144Hz ekranda ekran kartı kullanımı

Limonata

Kilopat
Yer
Şordan
Daha fazla  
Meslek
Harita Mühendisi
Herkese iyi forumlar. Başlık biraz ilginç fakat merak ettiğim konu şudur ekranın 144Hz olması ve 1 ms düşük gecikme modunun açık olmasının ekran kartı ile bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum fakat bu konuda ne bir araştırma ne de bir inceleme bulabilmiş değilim.
60Hz olan standart bir monitöre bilgisayarımı bağladığımda ekran kartını %80 doygunlukta görüyorum ve herhangi bir takılma söz konusu olmuyor. Fakat ViewSonic 144Hz 1ms monitöre takıp 1 ms düşük gecikmeyi aktifleştirdiğimde oyunda takılmalar başlıyor.

Daha önce de i5 6600K ile yaşadığım darboğaz için bir konu açmıştım i5 7400 Serisi ile de aynı sorun devam ediyor. Fakat belirttiğim gibi monitör değişimi yaptığımda darboğaz biraz olsun ortadan kalkıyor ve oyunda ki takılmalar ciddi derecede azalıyor. Bu arada testleri PUBG ile yapıyorum. Bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ekranı HDMI ile bağlıyorum fakat DP ile bağlantı testide yapmayı düşünüyorum kısa süre içinde.

Kasa bileşenlerim:
MSI GTX 1660 Ti Gaming X.
MSI Z270 GAMING PRO Carbon.
G.Skill 8*2 3200MHz RAM.
i5 7400 işlemci.

1ms modunu açıp kapatabiliyorum böyle bir seçeneği mevcut açınca oyunda kasmalar başlıyor. Ekran kartı kullanımı düşüyor anlam veremediğim bir şekilde.

Etkisi olup olmadığını çözmeye çalışıyorum net bir bilgi yok aslında şu anda :) fakat çözünürlük farkı olan monitörlerde ekran kartı kullanımına etkisi sanırım normal 1080P'de alınan bir FPS ile 720P de alınan bir FPS'in farkı gibi sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı