14 günlük cayma hakkı ihlali durumunda ne yapabilirim?

Purchasefirm99

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, mediamarkt.com.tr üzeriden satın aldığım kafa üstü kulaklığı kullandıktan sonra dip ses problemi yüzünden 14 günlük süre içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkımı kullanarak iade ettim fakat, onlar da hijyeni bahane ederek hiçbir bildirim göndermeden sinsice kargoyu bana göndermişler. Mesafeli satışlar sözleşmesine göre tekrar bana göndermeleri gibi bir hakları var mı? Normalde Online alışverişlerimde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.
1- Bugün tüketici hakem heyetinde başvuru oluşturdum.
2- ürünü tekrardan onlara göndereyim mi, 14 günlük cayma hakkımı hala nasıl koruyabilirim, tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkürler.

Düzeltme : Kulaklık "Hyperx Cloud II"

Son düzenleme:
Kargoyu almaman lazımdı, sorumluluk yine senin üzerinde kesinlikle tekrar gönder geri göderirlerse alma, çok iyi tazminatını da alırsın

THK uzun sürüyor diyorlar. İnşallah sonuç alırsınız. :)

Müşteri hizmetlerini arayın bir şeyler söyleyin belki ikna olurlar.

Merhaba, mediamarkt.com.tr üzeriden satın aldığım kafa üstü kulaklığı kullandıktan sonra dip ses problemi yüzünden 14 günlük süre içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkımı kullanarak iade ettim fakat, onlar da hijyeni bahane ederek hiçbir bildirim göndermeden sinsice kargoyu bana göndermişler. Mesafeli satışlar sözleşmesine göre tekrar bana göndermeleri gibi bir hakları var mı? Normalde Online alışverişlerimde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.
1- Bugün tüketici hakem heyetinde başvuru oluşturdum.
2- ürünü tekrardan onlara göndereyim mi, 14 günlük cayma hakkımı hala nasıl koruyabilirim, tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkürler.
Kulaklık gibi ürünler hijyen nedeniyle kutusu açıldıktan sonra iade alınmaz. Maalesef bu böyle. Ancak üründe herhangi bir sorun tespit ederseniz iade edebiliyorsunuz.

Arkadaşlar ilgili maddeyi aşağıya aktarıyorum :

Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici malı 10 gün içinde satıcının belirtmiş olduğu kargo firması ile ücretsiz olarak iade etmeli ve satıcı da 14 gün içinde bedel iadesini yapmalıdır. Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Yani mediamarkt çok saçma şekilde , ürünün kutusu açılmış cayma hakkını kullanamazsın diyor bana. Kanun maddesini ihlal ettiklerinin farkında değiller, kargoyu ben teslim almadım yurtiçi kargo site yönetimine bırakmış ve gitmiş ...

@@mstrikeout
Kargoyu almaman lazımdı, sorumluluk yine senin üzerinde kesinlikle tekrar gönder geri göderirlerse alma, çok iyi tazminatını da alırsın
Sağolun yarın ilk işim kargoya vermek olacak :) 5 senede bir defa mediamarkt üzerinden tekrar alışveriş yaptım yine yanıltmadılar , bunlar çok kafalarına göre muamele etmeye alışmış ama mağazadaki tutumlarını "Mesafeleri Satışlara" birebir uygulamaya kalktıkları için güzel bir dersi hakkediyorlar :)

Sitelerin kendi içerisindeki sözleşmeleri okuyun. Teknobiyotik'ten ürün iadesi yaptım ücreti eskik yolladılar. Sorduğumda kargo bedeli kestiklerini söylediler. Sözleşmelerini okudum. Oraya eklemişler. İade durumu alıcı kargoyu öder diye. Normalde Trendyol vs. kendisi ödüyordu. Burada da buna benzer bir durum olmuş olabilir.

Sitelerin kendi içerisindeki sözleşmeleri okuyun. Teknobiyotik'ten ürün iadesi yaptım ücreti eskik yolladılar. Sorduğumda kargo bedeli kestiklerini söylediler. Sözleşmelerini okudum. Oraya eklemişler. İade durumu alıcı kargoyu öder diye. Normalde Trendyol vs. kendisi ödüyordu. Burada da buna benzer bir durum olmuş olabilir.
Merhaba hocam yorumunuz için teşekkür ederim, mediamarktın mesafeli satış sözleşmesindeki bazı önemli maddeleri ekliyorum:

(11) Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

14.2) Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün bant, mühür, paket, koruyucu ambalaj gibi koruyucu unsurlarının açılmamış olması şartına bağlıdır.

Her türlü yazılım ve programlar

DVD, VCD, CD, kitap ve kasetler

Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri; toner, kartuş, şerit v.b. ürünler

İadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan kozmetik ve kişisel bakım ve sağlık ürünleri de dahil tüm ürünler

Kulaklık olarak herhangi bir madde özel olarak eklenmemiş, yani bu "hijyeni" kim belirliyor MediaMarkt firması mı yoksa Ticaret bakanlığı mı :D benim kafam çok karıştı. Yani bir firma isterse bütün ürünleri hijyen kategorisine dahil edip bu maddeyi suistimal edemez mi ?

Geri
Yukarı