14 Yaşında Fitnessa Gitmek Zararlı Mı ?

conterct

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, 14 yaşımdayım. Bir takımda futbol oynuyorum ve bu yüzden fitness'a gidip güçlenmek istiyorum. Bu yaşlarda fitness'a gitmenin zararlı olduğunu söylüyorlar. Boy kısalırmış ve boyun uzaması dururmuş gibi yazılar gördüm. Ancak herhangi bir sakıncası olmaz diyenlerde var. Şöyle örnek vereyim arkadaşımda benle aynı yaşta fitness'a gidiyor ama benden uzun bu yüzden size de danışmak istedim. Sizce gitmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yaşlarda vücut geliştirmeyi tavsiye etmem. Güçlenmek için evde yapacağın basit egzersizler yeterli olur. Şınav, mekik, barfiks yeterli olur.

Yaşın 16-17 civarına geldiğinde vücut geliştirme sporuna başlayabilirsin. Düzenli beslenme,düzenli antreman,düzenli ek besin kullanımı ile 2 yıl içerisinde çok güzel bir vücuda sahip olabilirsin ama sana benden bir tavsiye bu sporu yapacaksan sana güzel bir arkadaş gerekecek tek başına çok fazla bir şey yapamazsın hem sıkılırsın da. :) Ama bence de 14 yaş bu spor için erken. Boy uzama konusunda her kafadan, her doktor, her spor hocasından farklı bir görüş çıkıyor. Kimisi tam aksini boy uzamasını hızlandırır diyor kimisi yavaşlatır hatta durdurur diyor valla kime inanacağını şaşırıyor insan. :) Ama body ye geçmeden sadece fitness yapacaksan boy konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Fitness, evet yararını görürsün vücut gelişimin için, uzamaya ne kadar etkisi olur bilinmez tabi. Yüzersen, basketbol oynarsan çok daha fazla etkili olur. Ama bu yaşta, "vücut geliştirmeye" gitme, şişmenin manası yok. İmkan buldukça yüz, bolca yüz, herşeye iyi gelir.
Ama, katılmadan da edemeyeceğim, dil öğrenmek her zaman hepsinden iyidir :D

14 yasinda hic geregi oldugunu dusunmuyorum acikcasi. 16-17 yaslarinda baslamani tavsiye ederim o zamanlarda gorursun faydasını. Body fitness boy kisaltmaz yalnis bilinen bir bilgi o. Ama bu yaslarda baslamani tavsiye etmem.

Doktorlar da genelde gelişim çağında, boyu daha çok uzatan basketbol, yüzme gibi sporları öneriyorlar. Yoksa spor yapmanın bir zararı olmayacaktır sana. (Buna engel bir hastağın yoksa tabi.)
Ama fitness yerine yüzmeye gitmen daha faydalı olacaktır senin için. İstiyorsan fitness'ını da yap tabi. Kendini de çok hırpalama. :):)

Kardeşim bunu bizzat kendim Fizik Tedavi Doktoruna sordum, bir sorun teşkil etmez dedi. Tabi orada Vücut Geliştirme yani Body Building yapmayacaksın. Senin ihtiyacın olan şey Fitness. Kardeşimi de futbolcu olarak yetiştirmeye çalışıyoruz; Şınav, mekik, barfiks, ip atlama, koşu, ağırlıklı koşu, bacak kası egzersizleri yaptırıyoruz kendisine. Eğer gerçekten futbolcu olmak istiyorsan sporu hayat felsefesi haline getirmen, beslenmene ve uyku düzenine mutlaka dikkat etmen gerekiyor. Beslenme konusunda da ufak bir tüyo vereyim; bütün antrenmanlarından yarım saat sonra iki yumurta akını yoğurt suyu ile karıştırıp yarım litrelik bir karışımı iç. Kas gelişimin için mükemmel bir katkıda bulunacaktır, daha etkin dinlenmeni sağlayacaktır.
Uyku için de odandan bütün elektronik aletleri çıkartıp muazzam karanlıkta bir odada uyursan farkını ikinci günden hissedeceksin.
Bol şans kardeşim. :)

Ne boyun kısalır nede boyunun uzaması durur. Ağırlık çalışacaksan ağır kilolarla çalışmayacaksın. Kemik gelişimin için. Boy tamamen genetiktir. Boy uzamasına spor değil genetik ve beslenme katkı sağlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı