144 Hz monitör almak mantıklı mı?

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Dostlar Dell XPS 15 9560 kullanıyorum. imzamdaki sisteme sahibim. Laptopumun ekranı küçük, alacağım keyfi biraz daha artırmak istiyorum ve ileride laptopu daha üst modelleri ile değiştirme planım da var. Tüm bunları dikkate alarak 144 Hz 1 ms 27" bir monitör almaya karar verdim.

Genel olarak çizim ve oyun oynamak ile uğraşıyorum.

LOL, CS gibi oyunları ağırlıklı olarak oynuyorum. Bu oyunlarda FPS'im 80 - 100 civarında seyrediyor. Fakat 60 FPS civarında gezen oyunlar da oynuyorum. Bu aradaki 20 30 FPS'lik farklar görüntü de büyük sorun olur mu bana? Ne gibi sorunlar yaşayabilirim?

Sistem:
- DELL XPS 9560 -
CPU
: I7 7700HQ / GPU : GTX 1050 / RAM : 16 GB / SSD : 512 GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Lapptounuzun HDMI standardı eski kalabilir, 144 Hz alamama ihtimaliniz var, lapptounuzun tam modelini belirtir misiniz?

75 hz bir monitör alman senin için yeterli olacaktır, sende diyorsun oyunlarda 144 FPS üstüne çıkamadığını, eğerki istersen OC yapıp 80hz'de felan da kullanabilirsin monitörü. Benim düşüncem bu yönde ama karar senin.

GTX 1050 için 144 Hz. monitör alınması çok mantıklı durmuyor. 75 Hz. ve 1ms. F/P monitörler daha mantıklı olacaktır. 750 lira civarında 22'' bulabilirsiniz. Ayrıca 27'' monitörler, 1080P için ideal değil.

Oyun için üretilmiş monitörler grafik tasarım, fotoğraf ve video çalışmak için çok uygun değil. 27" 1080P bir monitör oyun için bile büyük. Pikseller ekranda sayılır hale geliyor. Oyun için 24" olan gayet alınır, çizim için dizüstü ekranı daha iyi.

Düşük FPS sorun yapmaz ama 1050 ile CS ve LoL'de düşük FPS almanız farklı bir konu. Daha yüksek FPS alıyor olmanız lazım. Galiba ekranı 4K.

Hocam tahmini söyledim aslında, genelde Vsync açık olduğu için ortalama kaç fps aldığımı bilmiyorum. Bakmam gerekiyor fakat pc başında değilim şuanda..
75 hz bir monitör alman senin için yeterli olacaktır, sende diyorsun oyunlarda 144 FPS üstüne çıkamadığını, eğerki istersen OC yapıp 80hz'de felan da kullanabilirsin monitörü. Benim düşüncem bu yönde ama karar senin.

Monitörü sonuçta bir kere alacağım diye düşündüm çünkü monitör aldıktan sonra bu yıl içerisinde bilgisayarıda değiştirme durumum var. Ondan dolayı 144 Hz düşündüm aslında..

Lapptounuzun HDMI standardı eski kalabilir, 144 Hz alamama ihtimaliniz var, lapptounuzun tam modelini belirtir misiniz?

Laptopu yeni 1050'si var sorun alicagi monitor de olabiliyor genelde bende 1060 var aldigim 144 Hz monitor HDMI'da 144 destelemedigi icin mini displaya display kablo alarak isimi cozdum ve kesinlikle almayi dusunuyorsa 144 Hz ciddi fark oluyor 60Hz ekranda kasa kasa ilerliyor geliyor şu an imlec bile.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı