144 Hz monitörde 144 FPS almak şart mı?

MetinMumcu

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi FPS her saniye değişiyor. Mesela bende 144 Hz monitör var. FPS 144 altına da çıkıyor, üstüne de çıkıyor. 144 FPS altına düştüğünde ne olur? Beni aydınlatır mısınız?

Şimdi şöyle FPS oyunları oynuyorsanız.
FPS 144'ün altına düştüğü zaman akıcılığın bozulduğunu hissedersiniz.
Diğer tür oyunlarda sıkıntı olmaz.

Oyun esnasında nerede olduğuna göre değişir. 144 FPS almak şart değil. Ama güçlü bir sistemin varsa ve oyunun sistem gereksinimleri düşükse 144 FPS altına sürekli olarak düşmesi sorun olabilir.

Şahsen ben bir şey gözlemlemedim. Hikayeli oyunları 144Hz monitör ile 70-100 FPS arası oynuyorum. Sıkıntı yaşamadım.

Monitörü 144 Hz alıp eğer PC sabit 144 vermiyor ise o monitörü hiç alma denilebilir kısmen (eğer monitörü CS için almiyorsan)

144 Hz monitörde 120 -160 değişiyorsa sürekli bir şey olmaz size o anki FPS (kare hızı gözükür)

Bildiğiniz gibi FPS her saniye değişiyor. Mesela bende 144 Hz monitör var. FPS 144 altına da çıkıyor, üstüne de çıkıyor. 144 FPS altına düştüğünde ne olur? Beni aydınlatır mısınız?

Basit 60 FPS alırsan 60Hz'den farkı kalmaz 144 FPS üzeri alacaksan tercih etmen daha mantıklı olur. Ama bir zorunluluk yok 144 FPS olacak diye.

Geri
Yukarı