1440p vs 1080p oyunculuk

Sistem yetmezse optimizasyon sorunu var deyip bahane edecekler. 50 tane oyun çıksa evet hepsi optimizasyon sorunlu derler yani.
Dediğinize katılmıyorum. Cyberpunk 2077 bitmeden ve ciddi sıkıntılar ile çıkarılmış bir oyun. Optimizasyon sorunları boy gösteriyordu. Ek olarak grafikleri de ekran kartlarını zorlayan cinsten gözükmüyordu (Burada demek istediğim RDR2 ile aynı grafik seviyesinde olup birisinin optimizasyonu iyi olup yüksek FPS vermesi, diğerinin ise optimizasyonu kötü olup az FPS vermesi.). Ben optimizasyonu sıkıntılı olduğundan dolayı FPS düşüşleri yaşandığını düşünüyorum. Ek olarak ekran kartlarının satılması için yapılmış bir satış stratejisi olduğunu düşünmekteyim. Bazı oyun içi ayarların Ultra ve Çok Yüksek / Yüksek / Orta arasında hiçbir farkı yok ama bilhassa ekran kartlarını çok yoruyorlar. Sonra vay efendim benim kartım bu oyunu kaldırmıyor. Halbuki oyun içi ayarlarını görüntü kaybı yaşamadan ayarlasa hem daha fazla FPS alacak hem de görüntüden minimum hatta hiç kayıp yaşamayacak. Ultra takıntısı da varsa konuşur durur yok kartım kaldırmıyor, kartım eskidi, yenisini almayalım vs. diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğinize katılmıyorum. Cyberpunk 2077 bitmeden ve ciddi sıkıntılar ile çıkarılmış bir oyun. Optimizasyon sorunları boy gösteriyordu. Ek olarak grafikleri de ekran kartlarını zorlayan cinsten gözükmüyordu (Burada demek istediğim RDR2 ile aynı grafik seviyesinde olup birisinin optimizasyonu iyi olup yüksek FPS vermesi, diğerinin ise az FPS vermesi.)
Cyberpunk ve RDR 2 ikisini aynı olarak düşünmeyin. RDR 2 daha eski oyun ve minimum GTX 770 2 GB istiyor. Cyberpunk ise yeni ve minimum GTX 970 4 GB isteyen bir oyun. Şimdi bende GT 1030 ekran kartı olsa Cyberpunk oynayıp kasıyor çünkü optimizasyon kötü desem, işte senin dediğin şey bu oluyor. Adamlar demiş zaten GTX 970'den aşağı sistemi olan gelmesin diye. GTX 970 ile evet 1080p Low ayarda 30 FPS alırsınız denmiş ve minimum sistem gereksinimine yazılmış.

Cyberpunk ve RDR 2 ikisini aynı olarak düşünmeyin. RDR 2 daha eski oyun ve minimum GTX 770 2 GB istiyor. Cyberpunk ise yeni ve minimum GTX 970 4 GB isteyen bir oyun. Şimdi bende GT 1030 ekran kartı olsa Cyberpunk oynayıp kasıyor çünkü optimizasyon kötü desem, işte senin dediğin şey bu oluyor. Adamlar demiş zaten GTX 970'den aşağı sistemi olan gelmesin diye. GTX 970 ile evet 1080p Low ayarda 30 FPS alırsınız denmiş ve minimum sistem gereksinimine yazılmış.
Evet, hak verdim size. Türkiye'nin ekonomisi de malum, saçmalamışım biraz, kusura bakmayın. Yanlış açıdan düşünmüşüm. @BVoicer, siz de kusura bakmayın. Aslına bakıldığında bu konu değişkenlik gösteren bir konu. Bütçesi olan yüksek çözünürlük ve ekran kartı, bütçesi olmayan orta-düşük çözünürlük ve ekran kartı ya da yüksek ekran kartı tercih edip hayatına devam eder.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi unreal engine 5 tabanlı oyunlar Cyberpunk'dan daha yüksek sistem isteyecekler. Burada yapacağınız 2 şey var. Öncelikle her zaman ultrada oynarım diyemeyiz. Gerektiğinde medium, low ayarlarda oynayabiliriz. İkinci olarak her zaman 60 FPS beklemeyin. Ne yapalım 50 FPS görünce bilgisayarı çöpe mi atacağız. 30 FPS üstü demek kasmadan oynanır demektir.

Şimdi unreal engine 5 tabanlı oyunlar Cyberpunk'dan daha yüksek sistem isteyecekler. Burada yapacağınız 2 şey var. Öncelikle her zaman ultrada oynarım diyemeyiz. Gerektiğinde medium, low ayarlarda oynayabiliriz. İkinci olarak her zaman 60 FPS beklemeyin. Ne yapalım 50 FPS görünce bilgisayarı çöpe mi atacağız. 30 FPS üstü demek kasmadan oynanır demektir.
Alışkanlıkla alakalı da bir durum var 60 FPS altını görmeyen birisine 30 FPS oyun oynatırsanız yorulur oynarken.

Alışkanlıkla alakalı da bir durum var 60 FPS altını görmeyen birisine 30 FPS oyun oynatırsanız yorulur oynarken.
Burada da devreye oyun içi ayarlar giriyor. Önceki mesajlarımda da bahsetmiştim. Bazı ayarlar var ki görüntüyü neredeyse hiç etkilemiyor, yani odaklanmadıkça farkına varamıyorsunuz. O ayarlar düşürülüp FPS artışı sağlanabilir. Her şeyi de en yüksek de oynayacağız diye bir kaide yok sonuçta. Görüntü ve FPS açısından tatmin edecek değerlere ulaşmak yeterli.

Sadece birbirinin aynısı olan iki monitörü kıyasla birisi 27" 1440p birisi 27" 1080p olsun aradaki farkı kesinlikle hissedersin.

2K daha dolgun ve renkleri iyi gösteriyor ve daha pürüzsüz iken 1080P'de ise durum o şekilde değil.

Daha pürüzlü ve renkleri 2K kadar dolgun ve canlı göstermiyor.

İmkan varsa, ekran kartı oynatırım ben diyorsa 2K'dan aşağı düşülmez. Düşene de diyecek söz bulamam. Hala insanlar 1080p en iyi kafasında bir çıkamadılar şu kafa yapısından.

Çözünürlük, grafikten her zaman daha önemli gelmiştir. 4k'da 720p izlediğim ile 720p'de 720p izlediğim arasında bile farkı hissediyorum. Tabii dandik markaların, ucuz panellerinde 4k olacağına 720p'de en üst kaliteyi tercih ederim.
2K daha dolgun ve renkleri iyi gösteriyor ve daha pürüzsüz iken 1080P'de ise durum o şekilde değil.

Daha pürüzlü ve renkleri 2K kadar dolgun ve canlı göstermiyor.

İmkan varsa, ekran kartı oynatırım ben diyorsa 2K'dan aşağı düşülmez. Düşene de diyecek söz bulamam. Hala insanlar 1080p en iyi kafasında bir çıkamadılar şu kafa yapısından.
Renk göstermesi konusu daha farklı bir konu. Pixel sayısından yorum yapılmalı sadece yoksa 1170x2532 çözünürlükte iPhone 13'ün 1440x2560 çözünürlükteki S7 Edge'den çok daha iyi renk, kontrast ve arka ışık gibi ayarları vermesini kimse açıklayamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı