144 Hz Monitörde Oyunlarda Yırtılma Olur mu?

MehmetKugu

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Daha önce açmış olduğum konuda bilgisayar bileşenlerine karar vermiştim.

Msi gtx 970
İntel i5 6600k
Asus z170-p...
Evet kararlaştırdığım sistem bu
Bu sistemle beraber monitörümü de değiştirmeye karar verdim. Aklımda 2 seçenek var biri 60hz olan;
ASUS 23.6" VN247H 1ms Full HD HDMI Gaming Monitör
Diğeri ise 144hz olan;
ASUS 24" VG248QE 1ms 144Hz Full HD HDMI+DP 3D Gaming Monitör Veya benq xl2411z

144hz olunca sizin de gördüğünüz gibi fiyat 2 katına çıkıyor. Aslında 144 hz düşünmemin sebebi akıcılık değil oyunlarda yüksek fps alacağım için yırtılma olur mu sorusu.
Şimdiki monitörüm 10 senelik eski bir monitör 60hzden 75hz'ye çıkarttım. Ve şu anda en çok oynadığım oyun olan cs go'da ortalama 70-90 fps arası alıyorum ve oyunda aşırı derecede yırtılma var gerçekten oynamayı engelleyecek derecede yatay şekilde atlayan kareler çok can sıkıcı.
Arkadaşlarıma sordum onlarında monitörleri 60hz onlar 300fps'e yakın almalarına rağmen gayet rahat şekilde oynuyorlarmış ve bana senin monitörünle ya da ekran kartınla alakalı cevabını verdiler. Oyunda dikey eşitlemeyi açtım yine yırtılmalar garip şekiller oluyor ve farede lag yapıyor daha kötü oluyor.
Özetlemek gerekirse demem o ki yeni toplayacağım sistemde cs go da +300fps, Gta5 de +70 fps alıcam. 144 hz düşünmemin nedeni de yüksek fps almam oyunlarda yırtılma kare atlama olur mu düşüncesi. Yukarda belirttiğim asus vn247h modelinde oyunlarda yırtılma olmaz derseniz onu alıcam ekstradan 600tl vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Eğer derseniz ki oyunlarda 60fps'den sonra yırtılma olcak oynayamazsın 144hz alıcam.
Ama technopatın gtx 970 gta 5 performansında 60hz monitörle 80-90-100 fps civarı aldılar ve yırtılma göremedim. Aynı zamanda 280-300fps de 144hz monitörde cs go oynayan yayıncılardada yırtılma görmedim gerçekten kafam karıştı. 144hz sadece akışkanlığı etkilicekse 60hz alıcam. Ama 60hz monitörde yırtılma olucaksa 144hz alıcam. (Ve ayrıyetten cs go harici oyunlarda rocket league, gta 4 gibi oyunlarda yırtılma görmedim. Bu cs go ile mı alakalı? Benim monitörümle mi anlayamadım yardım edin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yırtılma her türlü olur. Gsync destekli monitör alın. R9 390 daha iyi olur ama yine de siz bilirsiniz. Ya da Gsync almayıp, Vsync ile oynayın. Ama performans biraz düşer.

Arkadaşlarının 300 FPs alıpda yırtılma olmadan oynamaları imkansız, büyük ihtimalle onlar senin neden bahsettiğini bile anlamamışlar. Bende 60 Hz ekran var, 90-100 FPs ile oynadığım oyunlarda bir miktar yırtılma oluyor ama rahatsız etmiyor. Bence sizin eski monitör sıkıntılı.

Ayrıca yırtılma denen olay genelde FPS ekranın HZ'sini geçtiği zaman olur. Yani 60 Hz bir ekranda 59 FPs ile oynuyorsanız yırtılma olmaz. 61 FPS olduğu zaman yırtılma başlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı