1440p vs 1080p oyunculuk

3070 ile 3070 Ti arasinda ozellikle AAA oyunlarda 5 FPS fark var yok o yuzden normal sartlarda 3070 de 2K kartidir ama VRAM sinira geliyor iste bazi guncel oyunlarda. NVIDIA tarafinda 2K icin bana kalirsa alinmasi gereken minimum kart 3080. Su an sistem toplayacak olsam 12K civarina 6750XT alir ardima bakmam.

2021 yılında hala satılan her 3 gaming monitörden 2'sinin 1080P olduğu verileri alınmıştı global çapta. Yalnızca Türkiye ile sınırlı değil tüm ülkelerde 1080P yerini koruyor. Bunda yüksek yenileme hızlarının yoğunlukla bu çözünürlükte olması, next-gen grafiklerin geliyor olması gibi çeşitli nedenler var.
Kesinlikle bende dostlarıma bunu anlatmaya çalışıyorum herkes bugünün oyunlarından bahsediyor yeni oyunlar geldiğinde 2K oynamak için elimizdeki 3060ti'lar 3070'ler abi ben sana 35 fps veriyim idare et diyecekler. Bu yüzden 2K'yı henüz mantıklı bulamıyorum bir türlü tabii cebinde bir ekran kartına 35 bin tl yatırabilecek paran yok ise. Hala daha f/p olarak en doğru seçim 1080p 60fps 2K'da 30 fps oynayacaksak büyük ekranda çözünürlükte grafikte burnumuzdan gelir.

RTX 3060 ile 30 FPS göreceğiniz günlere az kaldı. Oyun oynamak için 1080p bence yeterlidir, fazla zorlamamak lazım. Bir de 60 FPS olayını kafaya takmamak gerekiyor. 40 FPS olsa da kasmadan oynayabiliyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Optimizasyonu yapılmamış bir oyuna göre karşılaştırma yapmak mantıksız bence hocam.

Var aslında. 1440p monitörler genel olarak çok daha iyi üretiliyor. Gerek renk doğruluğu, gerek renk gamutu, gerek siyah eşitliği, gerek inç başına düşen piksel sayısı. Sadece birbirinin aynısı olan iki monitörü kıyasan birisi 27" 1440p birisi 27" 1080p olsun aradaki farkı kesinlikle hissedersin.
Evet, açıkçası Samsung Odyssey G3, G5 ve G7 modellerini deneyimleme fırsatım oldu, G3 ve G5 arasında "gerçekten fark ediyor" diyemedim.

RTX 3060 ile 30 FPS göreceğiniz günlere az kaldı. Oyun oynamak için 1080p bence yeterlidir, fazla zorlamamak lazım. Bir de 60 FPS olayını kafaya takmamak gerekiyor. 40 FPS olsa da kasmadan oynayabiliyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
59 gördüğüm an kuduruyorum ben.

Cyberpunk çıktığında da optimizasyon deyip durdular. Aradan 2 yıl geçti oyunda bir değişiklik yok çünkü optimizasyon sorunu yoktu, sistem gereksinimi böyleydi. Unreal Engine 5 tabanlı oyunlar çıktığında kendi gözlerinizle gördüğünüzde durumu anlarsınız.

Kesinlikle bende dostlarıma bunu anlatmaya çalışıyorum herkes bugünün oyunlarından bahsediyor yeni oyunlar geldiğinde 2K oynamak için elimizdeki 3060ti'lar 3070'ler abi ben sana 35 fps veriyim idare et diyecekler. Bu yüzden 2K'yı henüz mantıklı bulamıyorum bir türlü tabii cebinde bir ekran kartına 35 bin tl yatırabilecek paran yok ise. Hala daha f/p olarak en doğru seçim 1080p 60fps 2K'da 30 fps oynayacaksak büyük ekranda çözünürlükte grafikte burnumuzdan gelir.

Her yeni konsol dönemi ve Unreal Engine çıkışı "yükseltme için biraz bekle" demektir aslında. 2 senede bir yeni donanımlarla sistem yükseltirim diyenlere koymaz ama şu anda sürekli 2K beslemek zor. GTX 1070 o zaman 2K kartı diye çıktığında 60Hz'di tüm monitörler ve şu ankinin en az iki katı daha pahalıydı dolar bazındı.

Burada ben şöyle düşünüyorum fsr 2.0 ve dlss 2.0 dediğiniz olayı ortadan kaldırmak için üretilmiş teknolojiler. 2k'da Dlss quality ayarda açtığınız oyun 960p renderlendiği için hem daha yüksek fps veriyor hem de native 1080'den daha iyi görüntü sunuyor. Bunu bizzat deneyimledim ve ben de destekliyorum. Native 1440p oynayamadığımız zaman dlss ve fsr'a yönelmek 1080 monitör kullanmaktan her türlü daha mantıklı oluyor. Zaten fsr açık kaynak kodlu olduğu ve yapay zeka gerektirmediği için ileriki zamanlarda çok fazla oyunda göreceğiz gibime geliyor.

Geri
Yukarı