144 Hz monitör, FPS 144 olmazsa ne olur?

baran361

Decapat
Yer
california
Daha fazla  
Arkadaşlar, şu an 75 Hz 1 ms monitörüm var. Ben monitörümü satıp 144 Hz 1ms monitör alacağım ancak bir sorum var. Ben genelde LoL Fortnite gibi oyunlarda 100 200 arası FPS alıyorum. Çoğu zaman 120 150 arası oluyor ben Fortnite'ı veya LoL'ü 120 130 140 FPS'de oynarken HZ 144 olduğu için kasar mı yoksa bir şey olmaz mı? En azından 75'den 144'e geçeceğim için sorun olmaz diye düşünüyorum fakat pek bir bilgim yok.(Ben FPS'yi 144'e sabitleyeceğim veya 160'a)

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi akşamlar, şöyle ki; eğer alacağınız monitörde freesync veya gsync özelliği varsa ve bu özelliği açarsanız örnek olarak 120 fps aldınız anlık o esnada monitör hz'nizde 120hz olacak eş zamanlı olarak ve kasma hissi olmayacak. Fakat 80 90 fps lere düşerseniz belki rahatsız edebilir ama sandığınız kadar çok değil. Monitörde Freesync veya gsync özelliği yoksa sürekli olarak 144 hz'de çalışacağından dolayı 100 fps'lerde falan biraz kasma hissi verebilir size ama yine de oynarsınız. 144 hz monitörde illa da +144 fps alacağım diye bir kural yok. 144 üzeri fps alabilirseniz kesinlikle çok daha iyi tabi orası ayrı. Çok fazla fps düşmesi lazım kasma hissi için örnek olarak 60 70 fps'lerde 144 hz monitör tat vermez bu bir gerçek. Ama 100 üzeri fps lerde sıkıntı olmaz hele ki freesync/gsync özelliği mevcutsa.
Yani size tavsiyem alırken freesync destekli monitörlere bakmanız olacaktır. Gsync monitörler çok daha pahalı çünkü. Bahsettiğiniz oyunlardaki fps değerleriniz çok güzel. O oyunlarda o fps değerleriyle hiçbir sıkıntı yaşamadan akıcı şekilde oynarsınız.

Son düzenleme:
İyi akşamlar, şöyle ki; eğer alacağınız monitörde FreeSync veya G-Sync özelliği varsa ve bu özelliği açarsanız örnek olarak 120 FPS aldınız anlık o esnada monitör Hz'nizde 120Hz olacak eş zamanlı olarak ve kasma hissi olmayacak. Fakat 80 90 FPS'lere düşerseniz belki rahatsız edebilir ama sandığınız kadar çok değil. Monitörde FreeSync veya G-Sync özelliği yoksa sürekli olarak 144 Hz'de çalışacağından dolayı 100 FPS'lerde falan biraz kasma hissi verebilir size ama yine de oynarsınız. 144 Hz monitörde illa da +144 FPS alacağım diye bir kural yok. 144 üzeri FPS alabilirseniz kesinlikle çok daha iyi tabii orası ayrı. Çok fazla FPS düşmesi lazım kasma hissi için örnek olarak 60 70 FPS'lerde 144 Hz monitör tat vermez bu bir gerçek. Ama 100 üzeri FPS'lerde sıkıntı olmaz hele ki freesync/gsync özelliği mevcutsa.
Yani size tavsiyem alırken FreeSync destekli monitörlere bakmanız olacaktır. G-Sync monitörler çok daha pahalı çünkü. Bahsettiğiniz oyunlardaki FPS değerleriniz çok güzel. O oyunlarda o FPS değerleriyle hiçbir sıkıntı yaşamadan akıcı şekilde oynarsınız.

Hocam bende 75 Hz var da oyunlar 60 FPS'de falan veya 70 FPS'de kasıyor sanırım 75'in altına düştüğü için 144'de böyle bir sorun olmaz değil mi?

144 Hz monitör 144 FPS'e kadar oyunları akıcı bir şekilde yansıtabiliyor. Herhangi bir kasma olmaz tam tersi oyunları 144 FPS'e kadar akıcı görüntüde oynarsınız.

Hocam bende 75 Hz var da oyunlar 60 FPS'de falan veya 70 FPS'de kasıyor sanırım 75'in altına düştüğü için 144'de böyle bir sorun olmaz değil mi?
Gerçi benim sistemde öyle bir şey vaer sanırım çünkü 60 Hz alıp 60 FPS yapsam bile oyun kasıyor sanırım 144'de sorun olmaz.

Hiçbir sorun olmaz.

Hocam benim PC'de 75 Hz var oyunları 60 FPS sabitleyince kasıyor 60 Hz seçip 60 FPS sabitleyince yine kasıyor 144 Hz alırsam öyle bir şey olmaz sanırım değil mi? Çünkü 60 Hz 60 FPS bile kasıyor.(75 FPS 75 HZ kasmıyor) sadece input lag artıyor o yüzden de 144 Hz alacağım.

Son düzenleme:
144 Hz'de 60 FPS'de yine kasma hissi olur ama 144Hz'de sallıyorum 130FPS alsanız kasma olmaz merak etmeyin. Siz 60Hz monitörde 180 FPS alsanız gözünüze biraz daha güzel gözükür ama sonuç olarak 60 Hz akıcılığında oynarsınız. Monitör daha iyisini veremez size. 60Hz akıcılığı farklıdır 144Hz akıcılığı farklıdır. Kullanınca anlayacaksınız zaten aradaki farkı. Bu benim kendi fikrim ama 60FPS ile 240Hz monitörde bile oyun oynasam ben keyif almam açıkçası. Şu an 144Hz kullanmaktayım mesela 100 FPS ve üzerinde akıcılık muazzam geliyor. Ama sistemimi zorlayan oyunlarda 60-70 FPS'lere düştüğümde kasma oluyor fakat bunun sebebi de 144Hz tazeleme hızına sahip oluşumuz. Örneğin 60Hz monitörde sürekli olarak 70 FPS'de oynarsam gözüm bir yerden sonra alışacak ve akıcılık benim için sorun olmayacak. Ama 144Hz monitör kullanıyorsam oyunun bazı yerlerinde 120 FPS alırken bazı yerlerinde 60-70 FPS'lere düşünce insan ister istemez az önceki akıcılıkla bunun arasındaki farkı anlayabiliyor. Eğer yukarıda bahsettiğiniz oyunları oynuyorsanız sürekli olarak zaten bunların hiçbiri sizin için dert olmayacak 144 üzeri FPS'lerde oynadığınız için. 144 FPS'in altına düşseniz bile FreeSync desteği işinizi görüyor merak etmeyin. Muhtemelen de FreeSync destekli bir monitör alırsınız diye düşünüyorum. Size son olarak şunu söyleyeyim 144Hz monitörü aldıktan sonra asla neden aldım demezsiniz içiniz rahat olsun 60Hz'den sonra çok daha akıcı olacak her şey sizin için masaüstünde gezinirken bile.

Geri
Yukarı