Haklısın, hafif atlatayım başvurmayayım. Ben hafif atlatıyorum diye diğer insanlara virüs bulaştırayım?

Hafif atlatıp başvurmamakla başka insanlara virüs bulaştırmak arasındaki bağı bana açıklarsan ermiş bir insan olarak hayatıma devam ederim. Adam hafif atlatıyordur ve test yaptırmaya gerek duymuyordur. Bu sebeple kendi karantinasını kendi uyguluyordur. Test yaptıran adam virüs bulaştırmıyor mu?

Hafif atlatıp başvurmamakla başka insanlara virüs bulaştırmak arasındaki bağı bana açıklarsan ermiş bir insan olarak hayatıma devam ederim. Adam hafif atlatıyordur ve test yaptırmaya gerek duymuyordur. Bu sebeple kendi karantinasını kendi uyguluyordur. Test yaptıran adam virüs bulaştırmıyor mu?
Sen ülkemizde her hafif atlatan insanın kendini karantinaya alabilecek düzeyde bir zekaya sahip olduğunu düşünüyorsan evet haklısın. İkinci soruna gelirsek test yaptıran insanlara en azından karantina zorunluluğu getiriyorlar (ne kadar zorunlu olduğu tartışılır). Kısacası buradaki sorun sen ideali düşünüyorsun ben gerçeği söylüyorum.

Maalesef planlı düşürmeye girmek zorundayız burada, vaka sayısı azaldıkça test sayısı da azalıyor. O yüzden çok "akıllı"lar test sayılarını düşürerek sanki vakalar düşmüş gibi gösteriyor.
Bunu herkes yapıyor. Trump da az test yapın vakalar düşük çıksın demişti ABD için... :)
Eninde sonunda bence herkes bu hastalığı ya geçirecek, ya bağışıklık kazanacak, ya ölecek.
Senede ülkemizde kanserden ve zatureden ölenlerin sayısı daha fazla...

Son düzenleme:
Sen ülkemizde her hafif atlatan insanın kendini karantinaya alabilecek düzeyde bir zekaya sahip olduğunu düşünüyorsan evet haklısın. İkinci soruna gelirsek test yaptıran insanlara en azından karantina zorunluluğu getiriyorlar (ne kadar zorunlu olduğu tartışılır). Kısacası buradaki sorun sen ideali düşünüyorsun ben gerçeği söylüyorum.

Hafif veya ağır bu sıkıntıyı geçiren her gruptan insan karantina ihlali yapıyor. Bunun test yaptırma veya yaptırmamasıyla alakası yok. Ki ihlali yapanların büyük kısmı pozitif sonucunu almış insanlar. Yani demek istediğim test yaptırma veya yaptırmamayla karantina mevzusunun alakasının olmaması.

Hafif geçiren nereden anlayacak ki? Grip bile olabilir. Testlere güven olmuyor bir pozitif çıkıyor, bir negatif.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adam başvurmuyorsa nasıl test yapsınlar? Hafif atlatanlar başvurma ihtiyacı hissetmiyor.
Hafif geçiren nereden anlayacak ki grip bile olabilir. Testlere güven olmuyor bir pozitif çıkıyor bir negatif.
Benim takıldığım nokta orası değil zaten. Arkadaş neden test yapmıyorlar demiş. Bende diyorum başvuru talebi yoksa adamlar nasıl, niye test yapsın?

Planlı düşürme gibi bir tartışmaya girmeyeceğim ama bir sorum olacak. Salgın hastalık başladığından beri toplam 50.463.016 test yapılmış. Bu testlerin kaç tanesi eşsiz (unique) olarak yapıldı? Yani bir insana hastalığın başında ve sonunda birer test yapılıyorsa toplam 25 milyon civarında bir insan test olmuş demektir (ki bu iyi niyetli bir sayı). O zaman da nüfusun neredeyse üçte biri test olmuş demektir. Kalan 55 milyon insan hasta olmadı mı? Neden test yapılmıyor? İlla ki ölesiye hasta olup hastaneye mi başvurması gerekiyor? Bir test ücreti ne kadar olabilir?

Son olarak mesajım: Tam kapanma bitse de insanlar evine girse.
Sorun 55 milyon insan kalmadı yani test yapılan 55 milyonun içinden tekrar hastalananlar olacak. Bir de testlerin yanılma payını katarsak iş daha da büyüyor. Elimizdeki test herkese yetse bir anda yapardık lakin yetmiyor. Zaten hastaneye gelen hasta sayısı düşerse sokağa inerler.

İnsanların çoğu sokağa çıkma yasağına uymadı. Hatta çoğu sokaklarda maske bile takmadı. Test sayısı az olmasına rağmen 10 bin vaka var. Bir hiç uğruna 17 gün boyunca evde kaldık. Ama insanların cahilliği ve yasak delme arzusundan dolayı boşa kalmış olduk. Akıllı olup evlerinde otursalardı belki maske yasağı bile kalkardı şimdiye.

Bu halka yapılması gereken ekmeğini ve market ihtiyacını depolattırıp 17 gün boyunca şehire asker indirmesidir.

Cidden bu kadar az vaka olma şansı var mı? Büyük bir kesim hala dışarıda herifler tatile yazlığı mı şu basmış diyip fake foto gösterip gidenler var nasıl oluyor anlamıyorum ama var.

Geri
Yukarı