13-15 bin arası sistem tavsiyesi

R5 3600 1350TL
B450 Tomahawk 850TL
2*8 16GB 3200MHz RAM 800TL
RTX 2080Ti 8500TL
1TB Nvme SSD 1000TL
Corsair veya NZXT Güzel bir kasa (en az 600W 80+ GOLD) 1200TL (PSU+KASA)
Monitörü katmadım, 2K 144Hz alabilirsiniz. (2000 civarı)

Not: Sistemi 2K önerdim sebebi bütçe güzel ve rahat, ileride amacınıza göre RAM veya HDD ekleyip yükseltebilirsiniz. Eğer 1080p 144Hz veya 240Hz oyun istiyorsanız ona göre farklı sistem önerebilirim.
Ayrıca AMD önyargılı iseniz biraz daha tuzlu ve multicore da güçsüz olur ancak Z390 9600K' da yapabilirsiniz. Veya işlemcim güçlü olsun başka şeylere lazım olur derseniz 3700X de alabilirsiniz (3600x ya da 3800x gereksiz)

x570 anakartlar b450 den daha iyi değil midir ? bir de mosfet nedir ?
Gereksiz ve pahalı buluyorum. Tercih meselesi yani. Anakarttaki kalitenin önemli olduğu bileşenleri ayrıca araştırmanızı öneririm. Şimdi oralara girersem çıkamayız işin içinden :)
Ben olsam yani onu alırdım bu sebeple o şekilde öneri yaparım genellikle, bütçemi ayarladığımda toplayacağım sistemdeki 3 ana bileşen mesela benim belli ve sabit şuanlık. R5 3600 B450 Tomahawk Max ve Predatör 3200MHz

ben aslında şöyle düşünüyorum ekran kartı sürekli güncellenen bir ürün sürekli yeni oyunlar ve sürekli yeni ekran kartları çıkmakta yani o yüzden biraz daha diğer birleşenleri yüksek tutup 2070 veyahut 5700xt alınıp ileride yetmediği zaman değiştirmek daha kolay olmaz mı ? sonuçta anakart işlemcisinden tutun bütün ürünleri birleştiren bir kart onu daha güçlü yapmak mantıklı değil mi 5 yıl sonra 2080ti ın kaldıramayacağı oyunlar çıkacak işte o zaman yeni bir ekran kartı alıp son model öyle kullanmak bence daha mantıklı geliyor daha uzun ömürlü olmuş olmaz mı sizce ?
bir de ram konusunda 2400mhz alıp cl si düşük bir ram almak sonra onu xmp ile hız aşırtma yapıp 3000 seviyelerine çıkartmak mantıklı gibi geliyor sonuçta 3200mhz ramler cl16 oluyor xmp li ramlerin cl seviyesi 2-3 değişiklik olacak tabi ama cl16 dan az olur diye düşünüyorum. Bknz: KINGSTON 16GB HyperX Predator 2400Mhz CL12 DDR4 Single Kit Ram

Son düzenleme:
ben aslında şöyle düşünüyorum ekran kartı sürekli güncellenen bir ürün sürekli yeni oyunlar ve sürekli yeni ekran kartları çıkmakta yani o yüzden biraz daha diğer birleşenleri yüksek tutup 2070 veyahut 5700xt alınıp ileride yetmediği zaman değiştirmek daha kolay olmaz mı ? sonuçta anakart işlemcisinden tutun bütün ürünleri birleştiren bir kart onu daha güçlü yapmak mantıklı değil mi 5 yıl sonra 2080ti ın kaldıramayacağı oyunlar çıkacak işte o zaman yeni bir ekran kartı alıp son model öyle kullanmak bence daha mantıklı geliyor daha uzun ömürlü olmuş olmaz mı sizce ?
bir de ram konusunda 2400mhz alıp cl si düşük bir ram almak sonra onu xmp ile hız aşırtma yapıp 3000 seviyelerine çıkartmak mantıklı gibi geliyor sonuçta 3200mhz ramler cl16 oluyor xmp li ramlerin cl seviyesi 2-3 değişiklik olacak tabi ama cl16 dan az olur diye düşünüyorum. Bknz: KINGSTON 16GB HyperX Predator 2400Mhz CL12 DDR4 Single Kit Ram
Performans katkısı olarak FPS'de değişiklik yaratıyor mu RAM konusunda buna bakmak lazım. Ryzen ne kadar MHz o kadar performans derler onların yalancısıyım. Bunun yanında haklısınız ancak şöyle bir durum var. X570 alıp yeni çıkacak seri işlemci takamamak ta var. 2020 de ne olacak henüz kesin değil Intel de AMD de soket değiştirecek. Bu sebeple durum belirsizken B450 almak bana daha mantıklı geliyor. Zaten 2021 gibi yeni neslin 2.seri işlemcileri ile toplanır 2022 de felan güncel sistem toplanırsa. Yani ben böyle düşünüyorum tabi kişisel tercih. Anakarta 1500-2000 verene kadar 800 veririm yerine SSD alırım Nvme. Ne bileyim ekran kartını daha yüksek tutarım vs.
Mesela şu konuda önerdiğim sistemi alırım alsam. Parçaları araştırarak önerdim 1.sayfada aşağıda uzun yazımı görebilirsiniz.
O önerdiğim sisteme sizin bütçenize daha şık kasa, bir tık daha sağlam güç kaynağı, 1TB SSD seçilerek oluşturulabilir. Ekran kartı olarak 5700XT Nitro+ veya 2080 alınabilir bir modeli de seçilebilir esnetme yapılarak. Sizin bütçeniz ve kişisel tercihiniz elbette. Ben bugün toplasam o konuda ki parçalardan toplardım. 3 yıl sonrada yeni nesil işlemcilerin 2.serileri ile güncellerdim komple sistemi.
Yayın yapmayıp 2K oynayacaksanız R5 3600 bile yeter, iş güç için de kullanacaksanız 3700X güzel işlemci. Bunun yanında X570 te alabilirsiniz elbette tercih meselesi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı