144 Hz Monitör Yırtılma

Monitörün ve kullandığınız ekran kartının özelliklerini belirtmemişsiniz ama, mesela freesync özellikli monitörler ile AMD ekran kartlarında monitörün yenileme hızı ile ekran kartının verdiği görüntünün fps'si eşitleniyor ve yırtılmalar ortadan kalkıyor. 140 civarı FPS değeri de gayet yeterli. Bu işi nvidia da ki adı da G-sync. Monitörünüzün bu özelliği varmı ve ekran kartınız ile uyumlu mu? Monitörün bu özelliği varsa driverı kurulu mu?

Nvdia - G-Sync
AMD - FreeSync

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Monitörün ve kullandığınız ekran kartının özelliklerini belirtmemişsiniz ama, mesela freesync özellikli monitörler ile AMD ekran kartlarında monitörün yenileme hızı ile ekran kartının verdiği görüntünün fps'si eşitleniyor ve yırtılmalar ortadan kalkıyor. 140 civarı FPS değeri de gayet yeterli. Bu işi nvidia da ki adı da G-sync. Monitörünüzün bu özelliği varmı ve ekran kartınız ile uyumlu mu? Monitörün bu özelliği varsa driverı kurulu mu?

Nvdia - G-Sync
AMD - FreeSync

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

yazılanları daha dikkatli okuyun bahsettiğiniz herşey yazılı, hiç olmadı imzada yazıyor.
ayrıca yazdıklarım hayal değil tecrübe ile edinilmiş bilgilerdir teoride 144 fps in üstüne çıkıldığına yırtılma sorunu başlıyor ama prtikte malesef 60 fpsde bile yırtılma sorunu oluyor

yazılanları daha dikkatli okuyun bahsettiğiniz herşey yazılı, hiç olmadı imzada yazıyor.
ayrıca yazdıklarım hayal değil tecrübe ile edinilmiş bilgilerdir teoride 144 fps in üstüne çıkıldığına yırtılma sorunu başlıyor ama prtikte malesef 60 fpsde bile yırtılma sorunu oluyor

Size hayal görüyorsunuz diyen olmadı. Kullanılan ekran kartını ve monitörü hiç bir mesajda görmedim. Mobilden girildiğinde de imzalar gözükmüyor ayrıca forum kurallarından birisi de:
  • İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız.
"O öyle olur." Demek yerine belki göz ardı ettiğiniz bir şey vardır diye yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Monitörün gsync/freesync desteklememesi, Monitör-ekran kartı uyumsuzluğu*, ekran kartının gsync/freesync desteklememesi, monitörün gsync/freesync driverının kurulmaması, ekran kartının güncel olmaması, monitörün hertz ayarının 144Hz'e getirilmemesi... gibi sebepler olabilir.

.....sonuç olarak 144hz monitöre verilen para çöp ALMAYIN!!!

*Edit: Şimdi imzanıza baktım ve AMD-Freesync destekleyen bir monitörle Nvdia'nın ekran kartını kullanıyorsunuz... Yani 144Hz çöp değil, sizin seçiminiz yanlış. Eğer yırtılma, takılma, düşük FPS gibi şeyler yaşamak istemiyorsanız ya monitörü G-sync destekleyen ROG swift gibi bir model ile değiştirmelisiniz yada ekran kartını R9 FuryX gibi bir AMD ekran kartıyla.

Son düzenleme:
Size hayal görüyorsunuz diyen olmadı. Kullanılan ekran kartını ve monitörü hiç bir mesajda görmedim. Mobilden girildiğinde de imzalar gözükmüyor ayrıca forum kurallarından birisi de:
  • İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız.
"O öyle olur." Demek yerine belki göz ardı ettiğiniz bir şey vardır diye yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Monitörün gsync/freesync desteklememesi, Monitör-ekran kartı uyumsuzluğu, ekran kartının gsync desteklememesi, monitörün gsync/freesync driverının kurulmaması, ekran kartının güncel olmaması, monitörün hertz ayarının 144Hz'e getirilmemesi... gibi sebepler olabilir.

Şimdi imzanıza baktım ve AMD-Freesync destekleyen bir monitörle Nvdia'nın ekran kartını kullanıyorsunuz... Yani 144Hz çöp değil sizin seçiminiz yanlış.
Güzel açıklamışsınız hocam. Fakat benim yaşadığım durum 60hz bir ekran da oluyor 2-3 kez konu açtım 1 arkadaş dışına kimse yazmadı şimdi burada da açmak istemiyorum yeterince baltaladık konuyu.

Güzel açıklamışsınız hocam. Fakat benim yaşadığım durum 60hz bir ekran da oluyor 2-3 kez konu açtım 1 arkadaş dışına kimse yazmadı şimdi burada da açmak istemiyorum yeterince baltaladık konuyu.
60Hz daha da düşük bir frekans olduğu için ve genelde CS:GO oynayan arkadaşlar 60FPS'nin üzerinde bu oyunu oynadığı için bu durum çok doğal. Benimde 75Hz monitörüm var 250-350FPS ile oynuyorum yırtılmalar oluyor, ama beni çok rahatsız etmediği için sorun etmiyorum. Bu konu tamamen ekranın yenileme hızının ekran kartının verdiği kare hızına yetişememesinden kaynaklanıyor. Bu durumu vsync ile düzeltmeye çalıştığınızda da FPS düşüşü ve stutter denilen takılmalar meydana geliyor. Şuanda tam çözüm olmasa da en iyi çözüm monitörlerin g-sync, freesync özelliklerini kullanmak.

Son düzenleme:
60Hz daha da düşük bir frekans olduğu için ve genelde CS:GO oynayan arkadaşlar 60FPS'nin üzerinde bu oyunu oynadığı için bu durum çok doğal. Benimde 75Hz monitörüm var 250-350FPS ile oynuyorum yırtılmalar oluyor, ama beni çok rahatsız etmediği için sorun etmiyorum. Bu konu tamamen ekranın yenileme hızının ekran kartının verdiği kare hızına yetişememesinden kaynaklanıyor. Bu durumu vsync ile düzeltmeye çalıştığınızda da FPS düşüşü ve stutter denilen takılmalar meydana geliyor. Şuanda tam çözüm olmasa da en iyi çözüm monitörlerin g-sync, freesync özelliklerini kullanmak.
Eski bir monitör Sync'leri desteklemiyor 1080 de değil monitör oyun içi senkronu açtığımda da mouse da bir yavaşlama meydana geliyor Freesync destekli bir monitör alana kadar böyle dayanacağız galiba.

Eski bir monitör Sync'leri desteklemiyor 1080 de değil monitör oyun içi senkronu açtığımda da mouse da bir yavaşlama meydana geliyor Freesync destekli bir monitör alana kadar böyle dayanacağız galiba.

Malesef, kapatın her şeyi yırtıla yırtıla oynayın :)

Keşke hafif yırtılmalar olsa göz ardı edebilirim çok fazla grafik delisi bir adam değilim 1080 ultra ayarlar da 150 fps alacak olsam hepsini kapatırım görsellikten çok hız akıcılık performans ararım fakat yırtılmalar ve ardından gelen takılmalar lagger :saçma: etkisi yaşıyorum resmen. Neyse ilgin için çok teşekkür ederim aslında bu sorunu bir şekilde çözüyorum ama çözülmüş mü desem yoksa oynanabilir duruma getirilmiş mi desem tam olarak anlamadığım bir şey var monitör de cine5 yasaklı yayınlar olurdu ya :D ona benzer titremeler, ince ince çizgiler, temassızlık olur da tv kablosunda her an kopacak gibi olur ya görüntü o durumda oynuyorum aynı durumu LOL de dikey senkronizasyon kapattığım zaman 500 küsür fps alıyorum ekran titremeye başlıyor yırtılma yok takılma yok ama monitör de temassızlık varda her an görüntü gidecek gibi oluyor çok konuştum affola öğrenmek istediğim tek şey her şekilde bu sorunlar monitörden kaynaklanıyor değil mi ondan emin olmak istiyorum .

Monitörün gsync/freesync desteklememesi, Monitör-ekran kartı uyumsuzluğu*, ekran kartının gsync/freesync desteklememesi, monitörün gsync/freesync driverının kurulmaması, ekran kartının güncel olmaması, monitörün hertz ayarının 144Hz'e getirilmemesi... gibi sebepler olabilir.
.

7. mesajı okursanız gerekli açıklamayı yapıp yapmadığımı belki görebilirsiniz...

demişsinizki monitör uyumsuzluğu... yok artık , saygılar!
60-120 fps arası bir oyunda, 144hz - 1ms lik monitörde yırtılma oluyor,

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı