14 yaşında spor yapmak sağlıklı mı?

MertWP

Femtopat
Daha fazla  
14 yaşındayım, 8 ay sonra 15. yaş günüme gireceğim. Evde 5kg X 2 dambıllarım var. Dambıllarla çalışmak istiyorum ancak biraz araştırma yaptığımda bazı kaynaklar boy uzamasına engel olacağına bazı kaynaklarda boy uzamasının tamamen şehir efsanesi olduğuna değiniyor. Fazla ağır kilolar değil 5x2 10 kg dambıllarla idman yapsam olumsuz sonuçlar alır mıyım merak ediyorum. Dün 3 set idman yaptım şınav, dumbell curl, direnç bandıyla ön kol, hammer curl. Her sette tekrar sayılarını düşürdüm. Sizce bu idmanı uygulamaya devam etsem bir sorun oluşur mu yardımcı olsanız sevinirim. Bu arada fitness ı futbol için yapıyorum çünkü girdiğim ikili mücadelelerden galip çıkmak istiyorum.

Dambıllar için 5kg fazla gibi yaşına göre. Ne kadar ağır o kadar iyi diye bir şey yok. Mesela 2kg'lik ile daha sık çalışman daha iyi olur. Her gün süt içmeyi ve güneşlenmeyi unutma.

Aklıma şeyi getirdi bu, dayımın oğlu ilkokuldayken (5) öğretmeni hızlı koştuğunu fark etmiş ve okulun atletizm takımına almış. Haftada 3 gün antrenman yapıyorlarmış derslerden sonra. Dayım bunu görünce 'zaten zayıfsın, koşa koşa kalp krizi geçirip ölürsün' diyerek bıraktırmış. 😃

Cehalet çok kötü bir şey, spor her yaşta sağlıklıdır. Çocuk şimdi 18-19 yaşında, kimbilir belki kendini çok geliştirecekti ve belki de şimdi 2024 olimpiyatlarına katılmak için çalışıyor olacaktı. Şu anda bir taşra üniversitesinde TDE okuyor. 😔

Son düzenleme:
Kardeşim karınca mısın 5 kg dumbell boyunu uzatmasın, yorumda da arkadaş 5kg dumbell fazla demiş yine şaşırtmadın forum :D
Arkadaşın vücut yapısından haberim yok. Fakat 5 kilogram ile uzun çalışırsa kalp üzerinde riskleri var. Yaşına göre fazla diyorum. 2 ile başlasın sonra 5'e geçer.

Yeni konular

Geri
Yukarı