144Hz IPS monitör önerisi

Bütçe
1000

Cristo20

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba 2. el bir monitör almayı düşünüyorum. 1000TL civarına birçok model buldum ama hangisi iyi olur bilmiyorum. 144Hz ve IPS olması lazım. IPS isteme sebebim FPS oyunu fazla oynamıyorum, görüntü kalitesi daha önemli benim için. Genelde hikaye tabanlı oyunlar ve League of Legends oynuyorum. CS:GO tarzı FPS oyunları oynamıyorum. Bana bu kriterler göz önünde tutularak öneri yapabilecek var mı?

Aşırı derecede rekabetçi oyunlar oynamıyorsan TN panele sakın yönelme. VA panelin siyahları IPS'e göre daha iyidir. Fakat VA panelin de ekte göreceğin gibi sıkıntıları var. Sakın IPS diye renkleri çok iyidir diye düşünme. Renk gamutlarını kendi sitesinden veya displayspecifications sitesinden öğren. sRGB değerleri DCI-P3 veya Adobe RGB renk gamutlarının yüzde kaçını desteklediğini öğren. Örnek olarak benim kullandığım monitör MSI MAG274r ve DCI-P3 renk gamutunu %95 oranında destekliyor. SRGB'yi ise %132 oranında gösterebiliyor. Bu değerler benim için çok iyi. Kendi sitesinden kontrol edebilirsin. Bu arada FreeSync özelliği bence çok da ultra akıcılık veren bir şey değil.
ezgif-2-3e11e8323fde.gif

Aşırı derecede rekabetçi oyunlar oynamıyorsan TN panele sakın yönelme. VA panelin siyahları IPS'e göre daha iyidir. Fakat VA panelin de ekte göreceğin gibi sıkıntıları var. Sakın IPS diye renkleri çok iyidir diye düşünme. Renk gamutlarını kendi sitesinden veya displayspecifications sitesinden öğren. sRGB değerleri DCI-P3 veya Adobe RGB renk gamutlarının yüzde kaçını desteklediğini öğren. Örnek olarak benim kullandığım monitör MSI MAG274r ve DCI-P3 renk gamutunu %95 oranında destekliyor. SRGB'yi ise %132 oranında gösterebiliyor. Bu değerler benim için çok iyi. Kendi sitesinden kontrol edebilirsin. Bu arada FreeSync özelliği bence çok da Ultra akıcılık veren bir şey değil.Eki Görüntüle 954186

FreeSync sanırım AMD kartlar için olan bir özellik ben GTX780 kullanıyorum her zaman kartım değişir ama asla AMD olmaz yorumunuz için teşekkür ederim hocam. GIF'e göre IPS tercih edeceğim sanırım VA panel korku filmlerinden bir sahne gibi göründü gözüme.

Yeni konular

Geri
Yukarı