13 yaşında 1.65 boy nasıl?

Arkadaşlar merhaba öncelikle benım yaşım 13. 8. sınıf ögrencisi olacagım bu sene, boyum 1.65. bunun nedeni günde 10 saat bilgisayar oynayıp biraz kambur olmam mı? Sınıf arkadaşlarıma göre kısayım yani yaşıma göre normal mi? Bayağı makale okudum ancak istediğimi bulamayınca hesap açıp sorma gereği duydum genetik olarak babam 190-188 arası annemde 155-160 sizde boyum kaç olur veya geç uyumamın bir etkisi var mıdır geç yatıyorum bunu da gecenin 01:54 n de yazıyorum biraz karışık olduysa veya devrik özür dilerim.

Hocam boyunuz şu an gayet iyi, gelişim çağındasınız daha uzar merak etmeyin.

Arkadaşlar merhaba öncelikle benım yaşım 13. 8. sınıf ögrencisi olacagım bu sene, boyum 1.65. bunun nedeni günde 10 saat bilgisayar oynayıp biraz kambur olmam mı? Sınıf arkadaşlarıma göre kısayım yani yaşıma göre normal mi? Bayağı makale okudum ancak istediğimi bulamayınca hesap açıp sorma gereği duydum genetik olarak babam 190-188 arası annemde 155-160 sizde boyum kaç olur veya geç uyumamın bir etkisi var mıdır geç yatıyorum bunu da gecenin 01:54 n de yazıyorum biraz karışık olduysa veya devrik özür dilerim.

Uzayıp uzamamasını ön göremeyebiliriz buradan, @raknhocam'nın dediği gibi.

Ama sana şunu söyliyeyim, gelişim çağında olduğun için geceleri yatarken vücutun büyüme hormonu salgılar ve bu hormon boyuna da etki edebiliyor yanlış bilmiyorsam, bu hormonun en çok salgılandığı zamanlar saat 22:00 ve 2:00 arasıydı sanırım, yani boyunuzun uzun olmasını istiyorsanız uyku düzeninizi geceleri erken yatıp sabah kalkmaya ayarlayabilirsiniz ve bu büyüme hormonu yanlış bilmiyorsam sabah uykusuyla pek salgılanmıyor ve sağlıklı da değil zaten. Başka olarak beslenmene bir şey diyebilirim, yani çok az yemen veya aksine çok yemen ve sağlıksız şeyler yemen çoğunlukla, çoğunlukla sağlık şeyler yemeni ve az yememeni(Abartıp çok yememenide tabii.) önerebilirim sanırım. artı olarak boyunu spor ile de destekleyebilirsin, örneğin basketbol, voleybol vb. vs. Tam olarak hangi sporlar boya etki ediyor bilmediğimden iki tane önerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı