144Hz ile 240Hz arasındaki fark nedir?

121228

Kilopat
Makaleler
10
Geçenlerde @Procon1337 adlı arkadaşımızın bir yorumuna denk geldim. 165Hz ile 240Hz arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen birisine, arada dağlar kadar fark olmadığını matematiksel olarak açıklıyordu. Benim de @Procon1337 adlı arkadaşımızın açıklamasından sonra aklıma bir şey takıldı. Aklıma takılan soruyu sormadan önce @Procon1337 adlı arkadaşımızın diğer Sosyal üyesi arkadaşa verdiği cevabı yazayım.

Sosyal üyesi: 165Hz ile 240Hz arasında dağlar kadar fark var.

Procon: Dağlar kadar fark yok, 60Hz monitörde ekrana 16Ms'de bir görüntü gelirken, 75Hz bir monitörde 13Ms'de bir görüntü gelir. Arada 3Ms fark var, bunu aklında tut.

165Hz bir monitörde ise 6Ms'de bir görüntü gelirken, 240Hz bir monitörde 4Ms'de bir görüntü gelir. Arada 2Ms fark var.

Evet, Procon adlı arkadaşımızın diğer Sosyal üyesi arkadaşa verdiğiniz cevabı gördünüz. Benim de bu cevaptan sonra aklıma şöyle bir soru geldi.

Şimdi 60Hz bir monitör ile 75Hz bir monitör arasında 3 ms fark varsa, 165Hz bir monitör ile de 240Hz bir monitör arasında 2 ms fark varsa, 165Hz monitörden 240Hz bir monitöre geçen birisi, 60Hz bir monitörden 75Hz monitöre geçen birisinden daha mı az akıcılık hissediyor? Yani demek istediğim; 60Hz ile 75Hz arasındaki akıcılık farkı, 165Hz ile 240Hz arasındaki akıcılık farkından daha mı fazla?

Yazdığım cümle biraz akıl bulandırmış olabilir. Umarım sorumu anlamışsınızdır. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda kaynak gösteremeyeceğim ancak Sosyal'de konusu vardı. Ve evet söylediğin şey doğru. 60-75 için emin değilim ancak 60-120 arasındaki fark, 120-240 arasındaki farktan daha fazla hissiyat olarak.

Ne kadar doğru bilmiyorum bende internette bulmuştum belirli bir hızdan sonra insan algılayamıyor ya hızı mesela bir araba sabit 100 km hızla gidiyor sonra ivmelenerek 200'e çıkıyor ama biz bunu algılayamıyoruz belli bir Hz'den sonra ki sanırım o Hz 240 insan gözü algılayamıyor olabilir yani 240 Hz'den sonra bir fark oluşmaz gibime geliyor ancak 165 Hz ile 240Hz arasında kesinlikle fark var. Aynı zamanda FPS oyunlarda milisaniyeler bile profesyonel arenada büyük fark yaratır. Umarım açıklayabilmişi midir? Not: Doğruluğu hakkında tam bir bilgim yok varsa yanlışım düzeltirseniz sevinirim.

Hocam iki durumda da ekranda saniyede göreceğimiz kare 2 katına çıkıyor. Hissiyat farkı neden farklı?
1 FPS'ten 2 FPS'e ciktigini dusun. Farketmemen imkansiz. Bir de 500'ten 1000'e ciktigini dusun. Sayilar yukseldikce fark azaliyor, ama yine de 240 ile 165 arasinda gozle gorulur bir fark var.

Hocam iki durumda da ekranda saniyede göreceğimiz kare 2 katına çıkıyor. Hissiyat farkı neden farklı?

Hocam bulabilsem kaynağı atacağım. Teknik verilerle bir karşılaştırma yapmıştı bir arkadaş. Ancak bulamıyorum. Şaşırsam da bu söylediğim sonuç cümlesiydi.

Ne kadar doğru bilmiyorum bende internette bulmuştum belirli bir hızdan sonra insan algılayamıyor ya hızı mesela bir araba sabit 100 km hızla gidiyor sonra ivmelenerek 200'e çıkıyor ama biz bunu algılayamıyoruz belli bir Hz'den sonra ki sanırım o Hz 240 insan gözü algılayamıyor olabilir yani 240 Hz'den sonra bir fark oluşmaz gibime geliyor ancak 165 Hz ile 240Hz arasında kesinlikle fark var. Aynı zamanda FPS oyunlarda milisaniyeler bile profesyonel arenada büyük fark yaratır. Umarım açıklayabilmişi midir? Not: Doğruluğu hakkında tam bir bilgim yok varsa yanlışım düzeltirseniz sevinirim.
Dediğiniz doğru olabilir bende net bir şey diyemem ama Hz yüksek olduğunda FPS'e katkısı inanılmaz oluyor. Yüksek FPS de fark etmezsiniz belki ama FPS azıcık düşerse farkı anlıyorsunuz.

@Procon1337 hocam gecikme sürelerinden bahsetmiş galiba.
Akıcılık diyemeyiz buna, gecikme deriz.
Eğer sıkı bir oyuncuysan 1MS bile fark eder sana göre.
Akıcılık dersek eğer o farkı çok fazla hissedemeyiz.
60Hz'den144'e geçince hissedersin hemde çok ama 165 ile 240 çok hissedilemez.
(Kaynak belirtemiyorum ama insan gözü ekranda belli bir Hz değerine karşı algılayabiliyormuş)
(Doğru mu bilmiyorum, yazımı ona dayanarak yazdım)

Geri
Yukarı