14" laptop önerileri

ernu

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Başlıktan da belli olduğu üzere 14" bir laptop arıyorum. 15.6" olup ekran kasa oranı ile neredeyse 14" boyutlarına yaklaşan modellere de açığım (bkz: Dell XPS 15) :)
bu Laptop'u kullanma amacım oyun olmayacak tabii ki. %50 kişisel kullanım, %50 iş amaçlı kullanacağım. Kişisel kullanım tarafı, film, sosyal medya vs. işleri.

Burada asıl iş konusunu açmak istiyorum. Yazılım ile uğraşıyorum, gerek bilgisayar programlama gerekse mesleğim icabı otomasyon programlarıyla sürekli vakit geçiriyorum. Özellikle Siemens'in tıa portal isimli yazılımı hatırı sayılır bir RAM, CPU gücü isteyebiliyor. Mobil yazılımcı arkadaşlar, biraz olsun Android Studio ile kıyaslayabilirler sistem gereksinimleri olarak. Bunların yanında Linux'da bir nevi simülasyon programları da barındıran yazılımlar/programlar ile de uğraşıyorum. İş için şirkette özel bir Laptop'um olmasına rağmen kişisel bilgisayarımda da en azından belli bir seviyeye kadar çalışmak istediğimden biraz olsun iş görecek bir laptop istiyorum.

14" istememdeki en büyük neden; taşınabilirlik, mobilite. Kasanın sağlamlığını da biraz olsun göz önünde bulundurmak istiyorum.
Tabii ki 15.6" boyutlarında çok fazla seçenek var, hatta taşınabilir boyut ve ağırlıkta olan modeller bile mevcut. Fakat tüm kriterlerin yükselmesi fiyatı da yukarı çekiyor.
Yaklaşık olarak kafamdaki fiyat maksimum 6-7 bin TL civarlarında. Bu fiyatı, önerilen modellerin özelliklerine göre biraz daha yukarıya zorlayabilirim.

Özellikle internette Thinkpad E490 serisi modeller çok fazla mevcut. E490-E495, işlemci modeline göre değişebiliyor.
Depolama ve RAM özelliklerini geçiyorum çünkü bunları yükseltebilirim. Asıl sormak istediğim, işlemci ve ekran kartları (dahili veya harici)

Örneğin;
- Ryzen 5 3500U CPU ve AMD Vega 8 dahili GPU.
- Ryzen 7 3700U CPU ve AMD Vega 10 dahili GPU.
- i5 8265U CPU ve RX 550 GPU.
- i5 10210U CPU ve Intel UHD 620 dahili GPU.
- i5 8265U CPU ve RX 550X GPU.

Hemen hemen bu konfigürasyonlar var, fiyatlar 4500-7500TL arası değişiyor. Tabii 7500-8000TL'ye i7 9750H ve GTX1650'li bir laptop bile alınabilir orası ayrı.

Biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Kısaca yukarıdaki işlemci ve dahili/harici GPU'lar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir bunları sormak istedim.
Mesela 3700U / Vega 10 ile i5 8265U / RX550 arasındaki 1300TL'lik farkı vererek i5'li modeli tercih etmek mantıklı mı, bu farka değer mi?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
14" ekranda alınacak en iyi ultrabook'lardan biri Modern 14.

Alüminyum gövde, IPS panel, arka aydınlatmalı klavye ve 1.19kg ağırlık.

https://www.hepsiburada.com/msi-modern-14-a10m-474xtr-intel-core-i5-10210u-8gb-256gb-ssd-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000NROZ5?magaza=Hepsiburada

Teşekkürler, bu modeli görmemiştim. İnceleyeceğim.
Upgrade yapılabilmesine de özellikle bakmam gerek, malum 8gb ram ve 256gb ssd oldukça az. Özellikle dahili ekran kartı olduğunu düşünürsek 8gb ram yetersiz gelecektir.

Merhabalar, ben dün 16.30’da msi modern 14 rb10-475 dün 7250 TL’e aldım fakat bugün 1000 tl fiyatı artmış.. henüz kargoya verilmedi ama umarım verilir, bende çok araştırdım isterseniz iyi bi inceleyin derim.

Dosya Ekleri

• 202DBBD8-3873-4AEE-B680-AD56CBE620E1.png
    202DBBD8-3873-4AEE-B680-AD56CBE620E1.png
    117,1 KB · Görüntüleme: 50
Evet bu modeli öneren ikinci kişisiniz. İncelemeye değer bir model gibi duruyor.
Fakat bu modelin yanında monster huma h4 modeli de oldukça iddialı duruyor.

Yukarıdaki modele rakip olabilecek donanımlara sahip konfigürasyon mevcut huma'da. Örneğin;
i7-10510u biraz daha iyi msi'daki i5-10210u'ya göre. Ayrıca 8gb daha fazla ram mevcut. Tek slot maksimum 32gb olabiliyormuş. Full magnezyum kasa. Diğer konfigürasyonlar da oldukça benzer. Marka değeri tabii ki bir MSI değil ama düşünülebilir bir model bence.

Ayrıca huma h5 (i7-9750h ve GTX1650) modeli de beni benden aldı fakat 10bin tl gibi bir fiyatı var :)

Evet bu modeli öneren ikinci kişisiniz. İncelemeye değer bir model gibi duruyor.
Fakat bu modelin yanında monster huma h4 modeli de oldukça iddialı duruyor.

Yukarıdaki modele rakip olabilecek donanımlara sahip konfigürasyon mevcut huma'da. Örneğin;
i7-10510u biraz daha iyi msi'daki i5-10210u'ya göre. Ayrıca 8gb daha fazla ram mevcut. Tek slot maksimum 32gb olabiliyormuş. Full magnezyum kasa. Diğer konfigürasyonlar da oldukça benzer. Marka değeri tabii ki bir MSI değil ama düşünülebilir bir model bence.

Ayrıca huma h5 (i7-9750h ve GTX1650) modeli de beni benden aldı fakat 10bin tl gibi bir fiyatı var :)
Bunu bana da önerdiler ama sırf monster diye önyargılı davranıp araştırmadım bile, bu arada benim paylaştığım ürün diğer arkadaşın paylaştığından daha iyi. Umarım en iyi tercihi verip, mutlu olursunuz.

Bunu bana da önerdiler ama sırf monster diye önyargılı davranıp araştırmadım bile, bu arada benim paylaştığım ürün diğer arkadaşın paylaştığından daha iyi. Umarım en iyi tercihi verip, mutlu olursunuz.

Ben de monster hakkında olumsuz çok yorum okudum. Ürünlerin fiyat donanım oranı kağıt üzerinde çok iyi duruyor genel olarak. Tabii servis desteği ne olur, onu bilemiyorum.

Peki konuyu biraz genişletecek olursam, sizce Monster Huma H4 değil de H5 modeli için şartlarımı biraz zorlasam 9500tl vermeye değer mi? Ürünün kısaca özellikleri şu şekilde;

- i7-9750H
- GTX 1650 (muhtemelen max-q)
- 500GB OCZ SSD (2. bir m2 ssd yuvası daha var)
- 16GB (1x16GB) DDR4 2666MHz (tek slot)
- ve en önemlisi 15.6" olmasına rağmen ekran kasa oranı dolayısıyla normalden ufak durması
- ağırlık 1.6kg

Merak ettiğim nokta, biraz yoğun işlerde soğutma performansı nasıl olur. İncelemede oyun sırasındaki sıcaklık verileri için çok kötü bir şey söylenmemiş. Kaldı ki bu bilgisayarı da oyun oynamak kadar yoracak, zorlayacak pek fazla işlem yok.

Technopat'da da yeni bir incelemesi yayınlandı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı