13 yaşında kodlamaya nereden başlanmalı?

Özel yardımlaşma yasak maalesef. Buraya yazın doğrusunu, mantığını hepimiz öğrenelim.
Pekala. O vakit öncelikle şunu demeliyim ki başlangıç için Python veya benzeri yazılımları önermeyen insanlar özel bir kaç durum hariç büyük bir yanlış tavsiyede bulunuyor. Python başlangıç için en doğru dillerden biri kaldı ki alanı da geniş, buradan başlayıp yine buradan daha da ileri gidebilirsin. Sebebi ise Java ve C++ de "Python" da yazacağından daha fazla satır yazacaksın lakin aynı işlevi yerine getirecekler. Hem zaman tasarrufu için hem de sade bir dil olduğundan mantığı kavramak için en uygun dil diyebilirim. Amacını düşüncelerini bilirsem daha doğru bir seçim sunabilirim öte yandan gördüğüm kadarıyla Python tam sana göre. Scratch veya blok kodlama senin gibi istediği şey için çabalayan beyni gelişmiş bu yaştaki biri için hiç gerekli değil senin için zaman kaybı olacaktır. Yazılım sadece ve sadece mantık kurmaktır bu kurduğun mantığını uygulamak içinse kelimeleri ve matematiği işleyebilmen gerek kaldı ki zaten bunlar internetten kolayca ulaşılabilen bilgiler. Benim İngilizcem A2 seviyesinde ama kod yazmama engel değil kelimler isterse random olsun "akdjhladkj" gibi mesela bir şey değişmez ben onun işlevini bilsem kâfi. Matematiği ise 4 işlemi bilsen bile yaparsın gerisini lazım oldukça araştırıp halledersin ben öyle yaptım, yazılım zor bir şey değil hiç bir şey zor değil sadece yeterli enerjiyi harcamaktan çekinme emek olacak ama akıllıca emek olacak ki istediğine ulaşabilesin.
+: Öyle kasma kendini sen başla önce şu bu deme hemen yazmaya çalış, gerekenleri sen görecek araştıracaksın zaten.

Önce bilgisayar kullanmayı öğren. Nasıl çalıştığını anlyamadığın bir şeyi programlayamazsın. Programlama çıktı almak değil. Bir çıktı, yapılan bir işlemin sonucunu gösterir. Yaptığın işlemin ne oldğunu bilmiyorsan, aldığın çıktının da bir anlamı olmaz.

Önce bilgisayar kullanmayı öğren. Nasıl çalıştığını anlyamadığın bir şeyi programlayamazsın. Programlama çıktı almak değil. Bir çıktı, yapılan bir işlemin sonucunu gösterir. Yaptığın işlemin ne oldğunu bilmiyorsan, aldığın çıktının da bir anlamı olmaz.

Windows'ya da web programlama için bilgisayarın çalışma mantığını kavramak pek gerekli değil.

1- Araştırma yapmayı öğren
2- İngilizce öğren
3- Hangi alanda yazılım yapmak istediğine karar ver
4- Ona göre bir dil öğrenmeye başla.
Benim İngilizcem A2 seviyesinde ama kod yazmama engel değil kelimler isterse random olsun "akdjhladkj" gibi mesela bir şey değişmez ben onun işlevini bilsem kâfi.
Türkçe kaynaklar yetersiz, İngilizce bilmeden yazılımda gelişemezsin.

Yapacağın şeye bağlı başlangıç açısından orta bir dil olması ve her şeyi yapabilmek üzerine c#, öneririm.

1- Araştırma yapmayı öğren
2- İngilizce öğren
3- Hangi alanda yazılım yapmak istediğine karar ver
4- Ona göre bir dil öğrenmeye başla.

Türkçe kaynaklar yetersiz, İngilizce bilmeden yazılımda gelişemezsin.
O senin yetersizliğin İngilizce ile sadece hızlı yol alırsın öğrenemezsin değil. Önce araştırmayı öğrensin sonra İngilizce öğrensin öyle uzar gider bu iş. Kaldı ki araştırmayı öğrenmek ne demek bir açıklasana çok merak ettim neyini öğrenecekmiş araştırmanın? İngilizceyi ise Yazılım geliştirirken öğrenebilir İngilizceyi söküp yazılıma başlamasına gerek yok ben İngilizce bilmeden tam teşekküllü kütüphane yazılımı yazdım. Bu yüzden bu madde halinde verdiğin öneri silsilesi son derece yanlış.

O senin yetersizliğin İngilizce ile sadece hızlı yol alırsın öğrenemezsin değil. Önce araştırmayı öğrensin sonra İngilizce öğrensin öyle uzar gider bu iş. Kaldı ki araştırmayı öğrenmek ne demek bir açıklasana çok merak ettim neyini öğrenecekmiş araştırmanın? İngilizceyi ise Yazılım geliştirirken öğrenebilir İngilizceyi söküp yazılıma başlamasına gerek yok ben İngilizce bilmeden tam teşekküllü kütüphane yazılımı yazdım. Bu yüzden bu madde halinde verdiğin öneri silsilesi son derece yanlış.
Gülmenizin sebebini yazında yanlış isem düzelteyim yanlışımı böyle kuru kuru olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı