144 Hz monitör düşük FPS'te kasma hissi

NambaKorea

Hectopat
Arkadaşlar 144Hz monitörüm var. Oyunlarda FPS 70-60 olunca kasıyormuş gibi hissediyorum. Bu çok sinir bozucu. Bir çözüm önerin. Bu ne ya?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözlerin 144hz e alıştığı için 60-70 lere indiğinde sana kasıyormuş gibi geliyor normal bir durum. Oyununu sabit 70 fps de çalıştırmak bu sorunu 1-2 gün içinde çözer ama 144hz monitörün varken böyle bir şey yapma tabiki :)

60Hz monitörde 60FPS ile 144Hz monitörde 60FPS aşağı yukarı aynı akıcılığa sahip, olay tamamen senin gözlerinin 144FPS akıcılığına alışmasından kaynaklı. Dene mesela 60Hz e al masaüstü bile çekilmez oluyor alıştıktan sonra.

Çoğu oyunu 100-150 fps oynuyorsan bu çok normal bence.

Belki şu yöntem sorununu çözebilir. Tek yapman gereken 144 hz yerine 75 Hz yapmak.

Windows'un ekran çözünürlüğü ayarlarından >gelişmiş ayarlar > monitör > ekran yenileme sıklığınını 144 Hz yerine 75 Hz yaparsan kasma hissi BELKİ ortadan kalkabilir.

Evet evet 144 hz de olsa bile 75 fps görüyor biliyorum.. Mantıksız gibi gelebilir ama sorununu çözebilir belki.

Ama arkadaşlar şöyle birşey de var oynadığım oyundan 144 fps alamıyorum 70-80 oluyor ama bazı alanlarda drop yiyip 60 lara düşünce oyundaki performansım çok berbat oluyor oynayamıyorum. Baktığım yayıncılar hep 60 a sabitleyip oynuyorlar oyunu eğer 60 a sabitlersem drop olayı da olmamış olacak ama kasma hissi işte hala var sıkıntı.

Ama arkadaşlar şöyle birşey de var oynadığım oyundan 144 fps alamıyorum 70-80 oluyor ama bazı alanlarda drop yiyip 60 lara düşünce oyundaki performansım çok berbat oluyor oynayamıyorum. Baktığım yayıncılar hep 60 a sabitleyip oynuyorlar oyunu eğer 60 a sabitlersem drop olayı da olmamış olacak ama kasma hissi işte hala var sıkıntı.
O zaman 75Hz e sabitleyeceksin monitörü FreeSync/G-Sync yoksa. Ayrıca 144Hz bakan herkese söylüyoruz zaten 144 e yakın FPS ler alamıyorsanız gereksiz diye.

Herkes psikolojik diyor ama ben de aynı sıkıntıyı çekiyorum. Yıllardır mouse sallıyoruz. 144Hz’de 80FPS alınca 40FPS’ten farkı yok. 90 alınca gerçekten akıcı olmaya başlıyor.
Hocam ben çok çözüm aradım bulamadım. Freesync’tan başka çareniz yok gibi o da zaten 60-70 FPS’te kasma hissi veriyor.
Arkadaşlara şöyle bir söyleyeyim. 144Hz Monitörde Freesync açıp 60FPS oyun oynayın. Aynı anda ekran kaydı alın. Video akıcı dururken oyun oynarken gördüğünüz görüntü 30FPS’ten farklı olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı