144 Hz TN panel monitör alınır mı?

BoranK

Hectopat
Daha fazla  
Hepsiburada'da KDV indirimi varken monitör almak istiyorum. Elimde bir adet IPS 60Hz monitör var belki yana koyar onu da kullanırım. Bazı arkadaşlar TN paneller öldü vs. yazmışlar kafam karıştı. Hepsiburada'da baktığımda neredeyse %85'i TN panel, bütçem de 1000-1300 TL civarı. IPS'ten inip 144Hz çıkmak mantıklı mıdır? Ben bu monitörle PS4'de oynayacağım koltuğumda, yatakta vs. veya hiç olmadı şu anki monitöre PS4'ü bağlarım. Fikirleriniz nelerdir?

Şu 3 monitör arasında kaldım. Gerçi ortadakini alacağıma biraz daha koyar 144Hz olanı yani en alttakini alırım da, TN panel öneriyor musunuz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
PS4 için alıyorsanız 144 Hz'in bir artısı olmayacak. Bilgisayar için alıyorsanız alın.
"TN panel alınmaz, çöp" diye bir şey yok. Gayet de alınır.
Viewsonic modelini alabilirsiniz.

TN ile IPS arasındaki farkı bu tablodan görebilirsin. Her iki panelin avantajları ve dezavantajları var. Yani biri diğerinden ne üstün ne de kötü. TN panel alınmaz mı? İhtiyacına göre alınır.

Ben şu anda TN panel AOC 144Hz G2460PG ve IPS panel Philips 60Hz 234E5QDAB modelini kullanıyorum. Aradaki fark çok açık bir şekilde görünüyor. IPS model daha solgun ve kontrastı düşük, TN ise daha canlı ve parlak.

PS4 yanlış bilmiyorsam 60 fps'nin üstüne çıkamıyor, o yüzden 144Hz bir monitör almak pek mantıklı değil ama PC içinde kullanacaksan ve en az GTX 1060 yada RX 570 ekran kartı kullanıyorsan alabilirsin.

IPS, PLS, TN ve VA kısaltmaları ne anlama gelir?

1.jpg.png

Son düzenleme:
TN ile IPS arasındaki farkı bu tablodan görebilirsin. Her iki panelin avantajları ve dezavantajları var. Yani biri diğerinden ne üstün ne de kötü. TN panel alınmaz mı? İhtiyacına göre alınır.

Ben şu anda TN panel AOC 144Hz G2460PG ve IPS panel Philips 60Hz 234E5QDAB modelini kullanıyorum. Aradaki fark çok açık bir şekilde görünüyor. IPS model daha solgun ve kontrastı düşük, TN ise daha canlı ve parlak.

IPS, PLS, TN ve VA kısaltmaları ne anlama gelir?

Eki Görüntüle 308486

IPS panel daha canlı ve parlak olmayacak mı o ?

Dostum bu monitör 2K,75Hz, ve IPS panel gibi mi :O ve 1000Tl aşırı ilgimi çekti sanırım bunu alacağım beni biraz bilgilendirebilir misiniz ?
PS4 2K çıkış verdiği için buna yönelmek istiyorum.
Yanlız şimdi gördüm 32 incmiş bu, çok büyük 24 bakıyorum ben. Masaya sığmaz yani.

Akşama doğru vatana gidip yakından inceleyeceğim ürünleri, beğendiğim modelide alırım hepsiburada'dan. Fakat sizin attığınız ürünün küçük boyutu olsa direk atlarım üstüne çok beğendim 2K birde. 24 inc falan olsa 2 monitör yan yana yapabilirim şunakiyle.
Peki mesela benim monitörüm 1080p 60Hz yeni alacağım diyelim ki 4K 144Hz varsayıyorum böyle bir şey yok. Yan yana koydum bilgisayarımdan 2 çıkış alıyorum oyun açtım 2 monitörde aynı anda nasıl oynıyabileceğim ? 4K seçersem çözünürlüğü eski monitör 4K oynatamaz, 1080p seçersem 4K özelliği boşa gider. Onu geçtim tazeleme hızını 144 yaparsam yeni monitör 144 Hz olur ama eskisi ne yapacak ?
TN panel iyi de, görüş açısı biraz sıkıntı. Bahsettiğim monitör VA panel. Hem TN hem de IPS özellikleri olmalı.

Hocam, masanın küçük olması dert değil. Duvara monte ettirebilirsiniz.

Yani şöyle diyeyim masaya sığar, ama gözlerime sığmaz :D eskiden 32 inc televizyon koymuştum deve gibiydi karşımda en soldan en sağa bakmak 2-3 saniyemi alıyodu, monitöre yakın oturuyorum birde o yüzden.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı