1440P (2K) Monitörde 1080P Ayarlarda oyun oynamak?

Dediğim olayı denemenin bir yolunu daha buldum, en azından Nvidia kartı olanlar için buradan ölçeklendirme yok seçip uygula deyin sonra çözünürlüğünüzü 2K ise 1920x1080 yapın, ölçeklendirmeyi kapattığınız için görüntü monitörün boyutuna göre genişletilmeyecek ve netlik bozulmayacak, ölçeklendirme var iken 2K monitörde 1920x1080 çözünürlüğün kalitesine bakın birde yok iken bakın, netliğin nasıl bozulduğunu anlayacaksınız. İsterseniz o oyunu oynarken ölçeklendirmeyi kapatırsınız yada pencereli modda oynarsınız size kalmış ki ben olsam pencereli modu tercih ederdim çünkü ölçeklendirmeyi kapatırsam oyunu alta attığımda sıkışık bir ekran kullanmak zorunda kalırım birde oyun çözünürlüğü 1080p monitör 2K olacağı için her alt tab esnasında birkaç saniye çözünürlüğün değişmesini beklemeniz gerekecek, pencereli mod daha iyi bir tercihtir.

1631811962489.png

1440P (2K) Monitörde ağır gelen oyunlarda çözünürlüğü 1080P ye düşürsem netlik çok bozulur mu?

Kullandığım ekran kartı 1070 Tİ yettiği oyunlarda (2K), ağır geldiği yerlerde 1080P ye çekmek istiyorum kullanan ve test eden varsa bu şekilde beni aydınlatabilir mi acaba?
27 inch 1080p monitör kullanıyorum ve görüntü gayet net ama monitörünün boyutu 27'den yüksekse ikselleri sayarsın.

Netlik elbette bozulacak çünkü piksel sayısı değişiyor, o monitör 2560x1440 çözünürlüğü esas alınarak üretilmiş, 2560 ile 1440'ı çarpınca 3.686.400 sonucunu elde edersiniz yani o monitörün üstünde 3.6 milyon küsur piksel var ama 1920 ile 1080'i çarptığınızda 2. 073.600 sonucunu elde edersiniz. Siz oyunu 1920x1080 çözünürlüğüne aldığınızda monitörünüz 2560x1440 olduğu için yatayda ve dikeyde görüntünün genişletilmesi gerekecek ki bu görüntü monitörüne tam otursun. Bu genişletme işlemi elbette netliği bozar, en basitinden şu sayfanın ekran görüntüsünü alıp painte koyun ve paintte görüntüyü yatayda ve dikeyde genişletin, netliğin bozulduğunu göreceksiniz yazılar çirkinleşecek vs. ama siz 1920x1080 çözünürlüğünü kullanırken monitörünüzü de buna göre ayarlayabilirseniz ve monitördeki her bir pikselin 1920x1080 çözünürlüğüne eş değer olmasını sağlayabilirseniz görüntü tekrar netleşecektir, demek istediğim bu olay bütün monitörlerde var mı bilmiyorum eski monitörümde vardı, monitör tuşlarını kullanarak ayar yapıyorsunuz dikeyde ve yatayda görüntüyü sıkıştırıp küçültüyorsunuz, bunu yaptığınızda 1920x1080 çözünürlük monitördeki piksellere 1:1 oranında yerleştirileceği için daha küçük bir alanı görüyor olsanızda daha net bir görüntü oluşacak. Dediğim şeyi denemek için illaki 2K monitöre sahip olmanız gerekmiyor 1080p monitörünüzü daha düşük bir 16:9 çözünürlüğe alın (mesela 1366x768) ve her zaman 1080p oynadığınız oyunu o çözünürlükte oynayın, görüntü netliği bozulmuyor mu?

Sanırsam NVIDIA denetim masasındaki şu ayar kısmı bu dediğim sıkıştırma işini yapmanızı sağlıyor, hiç denemedim.
Eki Görüntüle 1167047

Edit: Aklıma şimdi geldi, 2K monitörde 1080p oyun oynadığınızda netliğin bozulduğunu anlamak için oyunu pencereli moda almanızda yeterli olur.

Merhaba, NVIDIA denetim masasında yapılacak işlemi anlatabilir misiniz? Mesela atıyorum şu an RTX 3070 Ti ekran kartımız var 2K monitörümüz var, 2K için ideal RTX 3070 Ti, şimdilik, ama birkaç sene sonra yetmemeye başladı diyelim. Full HD'ye çekip görüntünün ekstradan bozulmasını engellemek için bunu mu yapıyoruz doğru mu anladım? Ama böyle yapınca da monitörün bir kısmı tamamen siyah oluyor değil mi?

Merhaba, NVIDIA denetim masasında yapılacak işlemi anlatabilir misiniz? Mesela atıyorum şu an RTX 3070 Ti ekran kartımız var 2K monitörümüz var, 2K için ideal RTX 3070 Ti, şimdilik, ama birkaç sene sonra yetmemeye başladı diyelim. Full HD'ye çekip görüntünün ekstradan bozulmasını engellemek için bunu mu yapıyoruz doğru mu anladım? Ama böyle yapınca da monitörün bir kısmı tamamen siyah oluyor değil mi?
Evet dediğiniz gibi oluyor, Nvidia denetim masası -> Ekran bölümü altında masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla var onu ölçeklendirme yok yapıyorsunuz ve uygula diyorsunuz daha sonrasında çözünürlüğü 1080P olan oyuna bakın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı