144 Hz monitörde kasma hissi

ONESHOT318

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Daha yeni 144 Hz monitör aldım ve PUBG de 80-120 FPS arası almama rağmen oyunda kasma hissi ve ufak takılmalar oluyor. Bildiğim kadarıyla bu FPS'ler bandında rahatsız olmadan oyunu oynayabilmem lazım ama öyle değil maalesef. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Fpsnizin 144'den yüksek olması gerekiyor diye biliyorum, yoksa screen tearing dedigimiz şey oluyor. 120 hz'ye falan düşürme şansınız varsa biraz daha iyi olabilir.

Microstutter olma ihtimali var MSI afterburnerdan %1 ve 0.1% low'lara bakarak anlayabilirsiniz.
VA panelse ghostingden de olabilir.

Merhabalar. Daha yeni 144 Hz monitör aldım ve PUBG de 80-120 FPS arası almama rağmen oyunda kasma hissi ve ufak takılmalar oluyor. Bildiğim kadarıyla bu FPS'ler bandında rahatsız olmadan oyunu oynayabilmem lazım ama öyle değil maalesef. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Windows gelişmiş görüntü ayarlarından 120 Hz seçeneği varsa onu seç.

Monitörün markası modeli nedir onu da yazarsan iyi olur. Freesync veya Gsync gibi teknolojiler bu tarz durumlara çözüm olabiliyor.

Freesync / G-Sync kullanmıyorsan ve FPS'in 144 ve üzerinde değilse 100 FPS dolaylarında oynasan bile kasma hissi yaşarsın. Monitörünü 75hz'e kilitlemeyi dene en azından aldığın FPS'i tam olarak hissedersin kasma hissi oluşmaz. Bilgisayarın performansı sabit 144 FPS üstünü vermeye yetmiyorsa 144Hz monitörün bir anlamı kalmıyor maalesef. G-Sync de yok ise durum tam bir çile... Ayrıca %1 ve %0.1 FPS değerleri aldığın ortalama FPS'den daha önemli değerler bunları da kontrol et. Bu değerler düşük ise oyun 80-100 FPS çalışsa da takılma hissi yaşayabilirsin.

Ufak takılmalar varsa monitör ile alakası olduğunu sanmıyorum. 144Hz monitör ile 60-100 arası FPS aldığım oyunlarda kasma hissi vb. şeyler yaşamıyorum.

Büyük ihtimalle monitörün 60Hz de çalışıyor. Ayarlardan 120 veya 144'e ayarla.

Yok 144 Hz e ayarladım. Tabi oyun içinden de ayarlanıyorsa onu bilmiyorum.
Monitörünüzde Free-sync veya G-sync varsa açın. Yoksa oyun ayarlarından dikey eşitleme, V-sync açın. O da yoksa FPS sabitleyin.
Monitörde free-sync var ama nvidia kullandığım içşin g-sync gerekiyor sanırım.

Geri
Yukarı