144Hz Monitör, 144 FPS Yırtılma Sorunu

Berke Uysal

Decapat
Selamın aleyküm.

144Hz monitörüm var f/p oyunlarda 144 FPS alamadım yerler oluyor, oralarda yırtılmalar oluyor. Okey fakat 144 FPS olduğu zamanlarda da ekranda yırtılmalar oluşuyor, sanki 60 FPS alıyrum gibi gözüküyor, çok rahatsız ediyor. Bunun sorunu ne olabilir?

Şimdiden teşekkürler.

Aleyküm selam merhabalar.

Ekran kartınız Nvidia ise Nvidia Denetim Masasından G-Sync, AMD ise Radeon Ayarlarından Freesync açınız. Sonra da oynadığınız oyunun grafik ayarlarından Freesync/G-Sync/Dikey Eşitleme hangisi varsa artık o ayarı aktif yapınız.

Selamın aleyküm.

144Hz monitörüm var f/p oyunlarda 144 FPS alamadım yerler oluyor, oralarda yırtılmalar oluyor. Okey fakat 144 FPS olduğu zamanlarda da ekranda yırtılmalar oluşuyor, sanki 60 FPS alıyrum gibi gözüküyor, çok rahatsız ediyor. Bunun sorunu ne olabilir?

Şimdiden teşekkürler.
V-SYNC ayarını aktif et.

Selamın aleyküm.

Şimdiden teşekkürler.
Psikolojiktir dostum çünkü yırtılma V-sync'i açıp 144'ü geçiyor olsaydın oluşurdu. 144 hz monitörde v-sync açmazsan ve 60-144 fps alırsan takılma hissetmezsin. V-sync kapat o şekilde oyna yetmediği noktalarda ekran kartın.

Öncelikle monitörüm G-Sync yada Freesync desteklemiyor V-sync açık denedim fakat bir farkını göremedim hızlıya çekince sanki bir şeyler değişti ama yine çok bir şey söyleyemem deneyip buraya yazacağım psikolojik olduğunu düşünmüyorum çünkü 144hz 144 fps olduğu zaman oyun çok akıcı oluyor onu hissedebiliyom fakat arada 144fps olmasına rağmen aynı akıcılığı hissedemiyorum takıntılar oluyor sanki hz değişiyor 10 saniye sonra düzeliyor

Öncelikle monitörüm G-Sync yada Freesync desteklemiyor V-sync açık denedim fakat bir farkını göremedim hızlıya çekince sanki bir şeyler değişti ama yine çok bir şey söyleyemem deneyip buraya yazacağım psikolojik olduğunu düşünmüyorum çünkü 144hz 144 fps olduğu zaman oyun çok akıcı oluyor onu hissedebiliyom fakat arada 144fps olmasına rağmen aynı akıcılığı hissedemiyorum takıntılar oluyor sanki hz değişiyor 10 saniye sonra düzeliyor
Dediğin gibi "takıntılar"da olabilir. Bende 144Hz kullanıyorum. Zaman zaman geçiyorum zaman zaman düşüyor. V-Sync fps aşımı durumunda yırtılmaları önler fakat 144 FPS'nin altına düştüğünüzde ekran kartınıza herhangi bir müdahalede bulunamayacağı için anlık takılmalar oluşur. Senin yaşadığın şey bu. Dediğim gibi V-Sync kapatmanı tavsiye ederim.

Dediğin gibi "takıntılar"da olabilir. Bende 144Hz kullanıyorum. Zaman zaman geçiyorum zaman zaman düşüyor. V-Sync fps aşımı durumunda yırtılmaları önler fakat 144 FPS'nin altına düştüğünüzde ekran kartınıza herhangi bir müdahalede bulunamayacağı için anlık takılmalar oluşur. Senin yaşadığın şey bu. Dediğim gibi V-Sync kapatmanı tavsiye ederim.
İşte anlatmak istediğim bu 144 altına düşünce tamam kabul edilebilir de mesela 160 fps alırken sanki 60hz e düşüyor monitör 10 sn böyle oluyor sonra tekrar 144hz e çekiyor kendini

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı