13 yaşında kas gelişimi boy uzamasını yavaşlatır mı?

Bugün kas geliştirmeye karar verdim. Yaşım 13, 158 cm boy, 45 kiloyum. 200 squat, 15×2 şınav, 40 mekik çekiyorum. Ayrıca futbolla uğraşıyorum. Yaşıma göre bu rakamlar iyi mi? Bu yaştan kendi ağırlığımla çalışmam boyumun uzamasını yavaşlatır mı?
Yavaşlatmaz kardeşim, gönül rahatlığıyla yapabilirsin sporunu.

Kas gelişimiyle boyun hiç bir ilgisi yok. 16 yaşımda 80kg squat yaparken boyum 1.80 di. 1.5 sene geçti squatım 160kg ve boyum 1.86.

Boy genetiktir. Doktorlar vücudun üstüne ağır yük bindirmediğiniz sürece sıkıntı olmayacağını söylüyor. Ben spora başladıktan 5 ay sonra 5 santim attım. Tabi squatı hafif yapıyorum genede.

Bugün kas geliştirmeye karar verdim. Yaşım 13, 158 cm boy, 45 kiloyum. 200 squat, 15×2 şınav, 40 mekik çekiyorum. Ayrıca futbolla uğraşıyorum. Yaşıma göre bu rakamlar iyi mi? Bu yaştan kendi ağırlığımla çalışmam boyumun uzamasını yavaşlatır mı?

Boyun kısaymış boy uzatma egzersizleri yap biraz senle aynı yaştayım ve 1.72cm boyum arkadaşlarımda aynı boyunu biraz uzat.

Daha çok vücut ağırlığınızı kullanarak antrenman yapmaya çalışın. Çok fazla hipertrofik egzersizde bulunursanız kemik gelişiminizi yavaşlatmış olursunuz. O yüzden omurga kısmından sizi yere bastıran ağırlıkların altına girmeyin. Siz sanırım anladığım kadarıyla zaten kendi vücut ağırlığınızla egzersiz yapıyorsunuz, bir şey olacağını sanmam.

Son düzenleme:
Daha çok vücut ağırlığınızı kullanarak antrenman yapmaya çalışın. Çok fazla hipertrofik egzersizde bulunursanız kemik gelişiminizi yavaşlatmış olursunuz. O yüzden omurga kısmından sizi yere bastıran ağırlıkların altına girmeyin. Siz sanırım anladığım kadarıyla zaten kendi vücut ağırlığınızla egzersiz yapıyorsunuz, bir şey olacağını sanmam.
Evet. Kendi ağırlığımla çalışıyorum ve hergün squatı 50 diğer antremanları 10 arttırıyorum.

Geri
Yukarı