14 yaşında programlamaya başlamak

Kayzıy

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhaba 14 yaşındayım 8. sınıfa gidiyorum. Bu bilgisayar donanım, yazılım işlerine bayağı merakım var, acaba küçük bir başlangıç için hangi programı önerirsiniz, benim yaşımda ki biri nereden başlamalı sizce?
(Scratch benzeri şeyleri önermezseniz sevinirim)

Son düzenleyen: Moderatör:
Python dilini öneririm. Idle olarak PyCharm tercih et. Kaynak olarak başlangıç için Yazılım Bilimi kanalını öneririm. Sonrasında hiçbir Türkçe kaynak sana yetmeycek.

Merhaba 14 yaşındayım 8. sınıfa gidiyorum. Bu bilgisayar donanım, yazılım işlerine bayağı merakım var, acaba küçük bir başlangıç için hangi programı önerirsiniz, benim yaşımda ki biri nereden başlamalı sizce?
(Scratch benzeri şeyleri önermezseniz sevinirim)

Önce algoritma ve bazı temel fonksiyonları kavra. Daha sonra ise:
1. Python
2. C#
3. Visual Basic
Bu üçünden birisiyle başlayabilirsin.

Python dilini öneririm. Idle olarak PyCharm tercih et. Kaynak olarak başlangıç için Yazılım Bilimi kanalını öneririm. Sonrasında hiçbir Türkçe kaynak sana yetmeycek.

Neden PyCharm? PyCharm aksine çok karmaşık ve işlevsiz bir IDE. Başlangıçta onu anlayanadek çok zorlanır ve karmaşık gelir.

Lise sınavına çalış. Liseyi kazanınca, hem iyi ekipman ve PC sahibi olursun. (Ailen alır diye düşünüyorum) Hem ailen başarılı olacağına inandığı için sana parasal anlamda destek olur. Örnek vermek gerekirse Steam'e oyun çıkartmak 100 dolar, 800 TL ediyor yani. Başarılı olacağına inanırlarsa bu parayı karşılarlar. O yüzden liseyi çalışıp kazan.

Neden PyCharm? PyCharm aksine çok karmaşık ve işlevsiz bir IDE. Başlangıçta onu anlayanadek çok zorlanır ve karmaşık gelir.

Kendim bunu kullanarak başladığım ve şu an Unity ile rider kullandıran, bana göre Vs'dan daha iyi olan bir idle. Karmaşık falan da değil.
Kendim bunu kullanarak başladığım ve şu an Unity ile rider kullandıran, bana göre Vs'dan daha iyi olan bir idle. Karmaşık falan da değil.

Benim bildiğim(Yanlış biliyor olabilirim) Vs'de kütüphane indirmek için konsol kullanılıyor. PyCharm'da bunun için bir modül var hiç konsola gerek kalmıyor. Bunun gibi basit yönleri var.

Daha yavaş ve kaynakları boşuna tüketen bir canavardan başka bir şey değil. Idle ya da Spyder ya da VSCode daha kolaydır.

Geri
Yukarı