14 yaşında kodlamaya başlamak için ne yapmam lazım?

Mithril_Ithilien

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kanada
Silikon vadisinde araştırma yaparsan hala yazılımcıların %80 oranında diplomalı olduklarını görürsün, diplomasız iş hala çok zor, özellikle Türkiye'nin dış ilişkileri daha kötü olduğundan şirketler bile diplomasız eleman eğer alacaksa Hindistan gibi yerleri tercih ediyor. Bir 10 yıl sonra diplomanın önemi evet yok fakat şu an hala var, dediklerimin de hala arkasındayım, eğer yeni işe girecekseniz diploma hala çok lazım ve ilk baktıkları şeylerden biri genelde diploma. Eğer diplomanız yoksa mutlaka ve mutlaka o süreye eş değer bir çalışma tecrübesi edinmesi gerekli, Türkiye'de ise diploma şartken eğer diploman yoksa büyük ihtimalle bir işe girip 4-5 yıl tecrübe edinemeyeceksin ki bu da böyle bir kısır döngü oluşturuyor. Gençlere boş hayaller pompalamayın da gerçekleri söyleyin biraz, sadece sen geliştirmiyorsun kendini Üniversite mezunu adam da sürekli geliştiriyor, o yüzden diploma en azından önümüzdeki 10-15 yıl içinde önemini hala koruyacaktır. Bu alttaki sadece bir video, eğer diplomanın önemini anlamak istiyorsa Linkedn'e girip iş ilanlarına bakabilir, diploma ve 3+ yıl deneyim istiyorlar, ikisi de yok ise kusura bakma bir yerde işe giremezsin.

Kimse kimseye gereksiz hayal pompalamıyor, o da ne demekse! Yazılım bilip iş ortaya koymuş birisi Amazon, Microsoft, Tesla dahil büyük şirketlerde işe girer. Burada anlamadığınız sey dili bilmek, bildiğini ortaya koymak. Diploma almışsın ama ne iş yapmışsın ne de ne yapacağını biliyorsun, o zaman işe giremezsin.
Kimse kimseye gereksiz hayal pompalamıyor, o da ne demekse! Yazılım bilip iş ortaya koymuş birisi Amazon, Microsoft, Tesla dahil büyük şirketlerde işe girer. Burada anlamadığınız sey dili bilmek, bildiğini ortaya koymak. Diploma almışsın ama ne iş yapmışsın ne de ne yapacağını biliyorsun, o zaman işe giremezsin.

Bu yaşadığım şehirden bir diploma isteyen ilan Senior Software Engineer - SMB | Candidate Platform - Vancouver, BC - Indeed.com

Bu da istemeyen Courseware Developer Storyline 360 - Richmond, BC - Indeed.com

Bu konudaki yazdıklarım, diplomanin şart olmadığını anlatmak için. Elbette diploma artı değer katar. Siz yine gidin okuyun üniversitelerde. Üniversite okumak yalnızca öğretim değil tecrübe de katar.

Bonus Elon Musk: You don't need a high school diploma to work at Tesla, but get ready for a coding test

Son düzenleme:

Uton

Megapat
Makaleler
3
Attığınız iş ilanlarının birinde yüksek lisans istiyor, ayrıca 5+ yıl deneyim istiyor, tamam diyelim ki Türkiye'de birinin diploması yok, 5+ yıl tecrübeyi nerede kazanacak onu diplomasız olarak kim işe alacak biraz merak konusu şahsen. Bakın sadece siz bir ürün ortaya koymuyorsunuz, milyonlarca insan kendini sürekli geliştiriyor bu sektörde, eğer diplomanız yoksa işiniz çok aşırı zor demek istiyorum, diploma çok büyük bir avantaj ve kolaylık, ben İTÜ, ODTÜ, Koç, Bilkent gibi Üniversitelerden mezun olup daha işsiz kalanı görmedim çok iyi yerlere geliyor bir çoğu, bunun en büyük sebebi aldığı eğitimin kalitesi ve diploma etkisi, ayrıca olay sadece dil bilmek değil, ben mühendislik disiplininin okulda öğrenilebileceği kanaatındayım.

Kısaca demek istediğim alaylı olup binlerce zorluğa katlanacağına bunun en basit ve kolay yolu diploma almaktır, zaten Üniversite süresi 4 yıl +1 yıl da hazırlık var zaten, 5 yılda kendini çok iyi geliştirecek, diploma aldıktan sonra da bu gelişim devam edecek, yurt dışında iş bulması çok daha kolay olacak yani, bu konular milyonlarca defa açıldı ben herkese aynı tavsiyeyi verdim, bu gençler eğer ileride bu forum sitesi devam ederse ya da benim başıma bir şey gelmezse gelip bana teşekkür edeceklerine de eminim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı