14.000 TL Gaming laptop önerisi

Bütçe
14000
3070 ekran kartımı satışa koydum ve 1 saat içerisinde 2 tane 14.000 teklife geldi, ben de kısıtlama bitince kartı elimden çıkarıp bir laptop almayı düşünüyorum. İdarelik bilgisayarım olduğu için Amazon veya Newegg gibi alternatiflere de yönelebilirim ama önceliğim Türkiye'den almak.

İsteklerim:

-120Hz üstü panel. O boyutlar için IPS, TN vb. olması önemli değil. Çerçeveler inceldiği için boyutu da pek önemli değil benim için.
-NVIDIA ekran kartı. (fanboyluktan değil, NVIDIA Broadcast ile GeForce Experience işime yarıyor.) Bu fiyatlarda zaten 2070 ile 3060 alternatifler gördüm. Muhtemelen 1080p üstüne çıkmayacağım ama 2070'in 8 GB olması açıkçası cezbediyor.
-Görüntü portlarının NVIDIA ekran kartına bağlı olması veya BIOS vb. üzerinden ayarlanabilir olması. Ayrıca G-Sync de kullanmak istediğim için NVIDIA ekran kartına bağlı bir DP çıkışı istiyorum. Çoğu modelde Type-C ile ortak koyuyorlar, çalışmasına bir engel değilse öyle de olabilir ama bir USB portunun boşa gitmesi pek cazip gelmiyor.
-Kaliteli kasa hele klavye kısmı alüminyum olursa süper olur. Klavye mümkünse düz beyaz veya RGB aydınlatmalı olsun, düz kırmızı ışıklı klavyelerde ise LED'ler kapalıyken tuşlar beyaz çıkartmalı ise tercih edebilirim. Ayrıca yükteki sıcaklıkları ve fan sesini pek dert etmesem de masaüstündeyken sessiz ve dolayısıyla serin çalışmasını tercih ederim. Aşırı farklar olmadığı müddetçe bilindik markalardan tercih yapmayı isterim.
-Depolama ve bellek olarak ise 16 GB bellek ve 500 GB SSD gayet yeterli. HDD'ye ihtiyacım yok ama önceki bileşenlerin fazla olmasına da itirazım olmaz.
-İşlemci konusunda oyunda iken frekansı drop gircek kadar kısmadığı veya IGPU'su ile NVIDIA ekran kartı arasında geçiş problemi olmayan (artık kaldı mı bilmiyorum ama) herhangi bir 6 ve üstü çekirdekli işlemci olabilir. AMD, Intel fark etmez fakat dizüstü cihazlarda hem kablosuz kolaylıkları, hem daha stabil güç planları hem de sektöre daha alışkın olduğu için Intel birinci tercihim.

Kendi bulduğum cihazlardan Monster'ı saymazsak bu cihaz var fakat kısıtlama sonun beklemem gerektiği için kaçacak sanırım :( ayrıca DP göremedim.

Kardeşim sakın ha Excalibur ve Monster'a bulaşma benden sana tavsiye ama sen bilirsin.

Kardeşim sakın ha Excalibur ve Monster'a bulaşma benden sana tavsiye ama sen bilirsin.
Açıkçası ben de öyle düşünüyorum ama şu an 11-12 yaşlarında Foxconn anakartlı Casper kasadan yazıyorum. Donanımsal olarak 1 kere RAM'i yandı belki de oksitlendi bilgisayarcı umursamadı. 6 semedir yatıyordu ve çalışmıyordu, sarı kısımdaki oksitlenmeleri temizleyince çalışmaya başladı. Tabii ki sürücü falan hakgetire sırf o yüzden bulaşmam, teşekkürler.

Bir laf vardır 7 inde ne isen 70 inde de osundur ve ben genel olarak Monster markasını önermiyorum.
Dell XPS serisinde aşırı coil whine, Lenovo Legionlarda menteşe, Matebooklarda kasa, Asus TUF serisinde overheat, Asus ROG Strix Scar 17'de trackpad, Macbooklarda ısınma...

Bu liste böyle gider. Her markanın sorunu var. Siz hiçbirini almayın en iyisi.

Öneri olarak verebilecğeim en iyi cihazlar:

Bu son attığım Acer Nitro 5 modeli tam bir muamma haberiniz olsun. Henüz hiçbir inceleme görmedim 3060 ve o kasaya dair. Normalde 2060 modellerinde bile birçok kişide overheat oluyordu. O yüzden ben olsam tercih etmezdim sanırım. Onun yerine işlemcisi bir tık daha düşük (C/T) olan ama daha çok güven veren şu modele yönelirdim:

Şaka bir yana siz zaten bunu da eklemişsiniz konuya. 😁

Öneri olarak verebileceğeim en iyi cihazlar:

Bu son attığım Acer Nitro 5 modeli tam bir muamma haberiniz olsun. Henüz hiçbir inceleme görmedim 3060 ve o kasaya dair. Normalde 2060 modellerinde bile birçok kişide overheat oluyordu. O yüzden ben olsam tercih etmezdim sanırım. Onun yerine işlemcisi bir tık daha düşük (C/T) olan ama daha çok güven veren şu modele yönelirdim:

Şaka bir yana siz zaten bunu da eklemişsiniz konuya. 😁
Liste aşağı yukarı ortak gibi, MSI'ı görmezden geleceğim zaten :) Peki şu Acer Predator Helios 300 nasıldır ufak bir bütçe arttırımı yapabileceğim gibi gözüküyor ayrıca tüm isteklerim karşılıyor gibi. Nitro 5 benim de içime sinmedi, Acer'ın sitesinde bile 1650ti falan yazdığını görünce aha dedim cayır cayır yanacağız galiba.

Liste aşağı yukarı ortak gibi, MSI'ı görmezden geleceğim zaten :) Peki şu Acer Predator Helios 300 nasıldır? Ufak bir bütçe arttırımı yapabileceğim gibi gözüküyor. Ayrıca tüm isteklerim karşılıyor gibi. Nitro 5 benim de içime sinmedi, Acer'ın sitesinde bile 1650 Ti falan yazdığını görünce aha dedim cayır cayır yanacağız galiba.
Burada daha ucuz. Kalitelidir, önceki sezondan 2060 17.3" konfigürasyonu olması lazım, incelemiştim. GP66 kasasına yakın bir kalite hissetmiştim. MSI fanlarından biraz daha sessizdi. Ama MUX yok ve 10750H var 😃

Burada daha ucuz. Kalitelidir, önceki sezondan 2060 17.3" konfigürasyonu olması lazım, incelemiştim. GP66 kasasına yakın bir kalite hissetmiştim. MSI fanlarından biraz daha sessizdi. Ama MUX yok ve 10750H var 😃
Portlar dGPU'ya bağlıysa MUX'a gerek yok ama bunu öğrenmenin de kolay bir yolu yok sanırım.

Acer'in sitesinden bulabilirsiniz belki, mail falan da olabilir :)
Hocam vazgeçtim hem Ethereum biraz coştu hem de 11. nesil ile 3050'li laptoplar cezbetti. Zaten alsaydım 2. plan/yedek PC gibi bir şey olacaktı. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim, yaza doğru piyasa yaygınlaşsın biraz, ona göre tekrar konu açarım.

Geri
Yukarı