirdim %94 NTSC 120Hz TN bir panelle. Dağlar kadar fark var kontrast, tepki süresi, renk açısından, eskisinde film bile izlenmiyordu.

Attığım o üç modele bakın, ama MSI'dan sapmak istemiyorsanız da (Türkiye'de olmayan) GP modellerinin altında iyi panel vermiyorlar malesef. Bildiğim kadarıyla son MSI'larda panel değişimi de baya zor, tek çözümü monitör 😕.

Yok ya paranın değerini almak istemekten daha mantıklı bir şey yok bence. Aynı fiyat bandında Y540, Helios 300 ve bazı Monster Tulpar'lar daha iyi panelli ekran veriyorlar, MSI niye vermesin?

Mesela benim de bunlardan haberim yoktu ve sırf "IPS" yazıyor diye %45 ntsc panelli bir laptop aldım. Tabi sonra paneli değiştirdim %94 ntsc 120Hz TN bir panelle. Dağlar kadar fark var kontrast, tepki süresi, renk açısından, eskisinde film bile izlenmiyordu.

Attığım o üç modele bakın, ama MSI'dan sapmak istemiyorsanız da (Türkiye'de olmayan) GP modellerinin altında iyi panel vermiyorlar maalesef. Bildiğim kadarıyla son MSI'larda panel değişimi de bayağı zor, tek çözümü monitör 😕.

O yüzden dedim zaten grafik işi yapmayan oyun oynayacak biri için 45'de yeter hadi 72 olsun millet iş yapıyor 72'lerle bende sordum mantıklı olarak, piyasada %70-80 zaten öyle laptoplarda monitöre çok özen gösterilmez neyse.

Geri
Yukarı