14 yaşında çalışmak yasal mı?

kozmoneustee

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
10.sınıfa geçeceğim fakat eğitime erken başladığım için henüz 14 yaşındayım. 14 yaşında çalışmak yasal değil diye biliyorum fakat çevremde küçük yaşta olup çalışanlar var. Üstelik zabıta falan hiçbir yaptırım uygulamıyor. Bu konuda kafam karıştı ve foruma sorayım dedim: 14 yaşında çalışmak yasal mı?

Yasalara göre 15 yaşını doldurmamış çocukların iş yerlerinde çalıştırılması yasaktır. Ancak yine yasalara göre 14 yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim dönemini tamamlamış olan çocuklar bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine engel olmayan hafif işlerde çalıştırılabilir.
Kaynak: 14 yaşındaki çocuk işçilerin çalıştırılabilecekleri hafif işler….

Bence asgari ücret verilirse ve kendi isteği ile çalışıyorsa sorun yok gibi. Ama esnaflar sağ olsun al şu 25 lirayı işi öğreniyorsun diyerek az para veriyor.

Yasalara göre 15 yaşını doldurmamış çocukların iş yerlerinde çalıştırılması yasaktır. Ancak yine yasalara göre 14 yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim dönemini tamamlamış olan çocuklar bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine engel olmayan hafif işlerde çalıştırılabilir.
10-12 Yaşlarında seslendirme sanatçılığı yapan çocuklar vardı galiba sektörde. Onlar nasıl çalışabiliyor?

Tamam işte 14 yaşını henüz doldurmadım, çalışamıyor muyum yani?

10.sınıfa geçeceğim fakat eğitime erken başladığım için henüz 14 yaşındayım. 14 yaşında çalışmak yasal değil diye biliyorum fakat çevremde küçük yaşta olup çalışanlar var. Üstelik zabıta falan hiçbir yaptırım uygulamıyor. Bu konuda kafam karıştı ve foruma sorayım dedim: 14 yaşında çalışmak yasal mı?

Tamamen çalıştığın yere bağlı mesela seni Cafe'lerde çalıştırmazlar fakat sanayi gibi yerlerde 10 yaşında bile çalışabilirsin. Kağıt üstünde yasak ama ancak kağıt üstünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı