144 Hz ekranda 144 FPS'den düşük oyunlarda sorun olur mu?

Simaoforlan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Söylemesi ayıp Gaming laptop aldım ekran Hz 144 fakat forumda gezerken bir şeyler fark ettim 144Hz ekranda 60 70 FPS oyunlarda, oyunun FPS değeri ekran tazelemesinden düşük olduğu için sanki oyun kasıyormuş görüntü kalitesizmiş hissiyatı oluyormuş.
Ekran kartı 1650 Ti.
İşlemci i5 10300H.
16 GB Dual Channel RAM 2933.

Ve oynayacağım oyunlar hikaye tabalı oyunlar.
GTA 5, Witcher 3, Tomb Raider gibi.
En yeni sayılacak oyun olarak RDR2, AC Odyssey, sistem izin verirse Cyberpunk ve AC Valhalla.
Bu sistem bu oyunlarda 1080p ve High ayarda kaç FPS verir? Biraz videolar araştırdım ama genelde yabancı dilde anlayamadım.

Eğer denildiği gibi kasma hissiyatı veriyor ise 60Hz ekran almak daha mı iyi olur?

Ben ASUS aldım ama 60 Hz ekranlı daha iyi olur derseniz Acer Nitro 5 Ryzen 5 4600H geri kalan tüm özellikler aynı ekran tazelemesi 60 olan PC ile değiştireyim.

144Hz ekranı olup bu tarz oyunları oynayan, 70 90 FPS aralığında değer alanlar ve forumdaki çok değerli tecrübe ve bilgi birikimi olan arkadaşlar fikir ve bilgilerini paylaşabilir mi?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı olmaz. 60Hz.'de nasıl hissediyorsanız öyle hissedersiniz. Ancak çok fps aldığınız oyunlarda FPS'iniz 144 ve üzerindeyse 144Hz.'e alıştığınızdan 60FPS size kötü görünebilir. Yoksa 60hz'de 60FPS almak ile 144Hz.'de 60FPS almak arasında pek fark yok.

144Hz. alabilecekse neden 60 veya 75 alsın ki? 60Hz. almak kendini sınırlamak oluyor. 144Hz. alınca da zaten 60FPS aldığın oyunlarda 60Hz. hissiyatı alıyorsun. 144Hz.'in ayrıcalığını istiyorsa alabilir bence. Daha yüksek fps aldığı oyunlarda farkını görür.

Görüntü yırtılmasını oyunlarda G-Sync açarak çözüm bulabilirsin.

Hz ile FPS arasındaki fark ise.
Herzt bir frekans ölçüm birimidir (saniye başına düşen titreşim), FPS ise görüntü gösterim birimidir (saniye başına düşen kare). İki birim de saniye üzerinden işlem görür. Ama birbirinden farklıdırlar. Basitçe anlatmak gerekilirse, Hertz verinin algılanma kapasitesiyken, FPS görüntünün gösterim kapasitesidir. Siz 60 Hz monitörde 144 FPS gösteremezsiniz çünkü monitörünüzün 144 kere yenileyecek kapasitesi yoktur.

144Hz. alabilecekse neden 60 veya 75 alsın ki? 60Hz. almak kendini sınırlamak oluyor. 144Hz. alınca da zaten 60FPS aldığın oyunlarda 60Hz. hissiyatı alıyorsun. 144Hz.'in ayrıcalığını istiyorsa alabilir bence. Daha yüksek fps aldığı oyunlarda farkını görür.
Teşekkürler hocam açıklama için.
Benim pc laptop ve 60hz elran ile 144hz ekran arasında 100 tl gibi fark olunca 144 tercih ettim ama sonra bazı yazılarda oyun 60 70fps kadar verebiliyor ise 144 hz yetişemediği için ekran göze kasma hissi veriyor deniyordu

Yeni konular

Geri
Yukarı